Bronn

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Bronn
Bronn.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Ser Bronn of the Blackwater
Unvan Lord Protector of Stokeworth
Lollyse Stokeworth
Kitap(lar) Taht Oyunları

Kralların Çarpışması

Kılıçların Fırtınası

Kargaların Şöleni

Ejderhaların Dansı

Oyuncu Jerome Flynn
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6
Sezon 7

Bronn,oldukça yetenekli ve kurnaz bir paralı askerdir. Tv dizisinden Jerome Flynn tarafından canlandırılmıştır.

Görünüş ve Kişiliği

Yalnız, kurt görünümü olan, mizah duygusu siyah ve edepsizce olan, ahlak dışı bir felsefeyi benimsemiş biridir. Koyu saçları ve koyu renk gözleri vardır, ince bir sakala sahiptir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Bronn, yoldaşı olan Chiggen ile birlikte, Catelyn Stark'ın çağrısıyla Tyrion Lannister'ı tutuklayan grubun arasında yer aldı ve Tyrion'u Eyrie'ye götürmesinde ona yardımcı oldu. Yolculuk sırasında yoldaşlara saldıran Dağ Klanlarına karşı savaşmış ve hayatta kalmayı başarmıştır. Tyrion, Bronn ve Chiggen'in Catelyn'e katılma sebeplerinin, bu olayın sonunda bir hediye verileceğini düşündüklerinden olduğunu belirtiyor. Daha sonraki bir pusu sırasında Chiggen ağır yara almıştır ve Bronn, Catelyn'e onun aldığı yaralardan öldüğünü söylemiştir fakat onu kendisi öldürmüştür. Tyrion, mahkemesi sırasında dövüşle yargılanmak istemiş ve Bronn onun için savaşarak Ser Vardis Egen'i öldürmüş ve Tyrion'un hayatını kurtarmıştır. O zamandan sonra Tyrion'a yeminli bir kılıç olarak hizmet etmeye başladı. Yeşil Çatal Savaşı öncesinde, kamp alanında Shae'yi bulur ve Tyrion'a getirir ve Yeşil Çatal Savaşında yer alır. Daha sonra Tyrion'a,Kral Şehrine giderken eşlik eder.

Kralların Çarpışması

Kralın Şehrindeyken Tyrionun muhafız kaptanı olur. Bronn,kıtlık sebebiyle perişan olan halkın krala ayaklanması üzerine Kral Muhafızları ile beraber hareket ederek Tyrion'u korumuş ve bu ilk isyanı atlatmayı başarmıştır. Tyrion, onu isyancıların başlattığı isyanın tamamen bittiğine ve durdurulduğuna emin olmak için Altın Pelerinlilerin Lord kumandanı olarak atar. Stannis Baratheon'un donanması ve ordusu sonunda gelirken, Bronn Karasu Savaşında hayati önem taşıyan zinciri gerekli konuma kadar çekmekle görevlendirilir. Karasu Savaşının kazanılmasında gösterdiği gayret için şövalye ilan edildi. Kendisine Ser Karasu Bronn olarak hitap etmeye başladı ve savaşta oynadığı rol anısına, bir gri zemin üzerine çekilmiş yeşil renkte, yanan bir zincir sigilini almıştır. O Kral Muhafızlarının bir üyesi tarafından şövalye ilan edilmiştir.

Kılıçların Fırtınası

Symon, Tyrion'a şantaj yapmaya çalışmıştır ve bunun üzerine Tyrion Bronn'u gizlice şarkıcı Symon Silvertongue'i öldürmesi için yollamıştır. Tyrion, yeğeni Joffrey'nin ölümünden sorumlu tutularak suçlandığı zaman, Tyrion'un onu şampiyonu olarak seçmesine izin vermedi ve Cercei'nin teklifi üzerine varlıklı Stokeworth hanesinden bir üyeyle evlenmeyi kabul etti ve Ser Gregor Clegane'nin karşısına çıkmasını isteyen Tyrion'u ikinci kere reddetti. Bronn, yine de Tyrion'u ihmal etmedi.

Kargaların Şöleni

Bronn, doğan piç oğluna eski işvereni olan Tyrion'un adını vermiştir. Ser Balman ona,hanesine şövalye ve paralı askerler almamasını söyler ve bu durumu Cercei'ye iletir fakat halen hanesine asker almaya devam eder. Kraliçe Cercei Tyrion'u tutuklatmıştı ve Bronn'u öldürtmek için Ser Balman Byrch'i görevlendirmiştir. Fakat Ser Balman emiri yanlış anlayarak Bronn'u düelloya davet etmiş ve Bronn'un kirli taktikleri sonucunda onun tarafından katledilmiştir. Haneyi eline geçirmek isteyen Bronn Falyse'yi öldürtmeyi düşünüyordu ve sonunda Leydi Falyse Kral Şehrinde, Kızıl Kapıda Qyburn tarafından öldürülmüştür. Ser Balman'ın ölümü üzerine, Bronn Stokeworth Lordu oldu. Karısı Leydi Stokeworth'un sayesinde Lord olması itirazsız bir şekilde kabul edildi.

Sözler

"Kılıcımı satarım ama onu vermem."