Bran Stark

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
StarkHanesi.PNG
Brandon Stark
StarkHanesi.PNG
Artwork by Tim Teilku ©
Karakter Bilgisi
Lakap Bran
Sakat Bran
Kanatlı Bran
Kanatlı Kurt
Unvan Kışyarı Prensi
Bağlılık Stark Hanesi
Kültür Kuzeyli
Doğum FS 290Kışyarı
Kitap(lar) Taht Oyunları (POV)
Kralların Çarpışması (POV)
Kılıçların Fırtınası(POV)
Kargaların Şöleni (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (POV)

Oyuncu Isaac Hempstead-Wright
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 6
Bran düşerken
Bran'in rüyalarındaki üç gözlü karga
Bran, Yaz, Hodor ve Reedler

Brandon Stark, çoğunlukla Bran, Eddard ve Catelyn'in ikinci oğludur. Hayatı, kendisini felce uğratan yaralanma olduğunda geri dönüşsüz olarak değişti ve hareket etmesine yardımcı olması için hizmetçi Hodor'a bağımlı kaldı. Genellikle "Yaz" adındaki ulu kurdu ve kâhince rüyalarıyla birlikte kalıyor. Kitapta POV karakterlerden biridir ve dizide Isaac Hempstead-Wright tarafından canlandırılmaktadır.

Görünüş ve Karakter

Bran annesi gibi kumral saçlar ve mavi gözlerle Tully renklerini almıştır. Kışyarı'nın surları ve duvarları boyunca keşfetmek ve tırmanmakla ilgilenmiştir. Kardeşleri gibi, saygılı ve kararlıdır. Genellikle güçlü bir varg bağı paylaştığı Yaz adındaki ulu kurt ile birliktedir. Bran Kışyarı'nda herkes tarafından sevilen, sevimli, düşünceli bir çocuktur. Tırmanmaya karşı özel bir ilgisi vardır ve kalenin surlarında keşfe çıkmaya bayılır. Leydi Stark Bran hakkında 'Tırmanmayı yürümeden önce öğrendi' diye şaka yapar ancak oğlunun her yere tırmanmasından endişelenirdi. Tıpkı kardeşleri gibi saygılı, cesur, ve bir o kadarda maceraya meyilliydir. Üvey kardeşi Jon onun hakkında inatçı ve meraklı (iyi niyetle) diye düşünür ve her zaman büyük çocuklarla oyun oynamayı istediğini söyler. Ancak düşüşten sonra Bran çok daha ciddi ve derin düşüncelere dalmış bir durumdadır.

Tarih

Bran, Kuzey Muhafızı ve Stark Hanesi'nin başı Lord Eddard Stark ile Leydi Catelyn'in ikinci oğulları ve dördüncü çocuklarıdır. 290 AL'de Kışyarı'da doğmuştur. Robert İsyanı'na öncülük eden serideki olayda ölen Eddard'ın ağabeyi Brandon'ın ismini almıştır. Bran üç büyük kardeşe (Robb, Sansa ve Arya) ve kendinden küçük bir kardeşe (Rickon) sahiptir. Ayrıca Jon Kar adında piç bir üvey kardeşi vardır. Bran, Üstat Luwin ile eğitim görmüştür ve silahlarla eğitilmiştir. Kral Muhafızları'nda bir şövalye olmayı hayal etmiştir.

Taht Oyunları

Bran, Gece Bekçileri'nin kaçakçısına kral adaletini sağlayan Eddard'a şahitlik eden yirmi adamın içindedir, bu Bran'in böyle bir gruba katılmasına izin verilen ilk zamandır. Babası idamı gerçekleştirdiği zaman Bran'a bir soru sorar ancak Bran'ın cevabı yoktur. Babasıda ona:

Hükmü veren kişi kılıcı savurmalıdır. Eğer bir adamın hayatını alacaksan gözlerinin içine bakıp ona son sözü varmı diye sormak borcundur

Kaleye dönüş yolunda, grup ölü bir ulukurt ve yavrularını bulur - Bran ve diğer Stark kardeşlerinin her biri evcil hayvan olarak genç hayvanların birini alır. Kışyarı'daki kraliyet ziyafeti sırasında Bran, silah ustası Sör Rodrik Cassel'ın gözetimi altında Prens Tommen ile avluda savaşır. Bir tırmanış sırasında, Bran kraliçe ve kardeşi Sör Jaime'nin seviştiği pencereden geçer. Fark edildikten sonra şok olur ve dengesini kaybeder, Kralkatili tarafından yakalanmadan önce neredeyse pencereden düşer. Jaime daha sonra ensest aşk ilişkilerini saklamak için Bran'i öldürmeyi amaçlayarak onu pencereden atar, ama Bran hayatta kalır ve komaya girer. Bran komadayken, ulu kurdu tarafından bir suikast girişiminden kurtarılır: kurt katilin boğazını parçalar. Bu koma sırasında, Bran ona uçmayı öğretebileceğini söyleyen üç gözlü karga dahil pek çok rüya görür. Karganın rehberliğinde Bran uyanır ve hemen ulu kurdu Yaz'a seslenir. Bran düşüşten dolayı sakat kalır ve yürüyemez, ama karga ona zincirlere bağlı kanatlı kurt olduğunu söyler. Uyandıktan sonra, Üstat Luwin ve Yaşlı Dadı'dan Kuzey ilmini öğrenir. Tyrion Lannister, Sur'dan dönüş yolunda Kışyarı'nda dururken Kışyarı Lordu olarak Bran'in ağabeyi Robb'un tehditlerine rağmen Bran'in sakatlığı için tasarlanmış bir eyer taslağı verir. Daha sonra Kurt Ormanı'nda bir gezintide bunu denerken Bran, bir grup yabanıl ve Gece Bekçisi tarafından pusuya düşürülmüştür ama Robb, Theon Greyjoy, Boz Rüzgar ve Yaz tarafından kurtarılmıştır. Sonradan, eski tanrılar için paylaştıkları inanç nedeniyle o gruptan tek hayatta kalan Osha ile bağ kurmaya başlar. Kral Toprakları'nda Lord Eddard'ın tutuklanmasından sonra Robb Kuzeyli sancaktarlarını çağırırken Bran, İri Jon ile olaya tanıklık eder ve Robb güneye at sürdüğünde Kışyarı Lordu olur. Daha sonra, Bran kale mahzenlerindeki babasının rüyasını görür - Osha ile oraya girmeyi göze alırlar ve hiçbir şey bulamazlar - ama bu rüyadan neredeyse hemen sonra Üstat Luwin, Kral Joffrey'in emri altında Ned'in infazını bildiren bir kuzgun alır.

Bran Stark, Kışyarı'ndayken.

Kralların Çarpışması

Robb, Kuzeydeki Kral olduktan sonra Robb'un varisi olan Bran, Kışyarı Prensi olur ve ağabeyinin yerine kaleyi yönetir. Babasının en çok güvendiği arkadaşı Howland Reed'in çocukları Meera ve Jojen Reed ile arkadaş olur. Uykusunda, Bran sık sık Yaz'ın zihnine girer (basit olarak rüye gördüğünü düşünmesine rağmen) ve daha yabani olmaya başlar. Jojen, Bran'in deri değiştiren yeteneğini fark eder ve bunu başlıca nasıl kullanacağını öğretir. Bran'in rüyalarını öğrendikten sonra Jojen, eğer Bran Sur'un ötesine giderse rüyalarındaki üç gözlü kargayı bulabileceğini iddia eder. Theon Greyjoy Starklara ihanet edip Kışyarı'yı ele geçirdiğinde Bran ve Rickon mahzenlerde saklanırlar. Kaçtıkları gerçeğini saklamak için Theon, "Reek" tarafından derisi yüzülmüş ve öldürülmüş iki çocuk bulur ve onların Bran ile Rickon olduklarını bildirir. Theon, Kışyarı'yı yakan ve hayatta kalan kadınlarla çocukları Dehşet Kalesi'ne götüren Ramsay Bolton tarafından ihanete uğramıştır. Ramsay Starklara sadakatsiz davranmaz ama Starklara ihanet edecek babasıyla bağlantılı hareket eder. Kardeşler ve seyahat ekipleri ayrılır. Rickon ve Osha Beyaz Liman yönüne gider. Bran, Hodor, Meera ve Jojen Reed, üç gözlü kargayı aramak için kuzeye giderler.

Kılıçların Fırtınası

Ramsay Bolton değirmencinin çocuklarıyla Theon tarafından oynanan hile üzerine adamlarıyla gerçek Bran ve Rickon'ı ararlar. Bran, Meera, Jojen ve Hodor onlardan kaçmak için gizlice hareket ederler. Sur yolundayken Kraliçe'nin Tacı'nda dururlar. Kalenin içinde saklanırken kasabadaki adamları fark ederler. Yaz, içlerinde Bran'in piç ağabeyi Jon Kar'ın da olduğu adamlara saldırır. Yaz'ın saldırısı, yabanıl yoldaşlarından kaçmak için Jon'a fırsat verir. Grup Jojen'in yeşil rüyaları ışığında Gece Kalesi yerine Kara Kale'ye gitmeye karar verir. Daha sonra Meera onlar Gülen Ağaç Şövalyesi'nin hikayesini anlatmıştır. Nihayet Kara Kale'deki sura ulaşırlar ve Gece Nöbetçileri'nden Samwell Tarly ile tanışırlar. Onları Sur'un kuzey tarafına götüren gizli bir kapıdan geçirir. Orada belirsiz sadakatin esrarengiz kişiliği Soğukel ile tanışırlar.

Ejderhalarla Dans

Bran, Meera, Jojen, Hodor ve Soğukel üç gözlü karga arayışıyla Tekinsiz Orman boyunca yolculuklarına devam ederler. Yolculuk uzun ve soğuktur ve açlıktan ölmenin kıyısında kıvranırlar. Açlığını bastırmak ve doymak için Bran, Yaz'ın içindeyken taze insan kanıyla beslenir. Üç gözlü karganın inine ulaşırlar ama inin girişinin hemen dışında insansı yaratıklar tarafından pusuya yatırılmışlardır. Bran yaratıklarla dövüşmek için Hodor'un içine girer ama kendinden geçer ve inin içinde uyanır. İn, Ak Gezenler ve insansılara karşı korumalıdır, bu yüzden Soğukel onlara içerde eşlik edemez. İnin içinde, grup hayatta kalmış Ormanın Çocukları ve üç gözlü karga ile tanışır. Üç gözlü karga, yeşil görüşü ve deri değiştirmeyi Bran'e öğretir. Bran, yeşil görüş yeteneğini uyandıran büvet ağacının tohumuyla beslenir. Daha sonra, büvet ağacının köklerine varglanır ve geçmişte Kışyarı'nın yürek ağacında babası Eddard'ı görür. Eddard ile konuşmaya çalışır ama bütün duyulan rüzgardaki fısıltıdır. Üç gözlü karga büvet ağaçları ile geçmişe bakabileceğini ama geçmişi değiştiremeyeceğini açıklar. Bran daha sonra tekrar Kışyarı'nın yürek ağacını düşler ve eski Kış Krallarına kadar geçmiş anları görür. İnin içindeyken Bran, en derin bölümleri keşfetmek için Hodor'un içine varg olarak girmeye devam eder. Theon'ın mızrakkarılarına "Arya Stark"ı kurtarmaya yardım etmek için zorlanmadan önce Kışyarı'da Bran'in büvet ağacı aracılığıyla Theon ile görüştüğü görülür.

Bran Üç Gözlü Karga ile buluşur. Marc Simonetti©

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Beron
 
Lorra Royce
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Donnor
 
Lyanne Glover
 
Willam
 
Melantha Blackwood
 
Artos
 
Lysara Karstark
 
Berena
 
Alysanne
 
Errold
 
Rodrik
 
Arya Flint
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brandon
 
 
Edwyle
 
Marna Locke
 
Jocelyn
 
Benedict Royce
 
Brandon
 
Benjen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Royce Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rickard
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lyarra
 
Branda
 
Harrold Rogers
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brandon
 
Bilinmeyen
 
Eddard
"Ned"
 
Catelyn
Tully
 
Lyanna
 
Benjen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jon Kar
 
Robb
 
Jeyne
Westerling
 
Sansa
 
Tyrion
Lannister
 
Arya
 
Brandon
"Bran"
 
Rickon