Brandon Stark (Mimar)

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
StarkHanesi.PNG
Brandon Stark
StarkHanesi.PNG
MimarBran.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Mimar Bran
Unvan Kış Kralı
Bağlılık Stark Hanesi
Irk İlk İnsanlar
Kültür Kuzeyli
Kitap(lar) Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (Bahsedildi)
Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Bu sayfa Brandon Stark (Mimar) hakkındadır. Başlığın diğer anlamları için Brandon Stark (anlam ayrımı) sayfasına bakınız.


Brandon Stark, ya da Mimar Brandon veya Mimar Bran, Kahramanlar Çağı'nda yaşadığı söylenen, Stark Hanesi'nin efsanevi kurucusudur. Tarihçiler çok eski bir kralın yaptıklarının abartılarak efsaneye dönüştürüldüğünü veya birkaç farklı kralın saltanatının, zamanla tek bir kralın saltanatını olarak hatırlanması sonucu bu kralın oluştuğunu düşünmektedir.

Efsane

Menzil'deki hikayelere göre, Mimar Bran'in soyu, efsanevi Garth Yeşilel'in oğlu Kanlı Bıçak Brandon'a dayanmaktadır.

Efsaneye göre, Brandon Sur'u ve Kışyarı'nı inşa etti; bazı hikayeler bunu Devler'in yardımıyla yaptığını yazar. Üstat Childer'ın Kış Kralları veya Efsaneler ve Kışyarı Starkları'nın Soy Ağacı kitabındaki bir şarkıya göre, Bran Ormanın Çocukları'nın da yardımını almıştır.

Fırtına Toprakları'ndaki hikayeler, Brandon'ın bir çocukken Fırtına Burnu'nu inşa etmede Durran'a yardım ettiğini iddia eder. Bazı hikayeler, Yüksek Kule Kralı Uthor'un Bran'i Eski Şehir'deki Yüksek Kule'yi inşa etmekle görevlendirdiğini iddia eder, ancak diğer hikayeler onun, aynı isme sahip oğlu olduğunu belirtir.

Mimar Bran'in Gece Nöbetçileri'ne 75 mil genişlikte bir toprak olan Brandon'ın Lütfu'nu verdiği söylenir ancak Üstatlar onun Stark Hanesi'nden başka bir Brandon olduğu konusunda tartışır. Stark Hanesi'nin Kış Kralları'nın soyu Bran'e dayanmaktadır.

Alıntılar

Mimar Brandon, Garth Yeşilel, Zeki Lann ve Durran Tanrı Kederi o hikayelerde bizi büyüleyen isimlerden birkaçı. Ancak gerçekte onların efsanelerinin çok sonraları üstatlar tarafından üretilmiş hikayeler olması daha olası.

- Yandel'in yazdıkları.

Hiç kimse Mimar Brandon hiç yaşamadı diyemez. O da tıpkı Nuh ve Gılgamış gibi zaman içinde romanlar aracılığıyla günümüze kadar ulaşmış söylentiler.

- George R. R. Martin