Brynden Nehir

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kanlıkuzgun'un Arması.Png
Brynden Nehir
Gece Gozculeri.png
TargaryenHanesi.png
Bloodraven.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Lord Kanlıkuzgun
Üç Gözlü Karga
Unvan Sör
Kral Eli
Gece Gözcüleri Lord Kumandanı
Bağlılık Targaryen Hanesi
Gece Gözcüleri
Irk Valyrian
Doğum FS 175Kral'ın Şehri
Ölüm FS 252Sur'un Ötesi (Tahmini)
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Gizemli Şövalye (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Oyuncu Struan Rodger Sezon 4
Max von Sydow Sezon 6
TV Sezon 4
Sezon 6

Sör Brynden Nehir yada bilinen adıyla Lord Kanlıkuzgun, Kral Aegon IV Targaryen ile altıncı metresi Melissa Blackwood'un meşrulaştırılmış piçidir. Kişisel arması siyah zemin üzerine kırmızı gözlü ve kırmızı alevli beyaz ejderhadır. Televizyon dizisinde Dördüncü sezon Struan Rodger, altıncı sezon ise Max von Sydow tarafından canlandırılmıştır.

Brynden Blackfyre isyanları sırasında Targaryen'lere sadık kalır. Aerys I ve Maekar I döneminde Kral Eli olmuş ve daha sonra Gece Gözcüleri Lord Kumandanı olmuştur. Kral Aegon IV Targaryen'in bir başka piçi Shiera Seastar Brynden'ın metresi olur. Üvey kardeşi Aegor Nehir'le arasında ki düşmanlığın bir diğer nedeni de Aegor'un Shiera'ya aşık olmasıdır. Kanlıkuzgun'un büyücü olduğu söylenir.

Görünüş ve Karakter

Bir albino olan Brynden'ın süt beyaz teni, uzun beyaz saçları ve kırmızı gözleri vardır. Yüzünün sağ tarafında, sağ yanağından boynuna kadar uzanan kan renginde kuzgun şeklinde bir doğum lekesi vardır ve bu doğum lekesiyle Kanlıkuzgun olarak adlandırılmaya başlar. Sör Uzun Duncan'a göre sadece bir lekedir. George R R Martin'e göre mürekkep renginde ve kuzgun şeklinde bir lekedir.

Brynden üvey kardeşleri gibi uzun boylu yada kaslı değildir. Normal bir boyu olsa da uzun bir gölgesi, zayıf vücudu vardır. Merhametsizdir, casusları yönetir ve kötü bir ün salacak şekilde büyücülükle ilgilenir. Genellikle duman renginde, koyu renkte elbiseler giyer. Derisinin güneşe karşı zayıf olması nedeniyle genellikle pelerin ve kukuleta takar. Uzman bir okçudur.

Brynden Birinci Blackfyre Savaşı'nda bir gözünü kaybeder ve daha sonra nadiren olmayan gözüne yama bağlar. Daha çok omuzlarına kadar dökülen beyaz saçlarını öne doğru tarar ve gözünü kapatır.

Lord Kanlıkuzgun olarak nam salmasının nedeni Brynden'ın büyücülükle uğraşması ve casusluk yaparak krallıktaki bilgileri alması olarak söylenir. Yaygın söylenen bir tekerlemede Lord Kanlıkuzgun'un kaç gözü var ? sorusuna Yüzlerce göz ve tek göz. cevabı verilir.

Kanlıkuzgun

Tarihi

Gençliği

Brynden, Kral Aegon IV Targaryen ile altıncı metresi Leydi Melissa Blackwood'un piç oğlu olarak Kral'ın Şehri'nde doğar. Brynden'ın kız kardeşleri Mya ve Gwenys'dir. Melissa sonunda kendisinden sonra gelen Bethany Bracken tarafından başkentten uzaklaştırılır ancak oğlu Brynden sarayları yakın ilişkiler sürdürmeye devam eder.

Brynden, Barba Bracken'in piç oğlu Acıçelik lakaplı Aegor Nehir'le düşmandır. Kral Aegon ölüm döşeğindeyken tüm piçlerini meşrulaştırır ve böylece ikiside meşrulaştırılmış olur.

Acıçelik, Blackfyre ve Kanlıkuzgun

Birinci Blackfyre Savaşı

Güçlü bir savaşçı olan Brynden, Visenya Targaryen tarafından kullanılmış olan Valyria Çeliği'nden Kara Kız Kardeş isimli kılıcı taşımıştır fakat aynı zamanda uzman bir okçu da olan Brynden genelde yürek ağacından yapılma uzun yay kullanmıştır. Brynden, üvey kardeşi Daeron II Targaryen'in Küçük Konsey'inde hizmet etmiştir. Birinci Blackfyre İsyanı sırasında, Brynden, Kral Daeron'a sadık kalmış ve Kuzgunun Dişleri olarak bilinen bir uzun yay grubunu yönetmiştir. Kızıl Çimen Savaşı'nda üvey kardeşi Aegor Nehir'le yaptığı mücadelede bir gözünü kaybeder. Sonunda Kuzgunun Dişleri Ağlayan Tepe'yi ele geçirir ve üç yüz metrelik alanda Daemon Blackfyre ile iki oğlu da dahil birçok kişiyi öldürürler. Bu ölümlerden sonra Brynden'a akraba katili diyenler olur. Savaştan sonra Prens Baelor'dan aldığı izinle asilere karşı sert tedbirler alır.

Tqzdm.jpg

Kral Aerys I Targaryen'in Saltanatı

FS 209'de Brynden, yiğeni Kral Aerys I Targaryen'in saltanatının sonuna kadar sürecek olan Kral Eli görevine başlar. Brynden'ın ilk zor görevi aralarında Kral Daeron II Targaryen'un, Prens Valarr'ın, Prens Matarys'in ve binlerce kişinin öldüğü Büyük Bahar Salgını'nı sorununu çözmek olur. Cesetlerin Kral'ın Şehri'ndeki sokaklarda yığıldığını gören Brynden Simyacılar Loncası'na cesetleri Ejderha Çukuru'nda yakmalarını ister. Çılgınateş'in ışığı o kadar parlakmış ki geceyi güneş gibi aydınlattığı söylenir.

Bu sıkıntıların yanında bir yıldan uzun süren bir kuraklık dönemi olmuş, bu nedenle halkın birçoğu kendi topraklarından ayrılmış ve hala yağmurun yağdığı bir yer arayışına girmişlerdir. Kanlıkuzgun insanlara topraklarına geri dönmelerini emreder fakat birçoğu emre uymaz. Olanlar için Brynden'a Akraba Katili diyerek küfrederler ve herşey için onu suçlarlar. Bir çoğu soyguncu olur. Ticaret azalır ve fiyatlar artar; Aerys'in babasının döneminde yoğun ve güvenli olan seyahatler Aerys döneminde daha seyrek ve tehlikeli bir hal almıştır.

FS 211'de Lord Dagon Greyjoy Arbor'a ve Güzel Ada'ya filolar göndermiş, Küçük Alaca Karanlık'da dahil Menzil'in batı kıyılarına saldırı düzenlemiştir. Aynı yıl Lord Beron Stark Taşlı Kıyı'dan Demirdoğumlular'ı püskürtmek için sancaktarlarını toplamış ve Lanisterlar Demir Adalar'a saldırmak için gemiler yaptırmıştır. Bu olaylar olurken Kanlıkuzgun gözünü Daemon Blackfyre'ın hayatta kalan oğullarını Tyrosh'a kaçıran Acıçelik'in üzerinden ayırmaz. Victarion Greyjoy'un Dagon hakkında O bile ejderhaları yenemedi demesi Targaryen'lerin bir mücadeleye girişip kazandığı sonucunu çıkarır.

Aynı yıl içinde Bracken Hayvanı olarak bilinen Sör Otho Bracken'in Taş Çit'in yeni lordu olması beklenir. Düşmanlarının başına böyle güçlü bir adamın geçmesini istemeyen Blackwood Hanesi onları bu topraklardan çıkarmak için savaş başlatma kararı alırlar. Yarı Blackwood olan Kanlıkuzgun Bracken'lerin şikayetini dinlemez. Septon Sefton'un dediğine göre Kanlıkuzgun büyük ihtimalle hiçbir şeye inanmaz ve Sör Otho'ya karşı Blackwood kuzenlerini destekler.

İkinci Blackfyre İsyanı'nın bastırılması

İkinci Blackfyre İsyanı

FS 211'de Lord Kanlıkuzgun'un kurnazlığı sayesinde büyük bir isyan sona erer. Lord Kanlıkuzgun, Lord Vyrwel'in silah ustası ile cüce bir soytarı sayesinde Daemon II Blackfyre'ın isyanını önceden haber alır. Brynden Taç Toprakları'ndan Nehir Toprakları'na üç yüz Kuzgunun Dişi, Kral Muhafızları'nın üç yeminli kardeşi, beş yüz şövalye ve beş bin piyade ile Beyaz Duvarlar Turnuvası'na doğru ilerler. Büyük bir askeri kuvvetin geldiği haberini alan Daemon savaş için yandaş toplamaya çalışır ancak çok az kişi destek verir. Daemon bunun üzerine teke tek bir dövüş için Kanlıkuzgun'a meydan okur; Kanlıkuzgun bunu reddeder, onu tutuklatır ve isyancıların hepsini idam ettirir. Daemon'un idam edilmeme sebebi ise Acıçelik'in yeni taht talibi olarak Haegon'u çıkarmasına engel olmaktır.

Üçüncü Blackfyre İsyanı

Üçüncü Blackfyre İsyanı sonrasında Kanlıkuzgun, esir edilen Acıçelik'in öldürülmesini isterken Kral Aerys I Targaryen Aegor Nehir'in Gece Gözcüleri'ne gönderilmesini emreder. Gemi Kıyıdaki Doğugözcüsü'ne giderken yolda durdurulur ve Acıçelik Essos'a kaçar.

233 FS'deki Büyük Konsey

FS 221'de Aerys'in ardından varisi ve aynı zamanda kardeşi Maekar I Targaryen tahta geçtiğinde Brynden Kral Eli olmaya devam eder. FS 233'de Maekar'ın ölmesinin ardından El Kanlıkuzgun bir sonraki kralın kim olacağını kararlaştırmak için Kral'ın Şehri'nde Büyük Konseyi toplar.

Aenys Blackfyre barışçıl şekilde Büyük Konseye katılmak istediği haberini gönderir, Brynden bunun üzerine Tyrosh'dan Kral'ın Şehri'ne gelen Aenys'e iyi davranır ve güvenliği için teminat verir. Aenys başkente geldiğinde Altın Pelerinliler onu yakalar ve Kızıl Kale'de idam ederler.

Büyük Konsey sonunda Maekar'ın oğlu Aegon'u kral ilan eder, kralın ilk işi ise Aenys'in cinayeti nedeniyle Brynden'ı tutuklamak olur. Brynden'ı Kızıl Kale'nin zindanlarında tutma fikri Üstat Aemon'dan çıkmıştır. Brynden diyarın iyiliği için kendi şerefini feda ettiğini iddia etse de Kral Aegon onu serbest bırakmayı reddeder. Brynden ölümü sevmek yerine Gece Gözcüleri'ne katılmayı tercih eder.

Gece Gözcüleri

FS 233'de Üstat Aemon ve yaklaşık iki yüz onur bekçisi, Kral Aegon V Targaryen'in arkadaşı Kral Muhafızları'ndan Sör Uzun Duncan'ın refakatinde Sur'a gönderilirler. İki yüz kişinin içinde Brynden Nehir ve Kuzgunun Dişleri üyeleri vardır.

FS 239'de Brynden Gece Gözcüleri Lord Kumandanı olmuştur. FS 252'de Brynden Sur'un Ötesi'ne yaptığı bir keşifte kaybolur.

Son Olaylar

Kargaların Ziyafeti

Üstat Aemon Samwell Tarly'e Sör Uzun Duncan'ın eşliğinde Brynden Kanlıkuzgun ile birlikte Sur'a geldiğini anlatır.

Ejderhaların Dansı

Bran Stark Brynden'ın Üç Gözlü Karga olarak hala yaşamaya devam ettiğini ve Sur'un ötesinde bir mağarada Ormanın Çocukları ile birlikte yaşayan son Yeşilgören olduğunu öğrenir.

Alıntılar

Vatan haininden daha aşağılıksın çünkü korkak ve hainsin.

Brynden'dan Ambrose Butterwell'a

Targaryen'ler Fetih'ten uzun yıllar önce bile hayal edilemeyecek şeyler yaptı.

Brynden'dan Dunk ve Egg'e

Hayatımda birçok ismim oldu ancak bir zamanlar benimde annem vardı ve beni emzirirken bana Brynden ismini verdi.

Üç Gözlü Karga'dan Meera Reed'e

Üç Gözlü Karga

Hakkında Söylenenler

Lord Nehir'in doğduğu gün Anne onu işaretledi ve Kızıl Çimen'de Acıçelik onu kutsadı.

Septon Sefton'dan Dunk'a

Lord Kanlıkuzgun'un kaç gözü vardır ? bilmece bitti. Bir veya bin göz. Bazıları Kral Eli'nin yüzünü değiştirecek kara büyüleri kullandığını, tek gözlü bir köpeğe ve hatta bir sise dönüşebildiğini söyler. Sıska gri kurtlar onun söylediği adamları avlar, leş kargaları ise onun için casusluk yapar ve sırları kulağına söyler. Masalların çoğu sadece masaldır Dunk bundan şüphelenince etmez ancak Lord Kanlıkuzgun'un her yerde bulunan muhbirlerinin kim olduğu konusunda derin şüpheleri vardır.

Dunk'un düşünceleri

Lord Kanlıkuzgun bir büyücü ve piç.

Glendon Çiçek'den Maynard Plumm'a

Aile

 
 
Aegon IV
Targaryen
 
Melissa
Blackwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mya Nehir
 
Gwenys Nehir
 
Brynden Nehir