Brynden Tully

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Brynden Tully
Blackfish.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Karabalık
Brynden Karabalık
Unvan Sör
Güney Hudutları Muhafızı
Geçit Şövalyesi
Bağlılık Tully Hanesi
Stark Hanesi
Arryn Hanesi
Kültür Nehir Toprakları
Doğum 243FS veya 245FS arasında, 
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü]
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası(Görüldü)
Kargaların Şöleni (Görüldü)
Ejderhalarla Dans (Bahsedildi)
Oyuncu Clive Russell
TV Sezon 3 | Sezon 4 | Sezon 6
Silme.png
Bu makale henüz geliştirme aşamasındadır. İsterseniz sayfayı düzenleyerek, "Game of Thrones Viki"ye katkıda bulunabilirsiniz.

Sör Brynden Tully, aynı zamanda Karabalık olarak da bilinir, Tully Hanesi'nden bir şövalye ve Lord Hoster Tully'nin kardeşidir. Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı sırasında kendi adını duyurmuş yetenekli ve tecrübeli bir savaşçıdır. Bir danışman olarak Kral Robb Stark için çok değerli olduğunu kanıtlamıştır. Kendine ait bir hanedan arması oluşturmuştur. Bu arma geleneksel Tully renklerinden oluşuyor fakat bir kara balık renklerin yanında yer alıyor.

Görünüşü ve Kişiliği

Evinin sloganının arkasından gider, görevini bilir, adaleti ve aile bağlarını sıkı bir şekilde korumaya inanır. İyi kalpli bir adamdır, küçüklerken Tully çocuklarına ve Petyr Baelish'in sorunlarına yardım etmeye yeltenen ilk kişi odur.

Boğuk ve buğulu bir sesi olan uzun boylu zayıf birisidir. Yüz hatları belirgindir ve kırışıklıkları mevcuttur. Bir zamanlar kumral olan saçları griye dönüşmüştür. Gür kaşları ve parlak mavi gözleri vardır.

Geçit Şövalyesi iken, Sör Brynden ağır bir plaka zırh ve miğfer giyer ancak keşif birliklerini yönetirken örgü zırh ve deri giysileri tercih eder. Brynden'in pelerini kara balık şeklindeki bir kopçayla tutturulmuştur.

Geçmişi

Brynden, Lord Hoster Tully'nin beş yaş küçük kardeşidir. Kardeşiyle çocukluğundan beri yakındılar. Lord Darry'nin yaverliğini yaptıktan sonra şövalye ilan edilmiştir. Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı sırasında tahta hak iddia eden sahtekârlar olan Blackfyre'lar ile savaşmak için birçok şövalyeyle beraber nehir topraklarını terk etti. Sör Barristan Selmy gibilerin yanında dövüştü, kendisinin iyi ve saygıdeğer bir şövalye olduğunu kanıtladı, Yedi Krallık'ta ün ve şöhret yaptı.

Evine geri döndüğünde ailesinin servetinin ilerlemesi adına onun için seçilmiş bir kadınla evlenmesi gerekiyordu ve bu teklifi reddedince Hoster ile arası soğumaya başladı. Bu, yıllarca süren kavgalara ve tartışmalara neden oldu. Ağabeyi ile birlikte girdiği bu tartışmalardan birinde Lord Hoster ona "Tully sürüsünün kara keçisi" diye hitap edince, Brynden armalarının bir balık olduğunu belirtti, bu yüzden "Karabalık" lakabını aldı ve Tully amblemini zıplayan kara bir balık ile değiştirdi.

Robert'ın İsyanından sonra ağabeyiyle bir türlü uzlaşamadıkları için, Brynden yeğeni Lysa Tully'e Arryn Vadisi'ne kadar eşlik etti ve Arryn Hanesi'ne hizmet etmeye başladı. Yıllar süren vefalı hizmetlerinden dolayı, Lord Jon Arryn ona Geçit Şövalyesi unvanını verdi, bu unvan Arryn Vadisi'nde büyük bir onur sayılıyordu.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Tyrion Lannister'ı yakalayan Catelyn Stark, Kanlı Kapı'ya vardığında Sör Brynden'la karşılaşır ve ardından Ay Dağlarına doğru yol alırlar. Karabalık'ı gördüğümüz ilk yer burasıdır. Daha sonra Lannisterların, Nehir Topraklarına düzenlediği bir saldırı haberi gelir. Sör Brynden, Lysa Arryn'i Nehirova'ya yardım göndermesi için ikna etmeye çalışır ancak Lysa adam göndermek istemez. Ardından Geçit Şövalyesi mevkinden istifa eder ve Beyaz Liman üzerinden Moat Cailin'e gidecek olan Catelyn'e eşlik eder.

Moat Cailin'de Robb Stark ile tanışan Brynden hızlıca Robb Stark'ın savaş konseyinde yerini alır ve öncü atlıların lideri olarak atanır. Bu sıfatla Sör Addam Marbrand komutasındaki Lannister ordusuyla çatışır ve onları geri püskürtmesinin sonucunda Robb'un Üç Dişli Mızrak'ı gizlice geçmesine olanak sağlar. Fısıldayan Orman Savaşı'na katılır ve tüm Lannister ileri kollarını esir alır veya etkisiz hale getirir. Bu olay Kamplar Savaşı’nın başlamasına yol açar. Ayrıca Sör Jaime Lannister esir olarak alınır.

Nehirova kuşatmasını kaldırdıktan sonra ağabeyi Lord Hoster Tully'in ölüm döşeğinde olduğunu öğrenince, Brynden geçmişi arkasında bırakarak onunla barışmaya karar verir.

Kralların Çarpışması

Brynden, Üç Dişli Mızrak Kralı Robb Stark'a, Batı Toprakları seferini planlaması için yardım eder. Batı yolundayken Robb'un keşif birliklerine önderlik etmiştir. Oxcross Savaşı'nda önce Lannister nöbetçilerini temizler, toplanmaya başlayan düşman kuvvetlerine öncü birliği ile saldırır, Lannister kuvvetlerini ezici bir hücumla alt eder.

Kılıçların Fırtınası

Robb ile birlikte Batı Toprakları boyunca mücadele ettikten sonra, Brynden Nehirova'ya döner. Robb, Moat Cailin'i Demirdoğumlular'dan geri almak ve Edmure Tully'nin düğününe katılmak için İkizler'e gittiğinde Brynden Nehir Toprakları'nı savunmak için Nehirova'da kalır. Muharebelerdeki ve seferdeki askeri yardımlarının önemi yüzünden, Robb ona Güney Hudutları Muhafızı unvanını verir.

Kargaların Ziyafeti

Robb ve Catelyn'in öldüğü Kızıl Düğün'den sonra, diğer nehir lordları teslim olup Demir Taht'a diz çökmüştür. Buna rağmen Brynden, Nehirova'yı Robb'un adına tutmaya devam etmektedir. Lannister ve Frey kuvvetleri tarafından kuşatılmış halde, Sör Ryman Frey, Karabalık ile uzlaşmaya çalışır. Ryman, Brynden'in yeğeni Edmure Tully'i asmakla tehdit eder ancak Brynden bu asılsız tehditlerden etkilenmez. Karabalık, Nehirova'yı ve Robb'un dulu, Kraliçe Jeyne Westerling'i vermeyi reddeder.

Sör Jaime Lannister meseleyi halletmeye gelene kadar Brynden birkaç ay dayanır. Karabalık, Jaime ile görüşür. Ancak bu sadece Jaime'nin neden Catelyn'in kızlarını getirmediğini ve Jaime'nin kesik elini görmek için bir bahanedir. Kralkatili, Karabalık'a eğer teslim olursa siyahları giymesine izin verileceğini ve Jon Kar'ın Gece Nöbetçileri Lord Kumandanı olduğundan bahseder. Bryden, Catelyn'in Kar'dan hoşlanmadığını hatırlar ve çocuğun yeni pozisyonunun ona Lannisterlar tarafından verildiğine kanaat getirir.

Edmure kaleyi Jaime'ye teslim etmeden önce, Brynden Su Kapısı'ndaki hafifçe yukarı kaldırılmış olan demirliklerin altından yüzerek kaçar. Büyük ihtimalle Kırmızı Çatal'dan aşağı doğru yüzmüştür ve şuan nerede olduğu bilinmemektedir.


Aile

 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Hoster
Tully}
 
{Minisa
Whent}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brynden Tully
"Karabalık"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Catelyn
Tully
 
{Eddard "Ned"
Stark}
 
Edmure
Tully
 
Roslin Frey
 
Petyr
Baelish
 
{Lysa
Tully}
 
{Jon
Arryn}
 
2 oğlu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Robb
Stark}
 
Sansa
Stark
 
Arya
Stark
 
Bran
Stark
 
Rickon
Stark
 
 
 
Robert
Arryn