Buz

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ice-main.jpg

Buz, Stark Hanesi atalarından kalma çift el kılıçtır. Antik Valyrian Çeliği'nden yapılmıştır. Kılıcın son sahibi Lord Eddard Stark'tır.

Geçmiş

Buz ismi Kahramanlar Çağı’na uzanır, Robert Baratheon’un hükümdarlığından yüzyıllar önce, Valyria Çeliği sihiri ile dövülmüş ve Stark Hanesi’nin eline geçmiştir. Eddard Stark kılıcıyla birçok savaşa katılmış ve birçok suçluyu infaz etmiştir.

Taht Oyunları

Eddard Stark, Gece Gözcüleri'nden kaçmış bir suçluyu Buz ile infaz etmiştir. Eddard Stark, Kral Eli ilan edilince kılıçta kendisiyle beraber Kral Toprakları'na kadar gitmiştir. Lord Stark tutuklanınca, bizzat Ilyn Payne tarafından Lord Eddard'ın infazında kullanılmıştır.

Kralların Çarpışması

Robb Stark, Demir Taht ile barış yapma şartları arasında babasının kılıcı Buz'u da kendisine geri verilmesini istemiştir.

Kılıçların Fırtınası

Tywin Lannister, Hala Valyria Çeliği işleyebileceğini iddia eden üç demirciden biri olan Tobho Mot'u Kral Toprakları'a davet etmiştir. Tobho Mot, çift el Buz kılıcını eriterek, iki yeni tek el kılıç yapmıştır. Bu kılıçlardan biri Kral Joffrey'e verilen Dulferyadı diğeri ise Sör Jaime Lannister'a verilen Yeminkar'dır.