Brandon Stark

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
StarkHanesi.PNG
Brandon Stark
StarkHanesi.PNG
Brandonstark.gif
Karakter Bilgisi
Lakap Vahşi Kurt
Bağlılık Stark Hanesi
Kültür Kuzeyli
Doğum FS 261Kışyarı
Ölüm FS 282Kral Toprakları
Kitap(lar) Taht Oyunları(Bahsedildi)
Kralların Çarpışması(Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası(Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı(Bahsedildi)

Brandon Stark, Kral Aerys II tarafından öldürülen Kışyarı Lordu Rickard Stark'ın en büyük oğlu, Eddard Stark'ın, Lyanna Stark'ın ve Benjen Stark'ın ağabeyleri ve Kışyarı'nın varisiydi.

Görünüş ve Karakter

Brandon görünüş ve karakter olarak Eddard'a göre çok daha farklıydı. Cana yakın biriydi ve küçük kardeşine göre kurt kanına sahipti. Bu özelliği kız kardeşi de taşırdı ve hatta Eddard'a göre, ikisinin erken ölümünün sebebi buydu. Uzun ve yakışıklı birisiydi, kılıç ve ata binme yetenekleri çok iyiydi.

Geçmiş

İlk zamanları

Brandon, gelişmek ve yetiştirilmek için Barrowton'da Lord Dustin'in, William Dustin'in babası, kontrolündeydi ve zamanının büyük bir çoğunu Rills'de at sürerek geçirirdi. Brandon ve kız kardeşi Lyanna ata binmeye bayılırdı hatta Leydi Dustin ikisini "insan başlı at" olarak tanımlardı. Brandon, kılıç sallamayı ve kılıcını çok severdi ve sık sık bunun üzerinde çalışırdı. Gençliğinde, kendisine deli gibi aşık olan Barbrey Ryswell'in bekaretini almıştır. On beşindeyken, o zamanlar henüz on ikisinde olan Nehirovalı Catelyn Tully ile söz kesmişlerdi. Barbrey'e göre, Brandon hiçbir zaman Catelyn'den hoşlanmamıştı ve bu birliktelik Lord Stark'ın emriyle gerçekleştirilmişti.

Brandon, Harrenhal'daki Turnuva'da yer almıştı. Brandon'ın kız kardeşi Lyanna, Howland Reed'i üç uşak tarafından zorbalığa uğradığını gördükten sonra; bir çadıra götürmüş, yaralarını sarmış ve kardeşleriyle: Eddard (Sessiz Kurt), Benjen (Yavru Kurt) ve sürünün lideri Brandon (Vahşi Kurt) ile tanıştırmıştır. Lyanna, Howland'ı turnuvanın başladığının habercisi olan ziyafete katılması konusunda ikna etmiştir; Howland bu nazik teklife razı olmuş ve Starklarla aynı masada oturmuştur. Ziyafet sırasında Brandon, kendisi sormak için çok çekingendi, Ashara Dayne'e kardeşi Eddard ile dans etmesini teklif etmiştir. Ayrıca bazı söylentilere göre, Brandon daha sonra Leydi Ashara ile yatmış ve onu hamile bırakmıştır. Brandon daha sonra turnuva listesine adını yazdırmış ama Prens Rhaegar Targaryen tarafından atından düşürülmüştür.

Vahşi Kurt Brandon Stark

Catelyn ve Brandon'ın nişanlandığı duyurulduğunda, Catelyn'in babasının vesayetinde olan Petyr Baelish Brandon'a, Catelyn için düello teklif eder. Nehirova'da kapışırlar ve Brandon, Petyr'i çok kolay bir şekilde yener ama Catelyn'in ricası üzerine onu öldürmez. Daha sonra da Nehirova'dan ayrılır ve en kısa zamanda döneceğine dair söz verir.

Ölümü ve Defni

Brandon Nehirova'dan, Kuzey'den gelen babasının ekibine katılmak için ayrıldı. Böylelikle Brandon, Cat ile evlenecekti ancak, Lyanna'nın Prens Rhaegar Targaryen tarafından kaçırıldığı haberi kulağına geldi. Brandon yoldaşları, Ethan Glover, Kyle Royce, Elbert Arryn ve Jeffory Mallister ile hemen Kral Toprakları'na gitti ve Hoster Tully bu harekete sinirlenmiş ve bunu gözü kara bir hamle olarak değerlendirmiştir. Kızıl Kale'ye girer girmez, Rhaegar'a "ortaya çık ve öl" diye naralar atmıştır. Rhaegar o sırada orada olmadığından, Brandon'ın çağrısına cevap verememiştir fakat Kral Aerys, oğlunu öldürme planları yaptığı gerekçesiyle Brandon'ı ve yoldaşlarını zindanlara atmıştır. Babaları mahkemeye, suçlamalara cevap vermeleri için çağırılmıştır. Brandon, babasının zırhları içinde canlı canlı yanarak ölmesini izlemek zorunda bırakılmıştır. Boynuna deriden bir ip bağlanmış ve önüne de uzun bir kılıç bırakılmıştır. Brandon babasını kurtarmak için o kılıca uzanırken kendini boğmuştur. Öldüğünde yirmi yaşındaydı.

Brandon Stark, önünde diri diri yanan babasını kurtarmaya çalışırken.

Brandon, Kışyarı'nın altındaki mahzene gömülmüştür. Bran Stark, bu mahzene bütün aile üyelerinin değil, kralların ve lordların gömüldüğünü belirtmiştir ama özellikle, Eddard Stark çok sevdiği ağabeyinin mezarının o mahzene gömülerek onurlandırmıştır.

Kabuslarda görünmesi ve adaşı

Eddard Stark ağabeyinin anısına, ikinci meşru oğlunu Brandon olarak isimlendirmiştir, ancak herkes onu "Bran" diye çağırır. Bran, Rickon, Osha, Hodor ve Reedler, Kışyarı Yağmalanması'ndan sonra mahzenden çıktıklarında Bran, yanına Brandon'ın kılıcını almıştır. Daha sonra Leş ve Barbrey Dustin, Kışyarı'nda o mahzenlerdeyken, Leş, Brandon'ın kılıcının kaybolduğunu ve Leydi Dustin'e Brandon'ın bundan hoşnut olmayacağını hatırlatmıştır.

Kralların Çarpışması'nda Theon, ölülerin ziyafet verdiği bir kabus görür. Ziyafete katılan insanları Theon kişisel olarak tanıyordu ama bazı yüzleri tanımadığını fark etti. Aralarından biri Brandon'ın kız kardeşi Lyanna idi: solgun mavi güllerden oluşmuş bir tacı olan, kanla lekelenmiş beyan elbiseli zayıf, hüzünlü kız. O an Brandon, kız kardeşinin gerisinde belirdi; daha sonra aniden, en arkalarında da babaları Rickard Stark. Robb Stark ve Boz Rüzgar kanayarak bu ziyafete katıldıklarında, Theon çığlık atarak uyanmıştır.

Alıntılar

Brandon Stark'dan alıntılar

Kanlı bir kılıç güzel bir şeydir

Brandon Stark hakkında alıntılar

Brandon. Evet. Brandon ne yapılacağını bilirdi. Her zaman bilirdi. Hepsi Brandon içindi. Sen, Kışyarı, her şey. Kral Eli olmak ve kraliçelerin babası olmak için doğmuştu. Bu kadehin bana geçmesini hiçbir zaman istememiştim.


- Eddard Stark'dan Catelyn Tully'ye.


Aptal yiğit.


- Hoster Tully


Brandon kardeşinden farklıydı değil mi? Damarlarında soğuk su yerine kan dolaşıyordu. Daha çok benim gibi.


- Jaime Lannister'dan Catelyn Tully'ye.


Brandon istediğini almak konusunda hiçbir zaman çekinmemiştir. Şu an yaşlıyım, pörsümüş bir haldeyim, uzun süredir de dulum ama hala bana sahip olduğunda, kanımın onun aletinde olduğu anı hatırlıyorum. Bana kalırsa Brandon da bu görünüşten hoşnuttu. Kanlı bir kılıç güzel bir şeydir, evet, acı doluydu ama tatlı bir acıydı bu.


- Barbrey Ryswell'den Leş'e.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Beron
 
Lorra Royce
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Donnor
 
Lyanne Glover
 
Willam
 
Melantha Blackwood
 
Artos
 
Lysara Karstark
 
Berena
 
Alysanne
 
Errold
 
Rodrik
 
Arya Flint
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brandon
 
 
Edwyle
 
Marna Locke
 
Jocelyn
 
Benedict Royce
 
Brandon
 
Benjen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Royce Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rickard
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lyarra
 
Branda
 
Harrold Rogers
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brandon
 
Bilinmeyen
 
Eddard
"Ned"
 
Catelyn
Tully
 
Lyanna
 
Benjen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jon Kar
 
Robb
 
Jeyne
Westerling
 
Sansa
 
Tyrion
Lannister
 
Arya
 
Brandon
"Bran"
 
Rickon