Caron Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Gece Şarkısı'ın Caron Hanesi
Caron.png
Hane arması Sarı zemin üzerinde siyah bülbüller
Sözler Böyle Tatlı Bir Şarkı Yok
Yerleşke Gece Şarkısı
Şimdiki Lord Rolland Fırtına
Bölge Fırtına Toprakları
Unvan Hudutlar Lordu
Gece Şarkısı Lordu
Bağlılık Ejderha Kayası-Baratheon Hanesi

Gece Şarkısı'nın Caron Hanesi, Fırtına Burnu'na bağlı, Dorne Hudutları'ndan gelen asil ve soylu bir hanedir. Yerleşkeleri Gece Şarkısı'dır ve Hudutlar Lordu unvanını taşırlar ancak Dorne Hudutları'ndaki diğer lordlar hakimiyetleri altında değildir.

Armaları sarı zemin üzerinde siyah bülbüllerdir ve sözleri kitaplarda görülmez ancak yarı resmi kaynaklara göre sözleri Böyle Tatlı Bir Şarkı Yok 'dur.

Tarih

Carron'lar Kahramanlar Çağı'na kadar uzanan mazisiyle hem savaşçılar hemde ozanlar çıkartan bir hanedir. Hanelerinin bülbül sancakları bin ayrı savaşta dalgalandığını iddia ederler. Üstat Yandel, Gece Şarkısı'nın ilk andan itibaren Fırtına Burnu'na yeminli olduğunu söylese de Menzil Krallığı'nın bir zamanlarda ki sınırları Mısır Tarlası'ndan Gece Şarkısı'na kadardır. Carron'lar ve Swann'lar en eski hudut lordu olduklarını iddia ederler.

İlk Akbaba Kralı Gece Şarkısı'nı bir çok Dornelu ile kuşatır ancak kaleyi ele geçiremez. Asiler sonunda Akbaba Avı'nda Leydi Ellyn Caron, Lord Harmon Dondarrion ve Lord Samwell Tarly tarafından yenilir.

Ejderhaların Dansı'ndan sonra Kral Aegon'un Vekilleri'nden biri seçilen Lord Royce Caron bir yıl sonra istifa eder.

Sör Arlan ve Dunk Kızıl Dağlar'da bir başka Akbaba Kral'la savaşan Lord Caron ve Lord Dondarrion'a hizmet ederler. Lord Pearse Caron Ashford Turnuvası'na katılan soylu katılımcılardan biridir. Ünlü bir arpçı, şarkıcı ve tanınmış bir şövalyedir ve kişisel arması gümüş bir arptır. Ashford Turnuvası'nda rakibi olarak Lord Leo Tyrell'ı seçer. Lord Leo'nun kalkanına baltasının takılmasından sonra yenilmiştir. Lord Caron Yedi Yargısı'nda Dunk'ın yardım talebini göz ardı etmiştir.

FS 289'de Brienne Tarth, Lord Bryen Caron'un dudağının üstünde geniş bir et beni olan utangaç oğluna söz verilir; ancak sözden iki yıl sonra bir grip salgınında aralarında Lord Caron, karısı ve kızlarıyla birlikte Brienne'in nişanlısının da bulunduğu pek çok kişi ölür. Hudutlar Lordu genç Bryce Caron olur.

Son Olaylar

Taht Oyunları

El Turnuvası'na katılan Lord Bryce Caron'un bülbül sancağı ve kalkanı çadırının dışında sergilenir. Turnuvanın gözdelerinden biridir ancak Sör Jaime Lannister tarafından yenilir.

Kral Joffrey Baratheon Demir Taht'a çıktıktan sonra Bryce'ın ismi sadakatini göstermesi gereken lordlar arasında söylenir.

Kralların Çarpışması

Beş Kralın Savaşı'nda birçok Fırtına Lordu gibi Lord Bryce'da başlangıçta Renly Baratheon'u kral ilan etmiş ve daha sonra Turuncu Bryce olarak Gökkuşağı Muhafızları'na katılmıştır. Lord Caron'un bülbül sancakları Renly'nin Acı Köprü'de ki kampında Catelyn Stark tarafından görülür. Ziyafet sırasında Kızıl Robar'la birbirlerine hokkabaz bıçakları fırlatırlar.

Renly ile ağabeyi Stannis arasında Fırtına Burnu'nda başarısız geçen müzakereden sonra yapılacak savaşta sol tarafın komutası Bryce'a verilir. Ancak Bryce Renly'nin ölümünden sonra Stannis'in tarafına geçer. Stannis'in Sör Cortnay Penrose'la müzakeresi sırasında orada bulunur, Sör Cortnay Penrose'la teke tek dövüş önerir ancak geri çevrilir. Bryce Kral'ın Şehri'ne yapılacak saldırıya Melisandre'nin katılmamasını tavsiye eder.

Lord Bryce Caron Karasu Savaşı'nda tek gözlü şövalye Sör Philip Foote tarafından öldürülür. Kral Joffrey Caron'ların topraklarını, unvanlarını ve gelirlerini Philip'e verir ve böylece Gece Şarkısı'nın Foote Hanesi'ni kurar.

Kılıçların Fırtınası

Bryce'ın üvey kardeşi Gece Şarkısı Piçi Rolland Fırtına, Stannis'in tarafında olan birkaç iyi insandan biri olarak kabul edilir. Rolland Stannis'in kadırgalara ulaşmasını sağlayan ve Karasu Koyu'ndan kaçmasına izin veren artçı kuvvetin başındadır. Rolland, Lord Davos Seaworth'ün Edric Fırtına'yı Ejderha Kayası'ndan kaçırmasına yardım eder. R'hllor yerine şiddetli bir şekilde Savaşçı'ya inanması nedeniyle Davos tarafından güvenilmektedir. Stannis Kuzey'de Sur'a giderken Ejderha Kayası'nın Kale Muhafızı olarak Rolland'ı bırakır.

Caron Hanesi'nin sancakları, Stannis'in şövalyeleri ve Mance Rayder'ın Özgür Halk'ı arasında ki Duvardaki Savaş sırasında Jon Kar tarafından fark edilir. Savaştan sonra Stannis Rolland'a, Ejderha Kayası'nda obsidiyen madeni çıkarılması haberini gönderir.

Mylenda Caron Leydi Taşkalp ve Sancaksız Kardeşlik'in Petyr Frey'i asması nedeniyle dul kalır.

Kargaların Ziyafeti

Rolland Ejderha Kayası'ı tutmaya devam ederek Stannis'in amacına hizmet etmeye devam eder. Ejderha Kayası Kuşatması sonrasında kaderi bilinmemektedir.

Ejderhaların Dansı

Rolland Gece Şarkısı Lordluğu'na taliptir.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Caron Hanesi

Ana dala olan bağlantısı bilinmeyen hane üyeleri;

Tarihi Üyeler