Bonifer Hasty

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Hasty.png
Bonifer Hasty
Hasty.png
Ser Bonifer Hasty TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap İyi Bonifer
Baelor'un Kıçdeliği
Unvan Sör
Harrenhal'ın Kale Muhafızı
Bağlılık Hasty Hanesi
Kutsal Yüz
Kültür Fırtına Toprakları
Kitap(lar) Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Ekte)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Sör Bonifer Hasty yada bilinen adıyla İyi Bonifer, Hasty Hanesi'nden yaşlı bir topraklı şövalyedir ayrıca Kutsal Yüz'ün kumandanıdır.

Görünüş ve Karakter

Bonifer uzun boylu, zayıf ve dindarlığı ile bilinen bir adamdır. Sör Jaime Lannister Sör Bonifer'ı sert ve üzgün yüzüyle vakur bir leylek gibi görür. Bonifer konuşmalarını Yedi'ye atıfta yaparak süslemeyi sever.

Hayatı

Sör Bonifer gençliğinde gelecek vaat eden bir turnuva şövalyesi olmuştur. O ve Prenses Rhaella Targaryen, prenses erkek kardeşi Prens Aerys ile nişanlanana kadar aşk yaşarlar. Sör Barristan Selmy'e göre Bonifer bi keresinde prenses için bir turnuvaya girmiş, sonunda Rhaella'yı Aşk ve Güzellik Kraliçesi ilan etmiştir. Ancak aşkları kısa sürdü ve hiçbir zaman sonuca varamayacaktı; çünkü Bonifer, kraliyet hanesi olan Targaryen'lerin prensesi için talip olarak kabul edilemeyecek kadar düşük doğumlu bir adamdı. Rhaella Aerys ile evlendiğinde Bonifer teselliyi İnançta buldu; sadece Bakire kalbindeki Rhaella'nın yerini alabilirdi.

Günümüzde pek çok kişi Bonifer'ın sonradan Kraliçe olan Rhaella ile gençlikteki kısa ilişkilerinden habersizdir; Jaime Lannister'a göre Bonifer bir şey yaşamıştı, bir yenildi, bir utanç yada ölüme çok yaklaştığı bir hadise. Daha sonra, mızrak müsabakalarının boş bir gösteriş olduğuna karar vermiş ve mızrağını sonsuza dek bir kenara bırakmıştır. Bir zamanlar Bonifer, Aerys II Targaryen'in eski Kral Eli Lord Owen Merryweather'ın hizmetine girmiştir. Bonifer yüz kişiden oluşan silahlı bir grubu, Kutsal Yüz'ü kurmuştur.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Bonifer, Beş Kralın Savaşı başında Kral Renly Baratheon'a katılır. Renly'nin Fırtına Burnu'nda ki ölümünden sonra Kral Stannis Baratheon'a katılır. Bonifer Kutsal Yüz'de on dört kişiyi kaybettiği Karasu Savaşı'na katılır. Savaş sonrası Kral Joffrey Baratheon'a sadakat yemini eder.

Kargaların Ziyafeti

Bonifer ve Kutsal Yüz Nehirova'yı almak için yola çıkan Sör Jaime Lannister'a eşlik eder. Yol üzerindeki Harrenhal'da dururlar, Jaime Bonifer'ı Harrenhal Lordu Petyr Baelish'in yokluğunda Demir Taht adına Harrenhal'ın Kale Muhafızı ilan eder.

Jaime, Orton Merryweather'ın Vekil Kraliçe Cersei LannisterHarrenhal'ın Kale Muhafızı seçmesi için ikna etmesinin mümkün olduğunu düşünür çünkü Bonifer'ın bir zamanlar Lord Orton'un büyükbabası Lord Owen Merryweather'ın hizmetinde olduğunu hatırlar. Jaime ayrıca Bonifer'ın Fırtına Toprakları'ndan geldiğini, Üç Dişli Mızrak boyunca ne düşmanı ne de müttefiki olmadığını, o ve Kutsal Yüz'ün adalet için mükemmel bir üne sahip olduğunu ve Westeros'un en disiplinli birliği olduklarını düşünür.

Jaime akşam yemeğinin Bonifer ile birlikte Harrenhal'ın Avcı Salonu'nda yer. Bonifer'ın konuşmalarında Kral Kutsal Baelor'a aşırı atıfta bulunması nedeniyle Baelor'un Kıçdeliği olarak anıldığını düşünür. Bonifer Jaime'ye, Pia ve Gregor'un Adamları'nın Harrenhal'da kalamayacağını söyler. Jaime yola çıkarken Pia ve Gregor'un Adamları'nı yanında götürür.

Ejderhaların Dansı

Daenerys Targaryen'in Meereen'de Hizdahr zo Loraq ile düğün alayı sırasında Sör Barristan Selmy Dany'nin annesi Rhaella Targaryen hakkında birkaç bilgi vererek olaylara dikkat çeker. Barristan, Rhaella'nın bir zamanlar Fırtına Toprakları'ndan gelen genç bir turnuva şövalyesine aşık olduğunu söyler. Şövalyenin, Dany'nin annesinin babası Aerys II Targaryen'le evlendiği gün mızrağını bir kenara atıp kendini dine verdiğinden bahseder. Şövalyenin Rhaella'ya ulaşmaya dair bir umudunun kalmadığını söyler. Barristan sözlerini düşünerek söyler ve Dany'nin annesinin derin bir şekilde aşık olduğu adamın kimliğinden bahsetmez.

Alıntılar

Jaime : Harrenhal'ı sadece Kutsal Yüz'ünüzle tutabilir misiniz?

Bonifer : Herhangi bir güçlük beklemiyorum. Yaşlı Hatun yolumuzu aydınlatacak ve Savaşçı kollarımıza güç verecek.

-Jaime Lannister ve Bonifer

Jaime : Bu kalenin kötü bir şöhreti vardır ve bu hak edilmiş bir şöhrettir. Harren ve oğullarının geceleri hala koridorlarda dolaştığı söylenir. Alevler içinde yürürlermiş. Onlara bakanlar tutuşurmuş.

Bonifer : Ben hayaletlerden korkmam sör. Yedi Köşeli Yıldız'da yazar; ruhlar, yaratıklar ve hortlaklar, inancını zırh gibi giyinmiş dindar bir adama zarar veremezler.

Jaime : Öyleyse mutlaka inancınızla zırhlanın, ama çelikten bir zırh da kuşanın.

-Jaime Lannister ve Bonifer

Günahlar bağışlanabilir. Suçlar ceza gerektirir.

-Bonifer'dan Jaime Lannister'a

Hakkında Söylenenler

Sör Bonifer, gençliğinde umut vadeden bir şövalyeydi fakat adam bir şey yaşamıştı; bir yenilgi, bir utanç ya da ölüme çok yaklaştığı bir hadise. Daha sonra, mızrak müsabakalarının boş bir gösteriş olduğuna karar vermiş ve mızrağını sonsuza dek bir kenara bırakmıştı.

-Jaime Lannister'ın düşünceleri


Tutkusu elbette imkansızdı. Arazi sahibi bir şövalye, kraliyet kanı taşıyan bir prensesle evlenmeye uygun değildir.

-Barristan Selmy'den Daenerys Targaryen'e