Brienne Tarth

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Briennearma.png
TarthHanesi.PNG Brienne Tarth
Rainbow Guard.png
Brienne.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Tarth Bakiresi
Güzellik
Mavi Brienne
Bağlılık Tarth Hanesi
Catelyn Stark
Gökkuşağı Muhafızları
Kitap(lar) Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (POV)
Ejderhalarla Dans (Görüldü)

Oyuncu Gwendoline Christie
TV Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6
Sezon 7
Sezon 8

Brienne, Tarth Bakiresi, bazen Brienne Güzellik denilerek alaya alınır. Lord Selwyn Tarth'ın tek çocuğu ve Akşamgüneşi Kalesi varisi.

Karakter ve Görünüm

Gökkuşağı Muhafızları’ndan Mavi Brienne (Amoka©)
Tv dizisinde Brienne rolünde Gwendoline Christie.

Brienne erkeksi bir görünüşe sahiptir ve Westeros standartlarına göre son derece çirkin bir kadındır.Uzun boylu,kaslı ve küçük göğüslüdür.Saman rengi saçları ve çilli bir yüzü vardır.Dişleri şekilsiz ve eğridir,ağzı büyüktür ve burnu kırıktır.Jaime Lannister'a göre Brienne'in şaşırtıcı derecede güzel mavi gözleri vardır.

Brienne'in boyu sorulduğunda Martin şu cevabı vermiştir:

Brienne'in boyu 1.80'in üzerinde.Kolaylıkla söyleyebilirim ki Jaime Lannister ve Renly Baratheon'dan daha uzun ve ağır.Ama bu serideki asıl dev Gregor Clegane kadar uzun değil.Hodor ve İri Jon'dan daha kısa.Tazı'dan biraz daha kısa ve büyük ihtimalle Robert Baratheon'la aynı boyda.

Brienne görünüşü yüzünden hayatı boyunca iğnelemelere ve alaylara konu olmuştur.Bir leydi gibi kadın kıyafetleri giydiğinde görünüşü yüzünden alay konusu olmuştur.Bu yüzden Brienne bir savaşçı olmaya karar vermiştir ama cinsiyeti yüzünden bu kararı da çok eleştirilmiştir.

Belki de bu yüzden Brienne'in karakteri görüntüsü kadar tuhaftır;Catelyn Stark Brienne'in Dacey Mormont gibi diğer savaşçı kadınlardan farklı olduğunu farketmiştir.Brienne toplum tarafından kabul edilmeye uğraşır ve kendisine iyi davranan kişilere kolayca güvenebilir.Brienne'in sevdiği ve güvendiği kişiler arasında Catelyn Stark,Renly Baratheon ve Jaime Lannister'da vardır.

Ara sıra inatçı ve yargılayıcı olmasına rağmen,özünde dürüst,açık sözlü ve sadık bir insandır.Diğer şövalyeler ona saygı duymasa da Brienne şövalye olmaktan vazgeçmez.Hiç bir zaman gerçek bir şövalye olarak kabuş görmeyeceğini bilmesine rağmen,sürekli Gerçek Şövalye olmaya çalışır.

Geçmiş

Brienne Tarth Adası'nda doğmuştur.Akşamyıldızı Kalesi Lordu Lord Selwyn Tarth'ın en büyük kızıdır.Annesi Brienne çok küçükken ölmüştür.Küçük erkek kardeşi Galldon sekiz yaşındayken boğularak ölmüştür,iki kız kardeşi ise beşikteyken ölmüştür.Böylelikle Brienne Lord Tarth'ın tek çocuğu haline gelmiştir,bu yüzden Lord Tarth Brienne'yi uygun biriyle evlendirmeye çalışmıştır.Fakat Brienne'in çirkin görünüşü,biçimsiz vücudu ve bir savaşçı olarak yaşamayı tercih etmesi bu görevi zorlaştırmıştır.

Babası,miras için Brienne ile evlenmek isteyen üç adam bulmuştur.Son talip Sör Humfrey Wagstaff,evlendikten sonra Brienne'ib bir kadın gibi davranması konusunda uyarmıştır.Brienne ise sadece bir düelloda kendisini yenmeyi başarmış bir adamdan aldığı talepleri yerine getireceğini söylemiştir.Daha sonra Sör Humfrey ve Brienne dövüşürler,Humfrey'İn üç kemiği kırılır ve nişanları bozulur.

Bu olaydan sonra Lord Selwyn Brienne'i evlendirmeye çalışmaktan vazgeçer.Renly Baratheon Akşamyıldızı'na geldiğinde Brienne'e nazik ve saygılı davranmır,daha sonra Brienne ona aşık olur.Aradan zaman geçtikten sonra Lord Selwyn Brienne'i Fırtına Burnu'na gönderir.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Renly Baratheon kendini Yüksek Bahçe'de kral ilan eder ve Brienne onun ordusuna katılır.Brienne diğer insanlar tarafından sürekli aşağılanır.Bazı genç şövalyeler Brienne'in bekaretini almak için yarışa girerler,daha sonra Lord Randyll Tarly şövalyeleri dağıtır ve Brienne'e varlığının sadece soruna yol açtığını söyler.

Daha sonra Brienne bir turnuvada Loras Tyrell'i yenmeyi başarır ve 116 şövalyeyi geride bırakarak turnuvayı kazanır.Brienne Renly'den Gökkuşağı Muhafızları'na katılmayı talep eder ve mavi rengi alır.

Renly ağabeyi Stannis ile görüştüğünde Brienne Renly'nin sancaktarı olarak bu görüşmeye şahit olur.Fakat bu görüşme başarısız olur.Ertesi şafakta,Renly ağabeyi Stannis'le savaşmak için hazırlanır,Brienne ona zırhını giydirirken bir gölge çadıra girer Renly'i öldürür.

Brienne Renly'i öldürmekle suçlanır ve Catelyn Stark Brienne ile birlikte kaçar.Nehirova'ya gitmek için yola çıktıklarında Brienne Stannis'ten Renly'nin intikamını almak ister fakat Catelyn Brienne'i kendi hizmetine almayı başarır.

Kılıçların Fırtınası

Brienne, Jaime Lannister ile banyodayken (Cabepfir)

Nehirova’da iken, Catelyn çocukları Bran ve Rickon’un ölüm haberini aldıktan sonra Jaime Lannister’ı serbest bırakmaya karar vermiş ve Brienne’i Kral Toprakları yolculuğunda onun yanında koruma olarak göndermiştir. El Tyrion Lannsiter’ın sözünü tutmaması halinde gerekeni yapmasını emretmiştir. Eğer Kral Katilini ulaştırabilirse kızları Sansa ve Arya ile geri dönmesi için yollanmıştır.

Brienne Jaime’i başarılı bir şekilde korumuş ve Westerosda onun hakkında çok az bilenen hikâyesini öğrenmiş aralarında hoşnutsuz bir saygı oluşmuştur. Nehirova’dan kaçışları sırasında bir nehir kadırgasıyla üzerlerine gelen Sör Robin Ryger’in kadırgasını büyük kayaları yamaçtan iterek batırmıştır ve araziden devam etmişlerdir. Pusuya düşürüldükten sonra onlarla birlikte gitmekte olan Jaime’in kuzeni Cleos Frey öldürülmüş, Jaime kaçmaya çalışmış ve Brienne ile düelloya girişmiştir. Zincirli ve pratik yapmamış olduğundan Jaime Brienne’e zarar veremedi. Cesur Dostlar’a yakalandıklarında Brienne başını suyun altına bastırıyordu.

Ahlaksız paralı askerler Jaime’in kılıç elini budamışlar, Brienne ile Jaime’i birbirlerine bağlayarak aynı atın üstüne bindirmişlerdir. Dövüş kabiliyetini gerçekten kaybetmişti, Jaime hayatını umursamaktan vazgeçmişti ama Brienne onu intikam için ikna etmiştir. Dönüşte, Jaime Brienne’i Dostlardan üçü olan Zollo, Rorge ve Shagwell’in tecavüzünden kurtarmıştır. Harrenhalda Jaime ile aynı banyoyu paylaşmışlar ve aralarında Jaime’in meydana döktüğü Çılgın Ateş Komplosu dâhil birçok hikaye paylaşmışlardır. Lord Roose Bolton Jaime’i yoluna göndermiş ancak Brienne’i Vargo Hoat’ın ödülü olarak bırakmıştır. Sonunda Jaime geri dönmüş ve onu kurtarmıştır.

Başkente varmalarının ardından çift hala Brienne’in Renly’i öldüren kişi olduğuna inanan Loras Tyrell ile yüzleşmiştir. Jaime Brienne’i kendi korunması açısından bir hücreye yerleştirdi ve Lorasla konuşarak aralarını düzelmesini ayarladı; bunun sonucunda Brienne’in suçlamaları giderildi. Kızıl Düğünde Catelyn’in öldürülmesinden sonra Jaime ona babası tarafından verilen Valyria Çeliğinden Yeminkar adlı uzunkılıcı emanet etti. Onu ortadan kaybolmuş olan Sansa Stark’ı bulması ve Leydi Catelyn’e olan yeminini tutması için yollamıştır. Ned Stark’ın büyük kılıcı Buz’dan dövülme olan Yeminkâr kılıcı ile Brienne Stark çeliği kullanarak, Stark kızını kurtarmasını istemiştir. Bunu takiben, Jaime ona içi para dolu iki kese, bir zırhlı yelek, bir Lothston kalkanı ve onun özel bir görevde olduğunu belirten Kral Tommen imzalı bir mektup vermiştir.

Kargaların Ziyafeti

Tarthlı Brienne ve yaveri Podrick Payne

Brienne arayışına Duskendale’de başlar, Leydi Sansa’nın eşi Tyrion Lannister’ın yaveri olan Podrick Payne de ona arayışı için katılır. Sör Uzun Duncan’ın kalkanına benzer yeniden boyanmış halde bir kalkanı vardır. Leydi Catelyn’i ve kızları hakkında ona ne diyeceğini düşünür. Catelyn’in huzursuz gölgesi üzerine kızı Sansa’yı aramayı hiç bırakmayacağına dair yemin etmiştir:

Onu bulacağım, leydim. Aramaktan asla vazgeçmeyeceğim. Gerekirse hayatımdan, onurumdan, düşlerimden vazgeçeceğim ama onu bulacağım.

Bir sonraki durağı Bakire Havuzudur, içeri girerken Renly’nin kampında kendisi ile alaycı bir oyun başlatan şövalyelerden biri olan Sör Hyle Hunt istenmedik halde yardımıcı olur. Orada Lord Randyll Tarly’i adalet dağıtırken bulur; istemeyerek de olsa aramasına devam etmesine izin verir. Kokuşmuş Ördek adlı bir handa bir “soytarı” arayışından sonra (bunun Dontos Hollard olduğuna ve Sansa’nın onunla birlikte olduğuna inanmaktadır) Cevval Dick Crabb ile tanışır.

Kırıkpençe Burnu’na doğru yolculukları boyunca üçlü Fısıltılar’a, Cevval Dick’in atalarının harap kalesine varırlar. Burada soytarı arayışları sonucunda Cesur Dostlar’dan kalıntı bir grup ile karşılaşırlar ve Cevval’in gördüğü soytarının aslında psikopat soytarı Shagwell olduğunu ortaya çıkar. Shagwell Cevval Dick’i öldürür. Brienne Yeminkar’ı kullanarak Pyg ve Timeon’u öldürür ve Shagwell’i Dick için bir mezar kazmaya zorlar; onun üzerine atıldığında onu da öldürür. Dövüşten sonra Bakire Havuzu’ndan beri onları takip etmekte olan Sör Hyle Hunt gruba katılır.

Paralı askerlerin verdiği bilgilerden yola çıkarak Brienne Nehir Topraklarına bir kız ile birlikte görüldüğü rapor edilen Sandor Clegane’i bulmak üzere geri döner fakat bunun yanlış kız olduğundan habersizdir. Bakire Havuzu’nda gezgin bir septon olan Meribald’a katılmışlardır ve onlara Tuzçukuru’na doğru eşli etmiştir. Sessiz Ada yakınlarında Kıdemli Kardeş’i ziyaret etmiş ve Tazı’nın öldüğüne dair temin olmuştur.

Üç Dişli Mızrak’ın yanındaki Yol Ağzındaki Han’da Brienne Cesur Dostlar’dan kalma Sandor’un miğferini kullanarak Nehir Toprakları’nda tecavüzler eden ve adam öldüren Rorge liderliğinde başka bir grup ile dövüşmüştür. Brienne Rorge’u öldürmüş ama çok kötü bir şekilde Isırık’a yakalanmıştır ve onun tarafından yanağındaki etler ısırılarak kopartılmıştır. Gendry onu Isırık’tan kurtardıktan sonra o ve Sancaksız Kardeşliğin beklenen üyeleri onu tutsak olarak almışlardır.

Ölmüş ama dirilmiş olan Catelyn Stark Kardeşliğin başına geçmiştir ve “Leydi Taşkalp” adıyla Kardeşliği yönetmektedir. Brienne’in Sansa’yı araması hakkında anlattığı hikayeye inanmamış ve Lannisterlara hizmet ettiği gerekçisiyle hain olarak yargılanmıştır. Brienne’e bir seçme şansı verilerek Jaime Lannister’ı öldürmesi istenmiş ya da asılacağı söylenmiştir. Podrick Payne’in yanında asılmakta olduğunu gördükten sonra aynısı kendine yapılmadan bilinmeyen bir kelime bağırmıştır.

Ejderhalarla Dans

Jaime orada kamp kurduğunda Brienne kısa bir süreliğine Metelik Ağacı’nda görülür, her ne kelime bağırdıysa Kardeşlik canını bağışlamıştır. Jaime’den Sansa Stark’ı Tazı’nın elinden kurtarmak için yardım ister, bunun üzerine günlerce at sürerler. Bununla birlikte Jaime’e yalnız onunla beraber gitmesi gerektiği söylemiştir ya da Tazı Sansa’yı öldürecektir. Bununla birlikte senerya pek olası gözükmemektedir, Sansa en son Vadi sınırları içerisinde görülmüş ve Tazı görünüşe göre ölmüştür.

Aile

 
 
 
Selwyn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Endrew
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Galladon
 
Arianne
 
Alysanne
 
Brienne
 
 


Etrafa yayılmış söylentilere göre Brienne Sör Uzun Duncan’ın soyundan gelmektedir. Kalkanındaki kişisel arması Akşamgüneşi Kalesi’ndeki silahhanede yapılmıştır ve daha sonraları Brienne Nehir Toprakları gezisinde bunu kullanmıştır.

Ayrıca bakınız: Tarthlı Brienne/Teoriler