Bolton Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Dehşet Kalesi'nin Bolton Hanesi
Bolton Hanesi.png
Hane arması Üzerinde kırmızı noktalar olan pembe zemin üzerinde derisi yüzülmüş kızıl adam
Sözler Bıçaklarımız Keskindir
Yerleşke Dehşet Kalesi
Şimdiki Lord Roose Bolton
Bölge Kuzey
Unvan Kızıl Kral (Kahramanlar Çağı)
Dehşet Kalesi Lordu
Kuzey Muhafızı
Varis Ramsay Bolton
Bağlılık Stark Hanesi (Önceden)
Kral Toprakları'nın Baratheon Hanesi
Diğer Kol(lar) Kışyarı'nın Bolton Hanesi
Kurulma Tarihi Kahramanlar Çağı


Dehşet Kalesi'nin Bolton Hanesi, Kuzey'deki Dehşet Kalesi'nden soylu bir hanedir. İlk İnsanlar'dan gelmekte olan soyu, Kahramanlar Çağı'na kadar uzanmaktadır. Boltonlar, düşmanlarının derilerini yüzmeleriyle ünlüdür.

Bolton arması, üzerinde pembe zemin üzerinde derisi yüzülmüş kızıl bir adamdır. George R. R. Martin'e göre sözleri Kılıçlarımız keskindir. Bolton hizmetinde olan "Leş"e göre, Lord Roose Bolton çıplak bir adamın birkaç sırrı olabileceğine ancak derisi yüzülmüş adamın hiçbir sırrı olamayacağına inanır.

Tarih

Roose Bolton, Dehşet Kalesi'nin şu anki lordu.

Boltonlar bir zamanlar Dehşet Kalesi'nin Kızıl Krallar'ı olarak saltanat sürmüş kadim ve güçlü bir hanedir. Toprakları Son Nehir ve Beyaz Bıçak'tan Koyunbaşı Tepeleri'ne kadar uzanır. Gece Kralı'nın bir Bolton olduğu öne sürülmektedir.

Uzun Gece'den beri, Boltonlar, Kuzeyin Kralları Kışyarı Starkları'nın dişli rakipleri olmuştur. Boltonlar Kışyarı'nı Krallar Royce II ve Royce IV döneminde yakarak Starklar'a karşı önemli başarılar kazanmışlardır. Söylediklerine göre, Boltonlar, birkaç Stark lordunun derisini yüzmüş ve Dehşet Kalesi'nde asmıştır. Dedikoduya göre, bazı Bolton lordları düşmanlarının yüzülmüş derilerini —Bael'in oğlu gibi Starklar da dahil— pelerin olarak giymişlerdir. Bu deri yüzmeler Boltonlar'a kötü bir şöhret kazandırmıştır. Son Kızıl Kral Avcı Rogar Westeros'un Andallar tarafından istilası başladığında Kışyarı'na gönderilmiştir. Kral Theon Stark, Aç Kurt, Argos Yediyıldız ve Andallar'ını Ağlayan Su Savaşı'nda mağlup etmiştir.

Binlerce yıl önce, Dehşet Kalesi, Kurt İni'nin Greystarklar'ıyla başarısız bir isyan başlatır. Greystarklar isyandan sonra yok olur, Boltonlar ise hayatta kalır.

Uzun Kız Kardeş Kronolojisi Üç Kız Kardeş'in Kuzey Krallar'ı tarafından bin yıl önce yağmalandığını ve Belthasar Bolton'ın Kız Kardeş için savaşan askerlerin soyulmuş derilerinden yapılmış bir Pembe Çadır'ı olduğunu doğrular.

Kral Edrick Buzsakal'ın saltanatı sırasında, Kışyarı, Bolton tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Bir noktada, belirtilmeyen bir yüzyıl önce, Boltonlar Starklar'a karşı ayaklandı. Kral Harlon Stark'a teslim olana ve sancaklarını bir kez daha yere indirene kadar Dehşet Kalesi, Stark orduları tarafından iki yıl boyunca kuşatıldı.

Yaklaşık bin yıl önce, Boltonlar, Kışyarı'na diz çöktü ve düşmanlarının derisini yüzmeyi bırakmayı kabul etti. Ayrıca bin yıl önce Karlon Stark isyancı bir lorddan alınan toprağa bir kale inşa etmiştir. Bu Karstark toprağının Boltonlardan alınmış olması mümkündür. Gizlice tutsaklarının derisini yüzmeye devam ettikleri ve Dehşet Kalesi'ndeki gizli bir odada düşmanlarının derilerini sergiledikleri yönünde söylentiler olsa da Boltonlar yüzyıllar boyunca Starklar'a sadık kalmışlardır.

Lord Eddard Stark, Robert'ın İsyanı'nda savaşmaları için kuzey sancaktarlarını çağırdığında, Lord Roose Bolton askerlerini toplamış ve Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda savaşmıştır. Savaştan sonra Roose, Lord Robert Baratheon'a efsanevi Kral Muhafızı Sör Barristan Selmy'nin boğazının kesilmesi önerisinde bulunmuştur ancak Robert Sör Barristan'ı kendi Üstatlar'ına göndermeyi tercih etmiştir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kuzey Muhafızı Lord Eddard Stark'ın Kral'ın Şehri'nde tutuklanmasından sonra, Lord Roose Bolton, Robb Stark'ın sancaktarlarını Kışyarı'na çağırma isteğine cevap verir. Bir Bolton adamı, bir Cerwyn adamını kalenin dışındaki kış kasabasında bir birahane olan Dumanlı Kütük'te bıçaklar. Roose ve Robett Glover orduyu yönetme talebinde bulunur. Kuzey ordusu İkizler'de ikiye bölündüğünde Roose'un isteği karşılık bulur ve Lord Tywin Lannister'ı engellemek üzere yola çıkan ve çoğu piyade olan ordunun başına geçer. Hızlı bir yürüyüşle, Roose Tywin'i geldiklerinin farkına varmadan yakalamayı umar ancak Yeşil Çatal Savaşı'nda geri çekilmeye zorlanır. Ordusunu Geçit'in ağzında yeniden toplar. Robb Kuzeydeki Kral ilan edildiği Nehirova'ya ulaşmayı başarır.

Kralların Çarpışması

İkizler'de kamp halindeyken, Roose Walda Frey ile evlenir ve Nehir Toprakları'ndaki Yakut Geçidi ile Yan Yolları ele geçirir.

Sör Edmure Tully'den alınan emirler doğrultusunda, Roose ve Sör Helman Tallhart, Harrenhal'a yürür. Boltonlar kaleyi ele geçirmek için Cesur Dostlar ile bir anlaşma yapar ve dolaylı olarak Arya Stark ve Jaqen H'ghar'ın yardımını alırlar. Harrenhal'da, Roose farkında olmadan, gizlenmiş Arya'yı kupa taşıyıcısı yapar. O ve Sör Aenys'in emrindeki Freyler, Greyjoy Hanesi'nin Demirdoğumlular'ının kuzeyin büyük bir kısmını aldığını ve Lannister-Tyrell ittifakının Karasu Savaşı'nda Stannis Baratheon'a karşı zafer kazandığını öğrenir. Roose, Helman'a önce Darry'yi yakmasını, daha sonra da Robb'un adına Duskendale'e saldırmak üzere Robett Glover'a katılmasını emreder.

Bu arada, Roose'un piç oğlu Ramsay Kar, Leydi Donella Hornwood ile evlenir ve onu öldürür ve Boynuz Ormanı topraklarını kendisi için alır. Bolton adamları, Hornwood ormanlarında Manderly şövalyeleriyle savaşır. Daha sonra Ramsay, Sör Rodrik Cassel'a ihanet eden, Kışyarı'nı yakan ve bütün adamlarını kendisiyle beraber katleden Dehşet Kalesi adamlarına liderlik eder.

Kılıçların Fırtınası

Bolton Sancaktarı

Kışyarı'nın Yağmalanması'ndan sonra Bolton adamları kuzeydeki Kral Yolu'nda kayıp Bran ve Rickon Stark'ı ararlar.

Roose tarafından Taç Toprakları'na gönderilen kuzey ordusu, Duskendale Savaşı'nda ağır bir yenilgiye uğrar.

Sör Jaime Lannister Cesur Dostlar tarafından esir alındığında, Roose, Jaime'ye, elini kaybetmesindeki bütün suçu Cesur Dostlar'a atarsa kendi yoluna gidebileceğini söyler. Roose kaptanı Walton Çelikbacaklar'ı 200 adamla birlikte Jaime'nin yolculuğunun güvenliğini sağlamak için gönderir.

Jaime'nin Harrenhal'dan ayrıldığı gün, Roose Nehirova Lordu Edmure Tully'nin İkizler'de Roslin Frey ile evleneceği düğüne katılmak için kuzeye at sürer. Artçı kuvvet olarak Sör Wylis Manderly'yi seçer ancak Sör Wylis, Üç Dişli Mızrak'ı sığ yerlerindeki mücadelelerde Sör Gregor Clegane tarafından mağlup edilir. Roose çoğu Bolton veya Karstark adamı olan üç bin asker ve beş yüz at ile İkizler'e varır. Kuzeydeki Kral Robb Stark, Demirdoğumlular'ın kontrolünde olan Moat Cailin'i almak için hazırladığı planda Roose'u artçı kuvvetin başına getirmeyi düşünür.

Roose'un eylemleri İkizler'deki Kızıl Düğün'de Robb'u bizzat öldürmesiyle doruk noktasına ulaşır. Bunları Lordlar Walder Frey ve Tywin Lannister'ın onayıyla, Aksak Lothar Frey ile planlamıştır. Bolton Hanesi, Roose'un Demir Taht tarafından yeni Kuzey Muhafızı ilan edilmesiyle Stark Hanesi'nin unvanlarını ele geçirir. Bu arada Ramsay Kar, Kral Tommen I Baratheon'ın kraliyet fermanıyla soylu seviyesine yükselir. Bu sırada Ramsay, esir düşmüş Theon Greyjoy'a işkence ederek zaman geçirmektedir.

Kargaların Ziyafeti

Cersei Lannister, genç Tommen'ın vekili, Bolton Hanesi'nin Demir Taht adına kuzeyi yöneteceğine inanır. Küçük konseyi, eğer Boltonlar Stannis Baratheon'u mağlup etmeyi başarırsa, onlara, kendini Demir Adalar ve Kuzey Kralı ilan eden Greyjoy Hanesi'ne karşı yardım etmeyi düşünür.

Ejderhaların Dansı

Boltonlar'ın otoritesine Stannis ve birkaç kuzeyli lord tarafından karşı çıkılır, diğer lordlar da onu boykot eder. Lord Roose'un en güçlü destekçileri, akrabalarının olduğu Dustin Hanesi ve Ryswell Hanesi'dir.

Roose'un atları İkizler'den 2,000 adamla birlikte kuzeye ilerler. Yolculuğunun güvenliği, Ramsay tarafından ikna edilen Theon Greyjoy'un çabalarıyla sağlanır. Theon, Demirdoğumlu garnizonu teslim olmaya ikna eder ve Ramsay canlı canlı derilerini yüzer. Kuzeydeki Hendek Topraklar'da, Roose, Ramsay'e daha dikkatli davranması talimatını verir ve hanenin meşruluğunu güvene almak için, Ramsay ile, aslında Jeyne Poole olan, Arya Stark arasında bir evlilik ayarlar.

Ramsay Bolton, Boynuz Ormanı Lordu, birkaç lordun hazır bulunduğu düğünde "Arya" ile evlenir ve Kışyarı Lordu olduğunu iddia eder. Boltonlar ve Freyler, sonbahar karları düştüğünde, Kral Stannis'in Kışyarı Yürüyüşü'nün sonucunu beklemek üzere Kışyarı'nda konaklar. Orada, Roose, özellikle Freyler ve Lord Wyman Manderly arasında gerçekleşen, gruplar arasındaki birkaç tansiyon yükselmesini tatlıya bağlar. Theon, Ramsay'nin şaşkınlığından faydalanarak, Jeyne ile birlikte kaçar.

Ramsay tarafından Kara Kale'deki Gece Nöbetçileri Lord Kumandanı Jon Kar'a gönderilen bir mektuba göre Boltonlar, Stannis'in ordusunu mağlup etmiştir.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Bolton Hanesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde anlatılan olaylardan bilinen Boltonlar:

 
 
 
{Bethany
Ryswell}
 
Roose
Bolton
 
Walda Frey
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Domeric
Bolton}
 
Ramsay
Snow
 
"Arya Stark"
 
 


Hane Halkı

Bolton Hanesi'nin adamları zincirlenmiş tutsakları Harrenhal'a götürüyor.
Piç'in Ekibi.
 • Walton, "Çelikbacaklar" olarak bilinir, Lord Roose'un kaptanı.
 • Üstat Tybald, danışman, şifacı ve Dehşet Kalesi'ndeki özel öğretmen. Lord Roose tarafından Arnolf Karstark'ın ordusuna gönderildi. Şu anda Kral Stannis Baratheon'un emirleri doğrultusunda hapsedildi.
 • Nymeria, "Nan" olarak anılıyor. Lord Roose'un Harrenhal'daki hizmetkarı. Aslında kendisi kılık değiştirmiş Arya Stark'dır.
 • Walder Frey, "Büyük Walder" olarak bilinir, Ramsay'nin yaveri.
 • Walder Frey, "Küçük Walder" olarak bilinir, Ramsay'nin yaveri. Kışyarı'nda öldürüldü.
 • Elmar Frey, Lord Roose'dan şövalyelik eğitimi alan bir çocuk.
 • Leş, pis kokusuyla kötü şöhret kazanmış bir süvari. Ramsay olarak rol yaparken Rodrik Cassel'in adamları tarafından öldürüldü.
 • Leş, önceden Theon Greyjoy, bir rehine ve Ramsay'nin refakatçisi.
 • Ben Bones, Dehşet Kalesi'nde hayvan eğitmeni.
 • Damon Benim-İçin-Dans Et, Suratsız Alyn, Deri Yüzücü, Homurtu, Bolton Hanesi'ne yemin etmiş süvariler ve Ramsay'nin "Piç Delikanlılar" grubunun üyeleri.
 • Luton, başka bir "Piç Delikanlılar" üyesi. Manderly ve Frey adamları arasındaki mücadele sırasında ağır yaralanmış, Ramsay tarafından öldürülmüştür.
 • {Sarı Adam}, başka bir "Piç Delikanlılar" üyesi. Yabanıl bir mızrak kadını olan Rowan tarafından öldürüldü.
 • Nymeria, "Nan" olarak bilinir, Lord Roose'un Harrenhal'daki eski kupa taşıyıcısı. Aslında kimliğini saklayan Arya Stark.
 • Nage, bir asker.

Tarihi Üyeler

Yeminli Haneler

Roose Bolton Kuzey'in Muhafızlığına yükseldikten sonra, birkaç hane -hepsi isteyerek olmasa da- yeni derebeylerine bağlılık yemini etmiştir.

Alıntılar

Her büyük lordun, onun makamını kıskanan bir sancak beyi vardır. Babamın Reyneler'i ve Tarbeckler'i vardı. Tyreller'in Florentler'i, Hoster Tully'nin Walder Frey'i. Bu çeşit adamları yerlerinde tutan sadece kuvvettir. Bir zayıflık sezdikleri anda... Kahramanlar Çağı'nda, Boltonlar Starklar'ı yüzer ve derilerinden cübbe diktirirlerdi.

- Jaime Lannister, Brienne Tarth'a.

Sancaklarına derisi yüzülmüş bir adam koymaları tesadüf değildir.

- Jon Kar, Stannis Baratheon'a.

Bolton onur hakkında ne bilir?

- Tembel Mığrı'nın sahibi, müşterilerine.

Boltonlar her zaman sinsi oldukları kadar zalimlerdi. Ama bu piç, insan derisine bürünmüş bir canavar.

_ Robett Glover, Wyman Manderly ve Davos Seaworth'e.

Bırak da ölmeden önce Bolton kanıyla yıkanayım. Baltam bir Bolton'ın kafatasına gömüldüğünde kanın yüzüme sıçradığını hissetmek istiyorum. O kanı dudaklarımdan yalamak ve ağzıma o kanın tadı varken ölmek istiyorum.

- Hugo Wull, Corliss Penny'ye.