Beyaz Bıçak

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Beyazbıçak.jpg

Beyaz Bıçak, Kuzey'de bulunan büyük bir nehirdir. Beyaz Bıçak'ın Isırık ile buluştuğu yerde Beyaz Liman yer almaktadır.

Seyir

Beyaz Bıçak, iki ana akıntı sonrası başlamaktadır. Bunlardan biri Uzun Göl'ün hemen güneyinde, diğeri ise Yalnız Tepeler'dedir. Daha sonra nehir güneye doğru akmaktadır. Batısında Kışyarı, doğusunda ise Dehşet Kalesi ile Boynuzormanı görülmektedir. Kışyarı'nın güneyinde, Kurt Ormanı'ndan gelen başka bir akıntı ile birleşmektedir. Cerwyn Kalesi'nden sonra güneyde Beyaz Liman'dan geçer ve Isırık'a açılır.

Hakkında

Nehiri kullanan insanlar uzun ve ince botları tercih ederler. Beyaz Bıçak'ta birçok sivri dönemeç ve kayalık bulunmaktadır. Kuzeyde toplanan deri ve keresteler bu nehir yoluyla Beyaz Liman'a getirilir. Lord Wyman Manderly'nin unvanları arasında Beyaz Bıçak'ın Muhafızı da yer almaktadır. Nehirin en kuzey bölümleri genellikle buzla kaplıdır ve buz balıkçılığı yaygındır.

Tarih

Kral Jon Stark, Beyaz Bıçak'ın savunması için Kurt İni'ni inşa ettirir. Suyun Karşısındaki Savaş sırasında Arryn Hanesi Kurt İni'ni ele geçirir ve nehirin kuzeyine yelken açarlar. Kral Brandon Stark, Basamaktaşı'ndan gelen köle tacirlerini ağır geçen bir kış sırasında mağlup eder ve Kurt İni'ni tekrar ele geçirir.

Fetihten yaklaşık bin yıl önce Stark Hanesi, Kurt İni'ni ve Beyaz Bıçak'ın güney topraklarını Manderly Hanesi'ne bağışlar. Manderlyler de bu nehirin kıyısına Beyaz Liman'ı inşa ederler.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Leydi Catelyn Stark ve Sör Rodrik Cassel, Beyaz Liman'a ulaşmak ve Kral'ın Şehri'ne yelken açmak için Beyaz Bıçak'tan güneye doğru hareket ederler. Lord Halys Hornwood, Robb Stark'a hediyeler gönderir ve karşılığında Hornwood Hanesi'nin Beyaz Bıçak'ta bir set oluşturmasını Robb'tan rica eder.

Kralların Çarpışması

Septon Chayle, Bran Stark'ın bu nehirin kıyılarında büyüdüğünü ve güçlü bir yüzücü olduğunu anımsar.

Kılıçların Fırtınası

Bran ve yandaşları bir bot çalarak Beyaz Bıçak'tan güneye gitmeyi ve Beyaz Liman'a ulaşmayı düşünürler. Fakat Bran Sur'un Ötesi'nde bulunan üç-gözlü kargayı bulmaya karar verir. Lord Roose Bolton, Beyaz Bıçak'ta bulunan mızrakçıları da Üç Dişli Mızrak'ın savunmasına yollar.

Ejderhaların Dansı

Davos Seaworth'un duyduklarına göre Beyaz Bıçak ve Boynuzormanı civarındaki halk, Beyaz Liman'ın koruması altına girmek istiyordur. Wyman Manderly Davos'a Beyaz Bıçak'ta gizlenmiş olan savaş kadırgalarının bulunduğunu açıklar.