Birinci Dorne Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Birinci Dorne Savaşı
Ejderhanın Öfkesi.png
Tarih FS 4FS 13
Yer Dorne, Westeros
Sonuç Targaryen Hanesi Dorne'dan çekilir.
Savaş Tarafları
Targaryen HanesiMartell Hanesi
Önemli Kumandanlar
Kral Aegon I Targaryen
Kraliçe Visenya Targaryen
Kraliçe Rhaenys Targaryen
Lord Orys Baratheon
Lord Harlen Tyrell
Prenses Meria Martell
Prens Nymor Martell
Prenses Deria Martell
Güçler
Demir Taht'ın güçleri.Dornelu Haneler
Kayıplar
Kraliçe Rhaenys Targaryen
Meraxes
Lord Harlen Tyrell
Lord Rosby
Bilinmiyor

Birinci Dorne Savaşı, Targaryen Hanesi'nin Dorne'u fethetmek için başlattığı savaştır. Fetih Savaşı sonucunda Yedi Krallıkta'ta fethedilemeyen tek bölge Dorne olarak kalır.

Tarih

İlk İstila

Fetih Savaşı sırasında, Rhaenys Targaryen Dorne'a ejderhası Meraxes ile gelir fakat Dornelu askerler kalelerini boşaltır ve Prenses Meria Martell Rhaenys'i Dorne'un asla teslim olmayacağı konusunda uyarır. Aegon Eski Şehir'de taç giymişti ve Kral Toprakları'ndaki Demir Taht'ta hüküm sürüyordu. Yedi Krallık'ta Targaryen'lere boyun eğmeyen tek bölge Dorne olduğundan, Aegon, FS 4 yılında bir istila başlatır ve tüm Westeros'a böylece hüküm sürebileceğine inanır. Üstatların yazdıklarına göre Dornelu'ların yaptıkları bu şey çok kahramancaydı fakat özgürlük adına ödedikleri bedel de bir o kadar büyüktü.

Dornelu askerler Targaryen'lere karşı ne açık alanda savaştı, ne de ikinci bir Ateş Tarlası ve Harrenhal vakası olmaması adına kalelerinde kaldılar. Dornelu lordlar kalelerinden kaçtılar ejderhalara karşı bir savaş vermediler.

Saldırıyı Kraliçe Rhaenys yönetti. Güneş Mızrak'a giderken Kalaslı Kasaba'yı Meraxes ile küle çevirdiği sırada Kral Aegon ve Lord Harlen Tyrell Kızıl Dağlar'ın lordları ile savaşmak için ordusu ile birlikte Prens Geçidi'ndeydi. Dorne ordusu Targaryen güçlerine hızlıca saldırıyorlardı ve ejderhaları gördükleri anda hemen geri çekiliyorlardı. İstilacı ordunun bir kısmı Cehennem Korusu'na gittikleri sırada güneşin kavurucu sıcağından ve susuzluktan telef oldu. Hayatta kalmayı başaranlar ise Uller Hanesi'nin kalesini başı boş bir şekilde buldular.

Aegon'ın durumu daha iyidi, Demir Ormanı kalesini bir kuşatma ile ele geçirdi, fakat kale içerisinde sadece yaşlı adamlar, çocuklar ve kadınlar vardı bu yüzden bu savaş pek şanlı geçmemişti. Fowler Hanesi'nin kalesi Gökmenzil'de terk edilmişti. Toland Hanesi'nin yerleşkesi Hayalet Tepesi ise Aegon ile savaşmak üzere bir şampiyon seçmişti. Fatih, zırhlı şövalyeyi Blackfyre ile kolay bir şekilde katletmişti. Zırhın başlığını çıkarttığında ise şampiyonun Lord Toland'ın çılgın soytarısı olduğu anlaşılmıştı, Toland'lar kaleyi çoktan terk etmişti. Daha sonraki günlerde Toland Hanesi, o cesur aptalı anmak adına armalarını kendi kuyruğunu ısıran bir ejderhaya ve renklerini de altın ve yeşile çevirmişti.

Lord Orys Baratheon'ın Kemik Yolu'na yaptığı saldırı tam bir facia ile sonlamıştı. Kurnaz Dorne ordusu bir gece yarısı ani bir saldırı düzenledi ve tepelerden kaya, ok ve mızrak yağmuru başlattı. İstilacı orduda ölen askerlerin cesetleri Kemik Yolu'nu iki taraftan da kapatmıştı ve Orys ile birlikte birçok şövalye de Wyl'in Wyl'i tarafından tutuklanmıştı, Lord Wyl ayrıca Dul-Aşığı olarakta tanınıyordu.

İsyan

Meraxes ve Rhaenys Targaryen Birinci Dorne savaşı sırasında öldüler

Kemik Yolu'danki olaylardan sonra, Targaryen'ler çoğunlukla boş kaleleri ele geçiriyor, tam olarak boş olmayanlarda çok küçük bir birlik tarafından karşılanıyordu. Güneş Mızrak neredeyse bomboş bulundu, yönetici Martell Hanesi üyeleri kaleyi terk etmişti. Aegon ve kız kardeşleri kalan saray mensuplarını toplayıp kendilerini galip ilan ettiler. Güneş Mızrak yönetmesi için geride Lord Rosby'yi ve oluşacak herhangi bir isyanı önlemesi için Harlen Tyrell önderliğinde bir ordu bıraktılar.

Targaryen'ler ve ejderhaları Kral Toprakları'na döndükten çok kısa bir süre sonra isyanlar çok hızlı şekilde başlamıştı, Dorneluların planı en baştan beri buydu. Şövalyelerden ve askerlerden oluşan ordular kılıca dizildiler. Lord Tyrell ve tüm ordusu Cehennem Korusu ve Vaith arasında kayboldu, Lord Rosby'nin sonu ise Güneş Mızrak'ın ele geçirildiği isyanda kuleden aşağı atılarak oldu.

Targaryen'lere Lord Orys Baratheon'ın askerleri ve sancaktaları için fidye talebinde bulunuldu. Aegon en sonunda FS 7 yılında Orys ve her askerinin ağırlığı boyutunda bir fidye ödemeyi kabul etti. Fidye ödendikten sonra tüm askerler serbest bırakıldı, fakat tüm askerlerin kılıç kullandıkları ellerini kestiler. Böylece bir daha asla Dorne'a karşı savaşmayacaklardı. Bu Aegon'ın kabul ettiği bir anlaşma değildi ve bu konuda intikam almayı planlıyordu.

Targaryen'lerin ejderhaları bazı kaleleri küle çevirdi, Dorne ordusu da buna karşılık Gazap Burnu'undaki ormanlara saldırdı. Ejderhalar tekrar saldırdı, ondan sonra da Lord Fowler Gece Şarkısı'na ve Sör Joffrey Dayne'de Eski Şehir'e kadar ilerledi. Kayan Yıldız, Gökmenzil ve Cehennem Korusu ejderha ateşi ile yanıp kül oldu. Fakat Cehennem Korusu'ndan yapılan şanslı bir atış sonrası Meraxes gözünden ciddi şekilde yara aldı ve üzerinde bulunan Rhaenys Targaryen ile gökyüzünden yere düştüler, ikisi de o savaşta öldü.

Ejderha'nın Öfkesi

Rhaenys'in ölümünden sonra Aegon'ın gazabı büyük oldu, gelecek iki yıl tarihe Ejderha'nın Öfkesi olarak geçti. Targaryen'ler Güneş Mızrak haricinde tüm Dorne kalelerini en az bir kere küle çevirdi. Dorne'da o zamanlar ki söylentilere göre Targaryen'ler, Prenses Meria'nın diğer ejderhaları da katletmenin kurnaz bir yolunu bildiği için korktukları konuşuluyordu. Fakat Üstat Timotty'nin varsayımlarında, Aegon bir gün tüm Dorne'un Martell Hanesine karşı çıkacağını umduğunu söylüyordu. Fakat Dorne lordları ve küçük hanelerin yöneticileri sadık kaldılar.

Aegon ve kızkardeşi-kraliçesi Visenya ile birlikte tüm Dorne lordlarının kellelerine ödül koydular. Bunun karşılığında Dorne'lular da Targaryen'lere ve müttefiklerinin başlarına ödül koydular. Aegon ve Visenya, Kral Toprakları'nda saldırıya uğradılar ve eğer Visenya ve Kara Kızkardeş'i olmasaydı, orada öldürüleceklerdi. Bu olay FS 10 yılında bilinen Kral Muhafızları birliğinin kurulmasına yol açtı. Birlikteki kişileri Visenya kendisi seçti. Lord Fell öldürüldü ve özellikle Fawnton ve Eski Meşe'de Wyl'in Wyl'i vahşet saçtı.

Barış

FS 13 yılında Prenses Meria Martell öldükten sonra, en büyük oğlu, Nymor, Güneş Mızrak'ın lordu Dorne Prensi oldu. Uzun zamandır devam eden bu savaştan bıkan Nymor, kızı Prenses Deria Martell'i Kral Toprakları'na gönderir. Yanında Rhaenys'in ve ejderha Meraxes'in kemikleri ile bir mektup taşır. Kemiklerin ve mektubun saraya varması ile Orys ve Visenya dahil bazı yönetici üyelerin canını sıkar. Deria, babasının şartlarını okudu; Dorne'un bir barış istediği, fakat barışın iki ayrı krallık ile olacağını bildirir. Aegon bu şartları tam reddedecek iken Deria babasının yazdığı mektubu Fatih'in eline verdi.

Demir Taht'a oturduğu sırada Aegon, Dorne Prensinden gelen mektubu okudu. Mektubun içeriğini kimse bilmiyordu, Aegon da bu konuda bir daha asla konuşmadı. Bazı üstatların spekülasyonlarına göre Rhaenys hala Dorne'da yaralı bir şekilde esir olarak tutuluyormuş ve eğer Aegon barış anlaşmasını kabul eder ise, ölümü insaflı olacakmış. O mektupta her ne yazdıysa, Fatih barış anlaşmasını kabul etti ve ordusunu Dorne topraklarından çekti.

Dorne'u fethetme teşebbüsü de böylece FS 13 yılında sonlandı. Bu durumu başka Dorne Savaşları, anlaşmalar takip etti. Neredeyse 150 yıl sonra I. Daeron, Dorne Fethi'ni tamamladı.