Blackfyre İsyanları

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Blackfyre İsyanları Blackfyre Hanesi'nin sancağının liderliğinde Yedi Krallık'ın Demir Taht'nda hak iddiası ederek çıkarılan bir takım isyanlar silsilesidir. Blackfyrelar Kral Daeron II Targaryen'ın hükümdarlığında Targaryen Hanesi'nin hükümdarlığına karşı çıkmıştır ta ki Kral Jaehaerys II Targaryen'in hükümdarlığında hanenin erkek tarafı yok alana kadar.

Arka Plan

Kral Aegon IV Targaryen ölüm döşeğindeyken tüm piç çocuklarını meşrulaştırmıştır. Aegon'un meşru oğlu Prens Daeron II Targaryen babasının ölümünden sonra tahta oturmuş ve bütün üvey kardeşlerini kendine yakın tutmaya çalışmıştır. Ancak Daeron'un ebeveynleri hakkındaki dedikoduları Kral Aegon IV'un bizzat kendisi başlatmıştır. Bu durum Daeron'un babasının, Aegon IV'un kardeşi Ejderha Şövalyesi Sör Aemon Targaryen olduğuna yönelik iddialara yol açtı ve bu iddialar tahtı alan Daeron tarafından asla unutulmadı.

Kral Aegon IV'un saltanatı yozlaşmıştı ve Daeron II 184FS'de tahtı devraldığında saraydaki yetkililerde değişime gitti. Küçük Konsey'in tüm üyeleri azledildi ve Daeron'un seçtiği adamlar konseye yerleştirildi. Şehir Gözcüleri de yenilenmesine rağmen bunu yapmak bir yıldan fazlasını aldı. En önemlisi Daeron'un Dorne'u Demir Taht'a bağlayarak bütün krallıkları birleştirmeye çalışmasıdır. İki yıl süren görüşmelerden önce Dorne Prensi Maron Martell ile Prenses Daenerys Targaryen nişanlanmıştı. Düğünleri 187FS'de olmuş ve sonunda Dorne diğer krallıklar gibi Targaryen Hanesi'ne bağlanmıştır.

Maron görüşmeler sırasında Dorne için birçok imtiyaz kazandı ve böylece Dorne lordları Yedi Krallık'ın diğer büyük hanelerinin sahip olamadığı önemli ayrıcalıklara ve haklara sahip oldu. Ayrıca Daeron sarayına birçok Dornelu getirmiş ve bu diğer insanlarda Dorneluların kral üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu inancına sebep olmuştur. Geçen zamanda insanlar Dorne ile savaştığı zamanlara dönmek istemiştir. Ek olarak, Daeron bir savaşçı değildi. Ancak Martell Hanesi görünümlü varisi Prens Baelor bir varisten arzu edilebilecek kadar iyi bir savaşçıydı. Düşman oldukları zamanları unutmayan Dornelu insanlar ve Dorne Hudutları'nın çoğu Kral Daeron II ve Prens Baelor'a güvenmemeye başladı.

Kral Aegon IV Targaryen piç oğlu Daemon'u şövalye ilan edip oğlu olarak kabul eder ve Targaryen kılıcı Blackfyre'ı Daemon'a verir.- by Marc Simonetti

Bu insanlar Kral Aegon IV Targaryen'ın piç oğlu Daemon Blackfyre'a da bakıyorlardı ve Daemon'un savaşçılığını, uzun boyunu ve gücünü, Eski Valyria özelliklerini (derin mor gözler, omzuna kadar inen gümüşi altın saçlar) görüyorlardı. Daemon "insanlık dışı güzellikte", "yarı tanrı yarı insan" şeklinde tanımlanıyordu. Daemon on iki yaşında babası Aegon IV Targaryen tarafından yaverler turnuvasını kazandığı için şövalye ilan edilmiştir. Daha sonra oğlunu Targaryen Valyria Çeliği kılıcı olan Blackfyre ile ödüllendirmiş ve oğlunu kabullenmiştir. Fatih Aegon'un bu kılıcı çoğu zaman hükümdarı sembolize etmiştir ve kılıç kraldan bir sonraki krala geçmiştir. Aegon'un bu hediyesi Daemon'un kral olması gerektiği söylemlerini doğurmuştur. Kılıcı kazandıktan sonra Daemon kendisine "Blackfyre" ismini almıştır.

Daemon'un destekçilerine göre Daemon kız kardeşi Daenerys ile evlenmek istiyordu ama babasının vasiyeti üzerine Tyrosh'lu Rohanne ile evlendirildi. Ancak Kral Aegon'un ölmesi üzerine Kral Daeron II, Daemon ve Rohanne'i evlendirmek için çeyiz parasını ödedi. Daemon ve Rohanne'in yedi oğlu ve iki kız çocuğu olmuştur. Ancak Daenerys'in Daemon'a kavuşamamasına yas tuttuğu hakkında hiçbir kayıt bulunmamaktadır.

Birçok lord ve şövalye Daeron II'un hükümdarlığında Daemon'un dışlanmaya başlamasından hoşnut olmamaya başladılar ancak isyan Daenerys'in düğününden sekiz yıl sonra yeşerecekti. 196FS'da Kral Aegon IV ve Prenses Daena'nın piç oğlu Daemon Blackfyre isyanına başladı. Hane arması için Daemon, Targaryen Hanesi'nin armasının renklerini tersine çevirerek kırmızı zemin üzerine siyah ejderhayı aldı, bu ona "Kara Ejderha" takma isminin verilmesine neden olmuştur. Blackfyre ilk isyanda yenilgiye uğratıldıktan sonra (Daemon ve en büyük iki oğlu Aegon ve Aemon'un ölmesiyle) Daemon'un piç üvey kardeşi Sör Aegor Nehir Daemon'un kalan çocukları ve dul karısı ile Tyrosh'a kaçtı. Daemon'un soyu burada entrikalarına devam etti. Blackfyre Hanesi'nin son erkeği Maelys I Blackfyre Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı sırasında Basamaktaşı'nda öldürüldüğünde 260FS'a kadar dört isyan daha meydana geldi.

İsyanlar

Birinci Blackfyre İsyanı

Ana Başlık:Birinci Blackfyre İsyanı