Braavos Demir Bankası

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Demir Banka Braavos'un ana bankasıdır. Demir Banka çok zengindir. Genellikle dışarıya borç para vermeleriyle ünlüdürler. Müşterileri arasında Demir Taht'da vardır. Tüm Özgür Şehirlerin kendi bankaları vardır. Fakat Braavosun'un Demir Bankası diger bütün bankalardan çok daha zengin, organize ve borçlarını toplamakta diger bütün bankalardan çok daha korkunç bi üne sahiptir .Prensler ve Krallar Demir Bankaya borçlarını ödemeyecek kadar aptallarsa Demir Banka yeni Prens ve Kralları destekler. Bu Krallar'da borçlarını ödemedikleri takdirde selefleriyle aynı kaderi paylaşırlar.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kral Eli Eddard Stark, Kral Robert'ın harcamaları için Serçeparmak'ın Demir Banka'dan yüklü miktarda borç aldıgını ögrenmiştir.

Kargaların Şöleni

Kraliçe Cersei ve Küçük Konsey, Demir Banka'ya olan kredi borçlarını ödemeyi ret ederler. Üstat Pycelle bu durumun neden olabileceği sorunlar karşısında Kraliçe Cersei ve Küçük Konsey'i uyarır fakat Kraliçe Cersei ve Küçük Konsey Üstat Pycelle'in tavsiyesini ret ederler. Demir Banka, Demir Taht'ın kararına yanıt olarak Westeros'un her yerinde ödenmemiş borçlar aramaya başlar ve Westeros'tan gelen bütün kredi isteklerini ret eder.Bu durum Westeros'ta büyük bir ekenomik krize neden olur. Ayrıca Demir Banka borçları tahsil etmek için Naho Dimittis'i Westeros'a gönderir. Bu haber Kraliçe Cersei'ye ulaşır.

Ejderhalarla Dans

Demir Banka Tycho Nestoris'i Sur'daki Dogu Gözcüsüne gönderir.Demir Banka onuruyla tanınan Stannis Baratheon'dan alacaklarını tahsil edebileceklerini düşünerek Stannis Baratheon'ın davasına yardımcı olma kararı alır. Jon Kar, Kara Kalede Demir Banka'nın elçisiyle yaklaşan kış mevsiminde kullanılmak üzere gıda ve tüketim malzemesi satın alıcagı anlaşmalar yapar. Tycho Nestoris Kral Stannis'le buluşmak için Derinorman Kalesine gider fakat Kral Stannis kalede yoktur. Leydi Sybelle Glover bu fırsattan yararlanarak Demir Banka'nın elçisiyle bazı görüşmelerde bulunur.Nesteros Kral Stannis'i ararken Mors Umber ve adamları Tycho Nesteris'i bulur ve Kral Stannis'in huzuruna çıkarırlar. Lord Kevan Lannister, Demir Banka yatıştırmak için Sör Harys SwyftBraavos'a göndermiştir.Lord Kevan, yeni krediler çekmek için Pentos ve Myr bankalarıyla yazışmışlar yapmış fakat görüşmelerde başarısız olmuştur.

Kış Rüzgarları

Kral Stannis Baratheon Demir Banka'nın elçisi Tycho Nestoris'le anlaşmalarda bulunmuştur. Bu anlaşmaya göre Kral Stannis Braavos'tan 20000 Paralı asker getirmek için Demir Banka'yla anlaşmıştır. Kral Stannis bu anlaşmanın şartlarını yerine getirmek üzere Sör Justin Massey'i Tycho Nestoris'e eşlik etmesi için Sur'a ardından Braavos'a göndermiştir.