Bracken Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Bracken Hanesi
Bracken Hanesi.png
Hane arması kahverengi zemin üzerine sarı zeminde kızıl aygır
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Taş Çit
Şimdiki Lord Lord Jonos Bracken
Bölge Nehir Toprakları, Westeros
Unvan Taş Çit Lordu
Bağlılık Harrenhal-Baelish Hanesi
Kurulma Tarihi Kahramanlar Çağı

Taş Çit'in Bracken Hanesi, Nehir Toprakları'nda Taş Çit'ı yöneten Tully Hanesi'ne yeminli asil ve soylu hanelerden biridir. Armaları kahverengi zemin üzerine sarı zeminde kızıl aygırdır. Sözleri bilinmemektedir.

Bracken toprakları Üç Dişli Mızrak'ın Kızıl Çatal'ı boyunca yer alır.

Tarihi

Kahramanlar Çağı

Bracken'ler Kahramanlar Çağı'nda damarlarında İlk İnsan kanı olan Nehir Kralları arasında yer alır. Komşuları olan Blackwood'lara karşı eski ve acı bir düşmanlıkları vardır, Bracken'lere göre Blackwood'lar önce onlara biat etmişler sonra ihanet ederek taçlarını gasp etmişlerdir.

Andal İstilası

Bracken'ler ve Blackwood'lar Andal İşgali'ne karşı müttefik olurlar ancak Acı Nehir Savaşı'nda yenilirler. Andal İşgali'nden sonra Bracken Hanesi Yedi İnancı'nı destekler, böylece düşmanlık yıllarca devam eder. Blackwood'lar Bracken'lerin Kuzgunağaç Kalesi'ndeki yürek ağacını zehirlediklerine inanır. Muharebe Vadisi ve Karakopça Köyü tartışmalı arazileri arasındadır. Bracken'ler ve Blackwood'lar arasında çok kez evlilikle mühürlenmiş barışlar olmuştur ancak her defasında düşmanlık ortaya çıkmıştır. Hanenin doğan piç çocuğu Benedict Nehir sonunda Kral Benedict Justman olur.

Leydi Agnes Blackwood, Kral Harwyn Hoare'ye karşı Nehir lordlarının direncini arttırmaya çalıştığında ordusunu toplar ancak Lord Lothar Bracken Agnes'in ordusunun arkasından saldırır. Harwyn'in Fırtına Kralı Arrec Durrandon'a mağlup olmasını uman Lothar Üç Dişli Mızrak Kralı olmayı düşünür ancak Hoare Hanesi Nehir Toprakları'nın neredeyse hepsini alır. İsyanı çıkaran Lothar hayalleriyle ölür. 

Targaryen Devri

Bracken Hanesi Fetih Savaşı'nda Fatih Aegon'u destekler ve Harwyn'in torunu Kara Harren'e isyan ederler. Bu isyan öncesinde Bracken'ler ile Blackwood'lar kendi aralarında on yıl savaşmışlar ve zayıf düşmüşlerdir, bununla birlikte Aegon Nehirova'dan Lord Edmyn Tully'i Üç Dişli Mızrak Azam Lordu ilan eder.

112 Fs'de bir Bracken bir Blackwood'la Rhaenyra Targaryen için düello eder ancak Prenses sonunda Sör Leanor Velaryon'la evlenir.

Ejderhaların Dansı sırasında Bracken'ler Yeşiller ve Kral Aegon II Targaryen'in tarafını tutarlar. Prens Daemon Targaryen ve Blackwood'lar Yanan Değirmen Savaşı'nda Bracken'leri yener ve Taş Çit'i ele geçirirler.

Lord Bracken Kral Aegon IV Targaryen'e Kral Eli olarak hizmet eder. Kızı Barba Bracken Aegon'un beşinci metresidir ve Büyük Piç Acıçelik olarak bilinecek olan Aegor Nehir'in annesidir. Sör Eustace Osgrey'e göre Lord Bracken Birinci Blackfyre İsyanı sırasında Daemon Blackfyre'ya ve Acıçelik'e yardım maksadıyla Myr'den okçular getirtmek için gemiler göndermiş ancak fırtınalar yüzünden geç kalmışlardır.

Sör Otho Bracken Kral'ın Şehri'ndeki bir turnuvada Lord Quentyn Blackwood'u öldürdüğünde düşmanlık tekrar canlanır. Üç yıl sonra Ashford Turnuvası'na Otho ve bazı Blackwood'lar katılır. Sör Steffon Fossoway Yedi Yargısı'nda Otho ve Blackwood'ları Dunk için savaşmaya ikna etmeye çalışır ancak onların aynı tarafta mücadele edemeyeceğini anlar. Lord Bracken'in ölmesine yakın zamanda Septon Sefton Otho'nun varis olduğunu açıklar bunun üzerine Blackwood'lar bunu kabul etmez ve savaş çıkacağını söylerler. Lord Bracken'in büyük oğlu Büyük Bahar Salgını'nda ölür, sonradan Kral Eli olacak olan Lord Kanlıkuzgun yarı Blackwood olmasına rağmen bu konuda hiç bir şey yapmaz.

Lord Bracken ve Lord Blackwood, Lord Hoster Tully'nin genç kızı Lysa Tully'le evlenmek için Nehirova'ya gelirler. Hoster Lord Bracken'in kızını kardeşi Sör Brynden Tully'le evlendirmek için çaba sarfeder. Elys Waynwood'un kızlarından biri Bracken'lerden biriyle evlenmek üzere yola çıkar ancak yolda Yanık Adamlar tarafından kaçırılır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Üç Bracken silah ustası; Kurleket, Lharys ve Mohor Yol Ağzındaki Han'da Catelyn Tully'nin Tyrion Lannister'ı yakalamasına yardım ederler. Arryn Vadisi'ne gidiş yolunda üçüde Dağ Klanları tarafından öldürülür.

Beş Kralın Savaşı patlak verdiği zaman Sör Gregor Clegane Bracken'lerin arazilerini yakar, ekinlerini ezer, halkı öldürür ve Taş Çit'e saldırır. Lord Jonos Bracken'e Kral Joffrey'e sadakat yemini etmesini aksi halde isyankar soylular arasında olacağı haberi gönderilir.

Lord Jonos Kamplar Savaşı sonrasında Nehirova'ya ulaşılır. Nehirova'daki savaş konseyinde Jonos Kral Renly Baratheon'a biat etmeyi önerir ancak bu Lord Tytos Blackwood'un önerisine karşı oluşturan bir fikir olarak görülür. Büyükjon Umber'ın konuşmasından sonra Jonos Robb StarkKuzey Kralı ilan eden nehir lordları arasında yer alır.

Kralların Çarpışması

Lord Jonos Lannister'lardan Taş Çit'i kurtarır ancak mücadele sırasında yeğeni Henry yaralanır ve ölür.

Kılıçların Fırtınası

Lord Quenten Banefort Bracken Hanesi tarafından tutsak alınır. Sancaksız Kardeşlik Lannister'lar tarafından öldürülenler arasında Bracken Piçi Harry Nehir'in de olduğunu iddia ederler. Brienne Tarth, Sör Cleos Frey ve Jaime Lannister Bracken topraklarından geçerlerken Lannister askerleri ile ilişkiye giren kadınların cesetlerini ağaçlarda asılı halde görürler. Lord Jonos Lord Hoster Tully'nin cenazesinde tekneyi iten yedi soyludan biriydi.

Kızıl Düğün'de Kral Robb Stark'ın öldürülmesinden sonra Jonos Demir Taht'a teslim olur ve kraliyet affı alır. Kral Toprakları-Baratheon Hanesi'ne af dileyen Bracken'lerle Stark Hanesi'ne sadık kalan Blackwood'lar yeniden mücadele ederler.

Kargaların Ziyafeti

Bracken Hanesi'nin armalarını taşıyan askerler Sessiz Ada'nın kıyılarına vurur. Yaşlı Kardeş'e göre Bracken'ler düşmanları olan Blackwood'ların yanına gömülür. Bracken'ler Kuzgunağaç Kalesi'ndeki Blackwood'ları kuşatır.

Ejderhaların Dansı

Lord Tytos Blackwood Lord Jonos Bracken'e teslim olmayı reddeder bunun üzerine Jaime Lannister ve emrindeki askerler Kuzgunağaç Kalesi Kuşatması'nı sona erdirmek için gelirler. Lord Jonos'un talep ettiği topraklar Dul Suyu'nun doğu kıyısı ve ırmaktaki bütün adalar, Kırıkmısır Değirmeni, Lord Değirmeni, Çamurlu Kale harabesi, Vecit, Muharebe Vadisi, Eski Demirhane, Kopça Köyleri, Karakopça, Kurgunlar, Kil Havuzu, Çamur Makber, Arı Ormanı, Lorgen Ormanı, Yeşil Tepe, Barba'nın Göğüsleri, Balağacı'dır. Ancak Lord Tytos Ahşap Çit, Yay Bayırı, Kopça Köyleri, Lord Değirmeni ve Balağacı'nı vermeye razı olur. Jaime'nin verdiği emirle Jonos kızlarından birini Kral Toprakları'nda Vekil Kraliçe Cersei Lannister'ın eşlikçisi olarak gönderecektir.

Kızıl Düğün'de bir düzine Bracken askerinin öldüğü açıklanır.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Bracken Hanesi

Ana dal belirtilmeyen hane üyeleri;

  • Harry Nehir, Bracken Piçi, Bracken Hanesi'nin piç oğlu, Lord Jonos'un oğlu olduğu söylenir.
  • Lord Bracken'in kızı, gençliğinde Brynden Tully'le evlendirilmek istenen genç kız, muhtemelen Lord Jonos'un kız kardeşi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmiyor
 
Jonos
 
 
 
Leydi Bracken
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Harry Nehir
 
Barbara
 
Jayne
 
Catelyn
 
Bess
 
Alysanne
 
Hendry
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Tarihi Üyeler

Alıntılar

Bracken'lerle yüzlerce kez barış yaptık, bu barışların çoğu evliliklerle mühürlendi. Her Bracken'de Blackwood kanı vardır, her Blackwood'dada Bracken kanı. Yaşlı Kral'ın Huzuru yarım asır sürdü. Lakin sonra yeni bir kavga patlak verdi ve eski yaralar tekrar kanamaya başladı. İnsanlar atalarına karşı yapılmış hataları hatırladığı sürece, hiçbir barış sonsuza dek sürmeyecek. Asırlardır biz Bracken'lerden nefret ediyoruz onlarda bizden. Babam bu nefretin asla bitmeyeceğini söylüyor.

Hoster Blackwood'dan Jaime Lannister'a