Blackwood Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Blackwood Hanesi
Blackwood House.png
Hane arması kızıl zemin üzerine siyah kuzgunlar ve zeminin ortasında yer alan siyah zeminde beyaz yürek ağacı
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Kuzgunağaç Kalesi
Şimdiki Lord Lord Tytos Blackwood
Bölge Nehir Toprakları, Westeros
Unvan Kuzgunağaç Kalesi Lordu
Varis Brynden Blackwood
Bağlılık Harrenhal-Baelish Hanesi
Kurulma Tarihi Kahramanlar Çağı

Kuzgunağaç Kalesi'nin Blackwood Hanesi, Nehir Toprakları'nda Kuzgunağaç Kalesi'nin asil ve soylu hanelerinden biridir, Tully Hanesi'ne yeminli başlıca hanelerdendir. Bir zamanlar Kahramanlar Çağı'nda bölgeye kral olarak hükmetmişlerdir. Armaları kızıl zemin üzerine siyah kuzgunlar ve zeminin ortasında yer alan siyah zeminde beyaz yürek ağacıdır. Sözleri kitaplarda geçmemektedir.

Kuzgunağaç, Blackwood Vadisi'nin kuzeyinde Nehirova ile Kızıl Çatal arasında yer almaktadır. Bazı Blackwood'lar Kurgunlar'a gömülü iken diğerleri Kuzgunağaç'taki ölü yürek ağacının altına gömülüdür.

Tarihi

Kahramanlar Çağı

Blackwood'lar İlk İnsan soyundan gelen eski bir hanedir. Üstat Barneby'in çevirilerine göre Kış Kralları tarafından sürgün edilmeden önce Blackwood'lar Kurt Ormanı'nın çoğunda hüküm sürmüşlerdir.

Blackwood'lar Nehir Toprakları'ndaki komşuları Bracken'ler arasındaki eski ve acı dolu düşmanlık Kahramanlar Çağı'nda her ikisi de krallıkken başlar. Blackwood'lara göre; Blackwood'ların krallığı sırasında Bracken'ler at yetiştiriciliği ile ünlü küçük lordlardır, kralın tacını çaldıklarında düşmanlık başlar. Blackwood'lar bu olayın Andallar'ın gelişinden beş yüz yıl önce olduğunu iddia etse de Gerçek Tarih 'e göre bu olay Andallar'ın gelişinde bin yıl önce olur.

Andal İşgali

Blackwood'lar ve Bracken'ler Andal İşgali'ne karşı müttefik olurlar ancak Acı Nehir Savaşı'nda yenilirler. Andal İşgali'nden sonra Bracken Hanesi Yedi İnancı'nı destekler, Blackwood'lar ise bunun aksine Eski Tanrılar'a olan inancını devam ettirir ve Boğaz'ın güneyinde bu inancı taşıyan birkaç haneden biri olur. Blackwood'lar Kuzgunağaç Kalesi'ndeki yürek ağacını Bracken'lerin zehirlediklerine inanır. Göğüsler, Muharebe Vadisi ve Siyahtoka Köyü tartışmalı arazileri arasındadır. Bracken'ler ve Blackwood'lar arasında çok kez evlilikle mühürlenmiş barışlar olmuştur ancak her defasında düşmanlık ortaya çıkmıştır. Bracken'lerin piç oğulları Benedict Nehir sonradan Kral Benedict Justman olur, Justman Hanesi'ni kurar ve yaklaşık üç yüz yıl Nehir Toprakları'nı yönetir. Kral Bernarr II Justman'ın ölümünden sonra Nehir Toprakları'nda düzenin bozulduğu yüzyılda küçük krallar arasında Blackwood'larda vardır.

Fırtına Kralı Arlan III Durrandon'un desteğiyle Lord Roderick Blackwood Nehir ve Tepelerin Kralı Humfrey I Teague'ye karşı ayaklanır. Roderick Altı Kralın Savaşı'nda öldürülür ve Arlan'ın Nehir Toprakları'nda ki girişimi engellenir. Sonradan nehir lordları Roderick'in kızı Shiera Blackwood tarafından yönetilmeyi reddederler ve Nehir Toprakları Arlan'ın Fırtına Krallığı'na eklendi.

Demir Adaların Kralı Hoare Hanesi üç yüz yıl sonra Nehir Toprakları'nı işgal ettiğinde Leydi Agnes Blackwood Nehirlilerin direncini arttırır. Lord Lothar Bracken tarafından ihanete uğrar ancak sonradan lord, Kral Harwyn Hoare tarafından öldürülür. Demir Adamlar sonradan Fırtına Kralı Arrec Durrendon'dan Nehir Toprakları'nı alır.

Targaryen Dönemi

Blackwood'lar Fetih Savaşı sırasında Fatih Aegon'u destekler ve Harwyn'in torunu Kara Harren'e isyan ederler. Blackwood'lar ve Bracken'ler isyan öncesinde kendi aralarında on yıl savaşmış ve zayıf düşmüşlerdir, bununla birlikte Aegon Nehirova'dan Lord Edmyn Tully'i Üç Dişli Mızrak Azam Lordu ilan eder.

Lord Blackwood 101'İn Büyük Konseyi'nde Leanor Velaryon'un iddiasını destekler, ancak konseyin sonunda Jaehaerys I Targaryen'in varisi Viserys Targaryen seçilir. 112FS bir Blackwood'la bir Bracken Rhaenyra Targaryen için düello eder ancak Prenses sonunda Sör Leanor Velaryon'la evlenir. Ejderhaların Dansı sırasında Blackwood'lar Rhaenyra ve Siyahlar'ı destekler. Lord Benjicot Blackwood ile Kuzgunağaç'ın Okçusu Kızıl Robb Nehir Göl Kıyısı Savaşı'na katılır. Lord Ben'in en iyi okçularından Billy Burley İkinci Tumbleton Savaşı'nın sonlarında ejderha Tessarion'u öldürür. İç savaşın sona ermesinin ardından Lord Cregan Stark Kral Aegon III Targaryen'in Lord Corlys Velaryon'u affetmesi karşılığında Lord Ben'in halası Kara Aly Blackwood'la evlenir.

Leydi Melissa Blackwood Kral Aegon IV Targaryen'in altıncı metresidir. Üç Büyük Piç; Mya, Gwenys ve Lord Kanlıkuzgun olarak bilinen Brynden Nehir'in annesidir.

Bracken Vahşisi Sör Otto Bracken Ashford Turnuvası'ndan üç yıl önce Kral'ın Şehri'ndeki bir turnuvada Lord Quentyn Blackwood'u öldürdüğünde düşmanlık tekrar canlanır. Bennifer, Robert, Roland ve Roger Blackwood Ashford Turnuvası'na katılırlar. Sör Steffon Fossoway Yedi Yargısı'nda Otto ve Blackwood'ları Dunk için savaşmaya ikna etmeye çalışır ancak onların aynı tarafta mücadele edemeyeceğini anlar. Lord Bracken'in ölmesine yakın zamanda Septon Sefton Otto'nun varis olduğunu açıklar bunun üzerine Blackwood'lar bunu kabul etmez ve savaş çıkacağını söylerler. Sonradan Kral Eli olacak olan Lord Kanlıkuzgun yarı Blackwood'dur ve bu konuda hiç bir şey yapmaz. Lord Kanlıkuzgun İkinci Blackfyre İsyanı'nı bastırmak üzere Beyaz Duvarlar'ın üzerine yürüdüğü zaman destek veren nehir lordlarının arasında Lord Blackwood'da vardır. Sör Eustace Osgrey hanesinin geçmişte önemli hanelerin üyeleriyle evlendiğini belirterek Osgrey'lerden birinin Blackwood'lardan biriyle evlendiğini söyleyerek övünür. Kral Aegon V Targaryen'in kraliçesi Kara Betha Blackwood'dur.

Lord Blackwood ve Lord Bracken, Lord Hoster Tully'nin genç kızı Lysa Tully'le evlenmek için Nehirova'ya gelirler.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Sör Jaime Lannister Nehirli lordları yenilgiye uğrattıktan sonra Sör Edmure Tully'i yakalar, kurtulanları Lord Tytos Blackwood Nehirova'ya götürür. Kuşatma sırasında kaleyi savunmak ona düşer. Kendi kalesi ise Lannister'lara teslim olur. Lord Tytos Blackwood'a Kral Joffrey Baratheon'a biat etmedikleri taktirde diyarda hain olarak anılacak soylular arasında yer alacağı bildirilir.

Robb Stark Nehirova Kuşatması'nda Lannister kamplarına saldırdığında Lord Tytos'da kaleden çıkar, Edmure ve esirleri kurtarır. Zaferden sonra Lord Blackwood ve oğlu tanrı korusunda dua ederken Catelyn Tully tarafından görülür. Nehirova'daki savaş konseyinde Lord Tytos Blackwood Harrenhal'daki Lord Tywin Lannister'a karşı savaşın devam etmesi gerektiğini söyler. Sonra Robb'u Kuzey Kralı olan eden nehir lordlarına katılır.

Kralların Çarpışması

Beş Kralın Savaşı sırasında Tytos Blackwood hanesinin topraklarını Lannister kuvvetlerinden temizler ancak işgalciler geride Blackwood Vadisi'ni çöl gibi bırakıp gitmişlerdir. Üstat Luwin dul Leydi Donella Hornwood'un bir Blackwood'la evleneceğini düşünür. Tytos'un ikinci büyük oğlu Lucas Blackwood Kral Renly Baratheon'un kampına giden Catelyn Tully'nin soylu yoldaşlarından biridir.

Kılıçların Fırtınası

Sör Garth Greenfield Kuzgunağaç Kalesi'nde tutsak edilir. Lord Tytos Blackwood Lord Hoster Tully'nin cenazesinde tekneyi iten yedi soyludan biriydi. Tytos'un ikinci büyük oğlu Lucas Blackwood Kızıl Düğün'de Sör Hosteen Frey tarafından öldürüldü. Bracken'ler bunun ardından Demir Taht'a teslim olurlar ve kral barışını beklerler. Brynden Tully ile Jason Mallister'ın ardından teslim olmayı reddeden Blackwood'lara saldırırlar. Jonos Bracken Kuzgunağaç Kalesi'ni kuşatır.

Kargaların Ziyafeti

Blackwood Hanesi'nin armasını taşıyan ölü askerler Sessiz Ada'nın kıyılarına vurur. Yaşlı Kardeş'e göre Blackwood'lar düşmanları Bracken'lerle aynı mezara gömülüyor.

Ejderhaların Dansı

Nehirova'nın teslim olmasıyla Kuzgunağaç Kalesi Stark'lara sadakati devam eden son kale olarak kalır. Jaime Lannister'ın başarısıyla Tytos Blackwood ve Kuzgunağaç Kalesi teslim olurken rehine olarak Hoster Blackwood verilir. Ayrıca Lord Jonos savaş tazminatı olarak Dul Suyu'nun doğu kıyısı ve ırmaktaki bütün adalar, Kırıkmısır Değirmeni, Lord Değirmeni, Çamurlu Kale harabesi, Vecit, Muharebe Vadisi, Eski Demirhane, Kopça Köyleri, Karakopça, Kurgunlar, Kil Havuzu, Çamur Makber, Arı Ormanı, Lorgen Ormanı, Yeşil Tepe, Barba'nın Göğüsleri ve Balağacı topraklarını istemektedir. Ancak Lord Tytos Ahşap Çit, Yay Bayırı, Kopça Köyleri, Lord Değirmeni ve Balağacı'nı vermeye razı olur.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Blackwood Hanesi

Ana dal belirtilmeyen hane üyeleri;

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen Eş
 
Tytos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brynden
 
Lucas
 
Hoster
 
Edmund "Ben"
 
Alyn
 
Bethany
 
Robert
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Tarihi Üyeler

Alıntılar

Bracken'lerle yüzlerce kez barış yaptık, bu barışların çoğu evliliklerle mühürlendi. Her Bracken'de Blackwood kanı vardır, her Blackwood'da da Bracken kanı. Yaşlı Kral'ın Huzuru yarım asır sürdü. Lakin sonra yeni bir kavga patlak verdi ve eski yaralar tekrar kanamaya başladı. İnsanlar atalarına karşı yapılmış hataları hatırladığı sürece, hiçbir barış sonsuza dek sürmeyecek. Asırlardır biz Bracken'lerden nefret ediyoruz onlarda bizden. Babam bu nefretin asla bitmeyeceğini söylüyor.

Hoster Blackwood'dan Jaime Lannister'a