Beyaz Liman

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Beyaz Liman
Liman Şehir
Beyazliman.jpg
Kuzey ve Beyaz Liman
Kuzey ve Beyaz Liman
Beyaz Liman
Kuzey ve Beyaz Liman
Konum Kuzey
Yönetim Manderly Hanesi
Din Yedi İnancı
Önemli Yerler Kurt Mağrası,Kar Septi,Yeni Kale

Beyaz Liman, Manderly Hanesi’nin yerleşkesi ve Kışyarı’nın güneyinde yer alan büyük bir liman şehridir.Boğaz’ın kuzeyindeki en geniş yerleşim yeridir ama Westeros’un en büyük 5 şehri arasında en sonuncudur.Beyaz Liman kuzeyin temel ticaret limanıdır.Beyaz Liman, Beyaz Bıçak’ın ağzında yer aldığı için kuzeyiyle ticaret yapılması imkanını sağlar.

Beyaz Liman’ın konumu nedeniyle güney ile daha çok ilişkisi vardır ve 7 İnancı’nın kuzeydeki diğer yerlerden daha çok şövalyesi ve yandaşı vardır.Şehir bir çok iyi balık tutma alanlarına sahiptir.Aynı zamanda bir çok gümüş işi yapanların evidir.

Tarih

Beyaz Liman Kral Jon Stark’ın akıncıların kendilerine üs olarak belirlediği limandan akıncıları kovarak kaleyi ve şehri kurmuştur.Şehir Manderly’lere verildikten bir çok yüzyıl sonra,Menzil’in Mander Nehri’nden sürgün bir hane Kuzeydeki Kralları’na sadıkça hizmet etti.

Şehir

Şehir, Beyaz Bıçak’ın kıyısının doğusunda yer alır.Şehirde yürümeyi kolaylaştıran düz geniş ve kaldırımlı sokakları ile temiz ve düzenli bir liman şehridir.Evler eğimi dik arduvaz rengi çatıları ile beyaza boyanmış taşlardan yapılmıştır.

Seal Rock, Liman’ın dışına yaklaşan büyük bir kayadır.İlk İnsanlar’dan kalmadır.Suyun üzerinde yaklaşık 50 metre uzunluğundadır.Gri ve yeşil renklidir.Fok balıkları genelde Seal Rock’ın üstünde dinlenirler.

Liman, İç Liman ve Dış Liman olarak ikiye ayrılmıştır.Dış Liman daha büyüktür ve çok sayıda gemiyi tutabilir.İç Liman Şehir Surları sayesinde daha güvenli ve daha iyi bir barınma yeridir.

Kurt Mağarası, yada Eski Kale şu anda hapishane olarak kullanılan eski bir hisardır.Şehir Surları’nın dışında ve deniz kıyısında yer alır.Duvarları arasında Tanrı Ormanı bulunur.

Fish Market, Seal Gate ile Dış Liman arasında yer alır.

Surların İçinde

Şehir kalın surlarla korunur.Surun şehre açılan kapısı Seal Gate’dir.

Fishfoot Yard, kare şeklinde ve ortasında çeşme bulunan taştır.Seal Gate’in hemen dışında yer alır.Fishfoot Yard’da geneleve giden bir patika vardır.

Old Mint, Fishfoot Yard’da bulunur.Uzun bir zaman kullanılmamıştı fakat savaş nedeniyle sığınak olarak kullanılmıştır.

Castle Stair, merdivenleri olan bir sokaktır.Kurt Mağarası’ndan Yeni Kale’ye giden geniş beyaz taşlı bir yoldur.Mermerden yapılmış ellerinde balina yağı ile yanan çanaklar bulunan denizkızları yolu aydınlatır.tepesinden bakınca hem İç Liman hem de Dış Liman görülebilir.

Kar Sept’i, kubbeli çatısını üzeinde 7’lerin heykelleri bulunan geniş bir sept’tir.

Kale

Yeni Kale, Manderly Hanesi’nin yerleşkesidir.Yeni Kale, Şehir Surları’nın içindeki bir tepede yer alır.Kurt Mağarası’na giden gizli bir geçit vardır.

Merman’s Court, Yeni Kale’nin içinde Lord Manderly’nin ziyafetlerini yaptığı ve saray halkını tuttuğu büyük bir salondur.Duvarlar, yer ve tavan ahşap tahtadan yapılmış ve bütün deniz canavarı dekorlarıyla süslenmiştir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Catelyn Stark Beyaz Limandayken kendisini ve Sör Rodrik Cassel’ı Kral Topraklarına götürmesi için Fırtına Dansçısını tuttu.Leydi Catelyn, Ser Rodrik ve amcası Brynden Tully ile Vadi’den Kuzey’e döndü.Catelyn,Robb ile Moat Cailin’de buluşmak için amcası ve Sör Wylis Manderly ve onun 1,500 adamı ile Beyaz Liman’dan ayrıldı.Lord Wyman Manderly Beyaz Liman’ın savunmasını kontrol etmek ve donanmayı arttırmak için geride kaldı.

Kılıçların Fırtınası

Üstat Aemon, Beyaz Liman’a Kara Kale’yi savunmalarında yardım etmelerini rica etmek için kuzgun göndermiştir.

Kargaların Ziyafeti

Davos Seaworth’ün Beyaz Liman’da idam edildiğini ve kafası ve ellerinin Beyaz Liaman duvarlarını süslediği Cersei’ye rapor edilmiştir.

Ejderhalarla Dans

Davos Seaworth, Beyaz Liman’a geldiğinde büyük bir donanmasının olduğunu fark eder.Davos, Beyaz Liman’a Stannis Baratheon adına Manderly ile görüşmek için gelmiştir.Davos, Kızıl Düğün’de ölen Wendel Manderly’den geri kalanlar ile gelen Frey temsilcilerinden (Rhaegar Frey, Jared Frey, Symond Frey) önce gelmişti.

Lord Manderly, yaşayan oğlu Wylis Manderly’yi kurtarmak için Freyler adına Davos’u vatan haini olması gerekçesiyle hapsedilmiştir.Manderly, Davos’u Kurt Mağarası’na hapsetmiş ama bir başka tutukluyu hücresinde idam etmiştir.Aynı zamanda idam edilenin Davos olduğunu göstermek için elindeki parmaklarını kestiler.Manderly Hanesi’nin Demir Taht’a olan bağlılığını Lannisterlara ve Freylere göstermek için kafayı ve elleri Beyaz Liman’ın duvarlarına asmışlardı. Manderly Demir Taht’a yanlış rapor gönderdikten ve oğlu ve varisi Wylis Manderly’yi aldıktan sonra Davos’u bırakmıştır.Wex Pyke’dan Rickon Stark’ın yaşadığını ve Skagos’tan onu alacak bir kaçakçıya ihtiyacı olduğunu öğrenir.Bunun üzerine Davos’a eğer Rickon Stark’ı getirirse Stannis Baratheon’a bağlılık yemini edeceğini söyler.