Blacktyde Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Blacktyde Hanesi
Blacktyde.PNG
Hane arması siyah ve yeşil krameyer
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Blacktyde
Bölge Demir Adalar, Westeros
Unvan Blacktyde Lordu
Bağlılık Greyjoy Hanesi

Blacktyde'ın Blacktyde Hanesi, Demir Adalar'da bulunan soylu hanelerden biridir. Yerleşkeleri Blacktyde adasında bulunan Blacktyde Kalesi'dir. Greyjoy Hanesi'ne yeminlidiler. Armaları siyah ve yeşil krameyerdir.

Tarihi

Demir Adaların Yüce Kralı Zalim Qhored'in bir Blacktyde olduğu iddia edilir.

Kral Joron I Blacktyde Menzilin Kralı Gyles II Gardener'i yakalar ve cesedini yem yapmak üzere parçalar. Ayrıca Arbor'u yağmalar ve birçok kadını çalar.

Greyjoy İsyanı sırasında Baelor Blacktyde'ın babası savaşta öldürülür. İsyan sonrasında Baelor Menzil'in Eski Şehir kentinde sekiz yıl boyunca esir alınır. Döndüğünde anakaradaki Yedi İnancı'nı taşıdığı görülür.

Ayrıca isyan sonrasında genç Tristifer Botley esir alınan Lord Blacktyde'ın koruması altındaydı. Sonradan Pyke'nin Greyjoy'larının korumasına verilir. Üstat Qalen Tristifer'ı Balon'un kızı Asha Greyjoy'la evlendirme düşüncesini söylediğinde Lord Balon Greyjoy çocuğu uzaklara gönderdi. Blacktyde'da ise Üstat Joseran Tris'in Asha'ya mektup göndermesine izin vermez.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Anakaradaki güçlü ve soylu haneler arasında Beş Kralın Savaşı başlamasıyla birlikte Lord Balon Greyjoy yeniden Demir Taht'tan Demir Adalar'ın bağımsızlığını ilan eder ve kaptanlarını Pyke'de toplar. Kuzeydeki Kral Robb Stark Theon Greyjoy'u Demir Taht'a karşı ittifak yapmak için Demir Adalar'a babasının yanına gönderir. Pyke üzerindeki kalede babasının kaptanlarının yüzlercesinin topladığını gören Theon aralarında Blacktyde'larıda fark eder.

Kargaların Ziyafeti

Kör Beron olarak bilinen Beron Blacktyde, Balon'un ölümünden sonra yeni bir kral seçilmesi için tüm kaptanları ve lordları Kral Şurası'nda toplanmasını isteyen Aeron Greyjoy'a destek veren Boğulmuş Adamlar'dan biriydi. Kral Şurası öncesinde Lord Baelor Blacktyde On Kule'ye Lord Rodrik Harlaw'ı görmeye gelir ancak daha sonra Kral Şurası'ndan şüphelenmesiyle birlikte Eski Wyk'e doğru yola çıkar. Baelor, Euron Greyjoy'u binlerce yıl önce Urras Greyiron'un yaptığı gibi bir adayın diğer tüm adayların üzerine giderek hepsini öldürmesi konusunda şüphelenmektedir.

Eski Wyk kıyılarında Lord Blacktyde'ın gemisi Geceuçuşu ve Baelor'da dahil birkaç Blacktyde'lı görülür, Kral adaylarından Victarion Greyjoy'un iddiasını desteklemek için etrafında toplanırlar. Baelor Greyjoy İsyanı'nda babasının nihai kaderini gördüğünde Victarion'a tacı kazanması durumunda savaşı bitirecek mi diye sorar ancak Victarion diz çökmeyeceğini söyler. Savaşın sonunun onların istedikleri şekilde biteceğini söyler o zaman Baelor ve destekçileri Deniztaşı Tahtı için Asha Greyjoy'un tarafına geçer çünkü eğer kazanırsa savaşı bitireceğini söyler.

Kral Şurası'nda Euron zafer kazanarak taç giydikten sonra adadaki koy kapatılır ve hiçbir geminin adadan ayrılmaması için Demir Donanma'ya emir verilir. Baelor'un gemisi Geceuçuşu ele geçirilir ve Euron'u kral olarak kabul etmediği için zincirler içinde ona teslim edilir. Daha sonra Euron'un verdiği emirle anakaradaki Yedi İnancı'na ironi yapılarak yedi parçaya ayrılarak öldürülür. Kalkan Adaları Savaşı'ndan sonra Euron Baelor'un samur pelerinini giyer.

Ejderhaların Dansı

Kral Euron Greyjoy kardeşi Aeron Greyjoy'da dahil Boğulmuş Adamlar'ın avlanmasını araştırır. Kör Beron yakalanan rahiplerden biridir ve sorguya alınır.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Blacktyde Hanesi

Ana dal belirtilmeyen hane üyeleri;

Tarihi Üyeler

Alıntılar

Lord Blacktyde Kral Şurası'nın tehlikeli bir saçmalık olduğunu söylüyor. Kargagöz'ün onların üstüne çökeceğini ve hepsini öldüreceğini düşünüyor, bir zamanlar Urron'un yaptığı gibi.

Rodrik Harlaw'dan Asha Greyjoy'a

Ona Balon Dulbırakan deyin. Onun vadettiği özgürlüğü hiç düşünmeden bir babayla takas ederim. Bana bir baba verebilir misini?

Baelor Blacktyde'dan Victarion Greyjoy'a