Blackfyre Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Blackfyre Hanesi
Blackfyre Hanesi.png
Hane arması Kırmızı zemin üzerine üç başlı siyah ejderha.
Sözler Bilinmiyor
Şimdiki Lord Soyu tükendi
Bağlılık Targaryen Hanesi
Silah Blackfyre
Kurucu Daemon Blackfyre
Kurulma Tarihi 184FS
Yok olma 256FS

Blackfyre Hanesi, Taç Toprakları'nda bulunan soyu tükenmiş bir hanedir. Blackfyre Hanesi, Targaryen Hanesinin soyundan gelir, Kral Aegon IV Targaryen'ın daha sonradan meşrulaştırılan piç oğlu Daemon Blackfyre tarafından kurulmuştur. Hane ismini Blackfyre adlı ünlü kılıçtan almıştır. Armaları Targaryen hanesinin aksine kırmızı zemin üzerinde ağzından ateş çıkan üç başlı siyah bir ejderhadır. Sözleri bilinmemektedir.

Tarihçesi

Blackfyre Hanesi, Aegon IV'ün ölümü üzerine meşrulaştırılan piç oğlu Daemon Blackfyre tarafından kuruldu. Daemon hanenin adını babasının ona 14 yaşındayken verdiği Blackfyre adlı kılıçtan esinlenerek verdi. Kılıç ilk Targaryen kralı Aegon I'in ve haleflerinin kişisel kılıcı olmuştu.Ayrıca, Targaryenlardan Blackfyrelara, platin sarı saçlar, menekşe gözler ve önseziye benzer rüya yeteneği de geçmiştir.

195FS yılında Daemon, arkadaşları ve müttefikleriyle Daeron II'ye karşı ayaklandı. Daeron II adıyla tahta geçen Daeron hakkında halk arasında Daeron'un babasının Aegon değil de Ejderha Şövalyesi Aemon olduğu söylentileri dolaşmaya başladı. Bunu fırsat bilen Daemon, tahtın onun hakkı olduğunu iddaa etti.

Sonunda isyan başarısız oldu ve Kızıl Çimen Savaşı'nda Daemon ve en büyük iki oğlu öldürüldü. Hayatta kalan diğer oğulları birkaç destekçinin oyunlarıyla Özgür Şehirler'e kaçırıldı. İkinci Blackfyre İsyanı, 212FS yılında gerçekleşti. Bu isyan Beyaz Duvarlar'ın dışına hiçbir zaman çıkmamıştır ama birkaç kilit Blackfyre destekçisi burada öldürülmüştür. Geriye kalan oğulları ve torunları Yedi Krallık'a birkaç kez daha saldırdılar(en çok beş Blackfyre isyanından bahsedilmiştir).

Bilinen son atak 257FS yılında Canavar Maelys tarafından gerçekleştirilmiştir. Hırslı bir dizi destekçi Maelys'nin güçlerine katılmış ve Yedi Krallık'ın gelecekteki işgali için bir üs olarak Basamaktaşını işgal etmişlerdir. Aegon V isyancıları mağlup etmesi için bir ordu göndermiş ve Korkunç Maelys, Sör Barristan Selmy tarafından teke tek bir çarpışmada öldürülmüştür.

Hane Soyağacı

 
 
 
Daena Targaryen
 
Aegon IV Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daemon
 
Tyrosh'lu
Rohanne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon
 
Aemon
 
Daemon
 
Haegon
 
Eşi
 
Aenys
 
İki Oğlu
 
Kızları
 
Calla
 
Aegor Nehir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daemon
 
 
 
 
Maelys