Casterly Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Casterly Hanesi
Coats of arms of None.png
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Casterly Kayası
Şimdiki Lord Yok olmuştur.
Bölge Batı Toprakları
Unvan Casterly Kayası Lordu
Kurucu Corlos
Kurulma Tarihi Kahramanlar Çağı

Casterly Kayası'nın Casterly Hanesi, Batı Toprakları'nda bulunan İlk İnsanlar'ın soyu tükenmiş bir hanesidir. Westeros'un en zengin hanesi ve Batı Toprakları'nın en güçlü hanesi olmuşlardır.

Tarih

Efsaneye göre ilk Casterly Lordu bir avcıdır. Caster oğlu Corlos, Lannis Limanı'na yakın bir köyde yaşamıştır. Uzun süredir sorun çıkaran bir aslanı öldürür ama yavrusunu bağışlar. Bunun üzerine Tanrılar ona bir iyilik yaparlar ve ona nerede altın bulabileceğini gösterirler.

Bu hikaye zamanın sisleri arasında kaybolmuştur ancak Casterly Kayası'nda ve çevresinde altın bulunduğundan kimse şüphe etmez. Bu hazineyi korumak için; girişler güçlendirilmiş, kayalar yıllar boyunca derince kazılmış, altınların izi sürülmüştür. Bu devasa Kaya, özenle oyulmuş merdivenler, salonlar, galeriler ve tüneller barındıracak bir yapıya dönüşür ve Westeros'un en muazzam kalesi olur. Kral olmamalarına rağmen Casterly'ler, diyarın en güçlü ve zengin lordları olurlar ve yüzyıllarca güçlerini korurlar.

Şafak Çağı yerini Kahramanlar Çağı'na bırakınca, doğudan altın saçlı bir haydut gelir. Zeki Lann isimli bu haydut Casterly'leri evlerinden eder ve onların topraklarına yerleşir. Bunun olup olmadığı kesin bir şekilde bilinmemektedir, bu olayla alakalı pek çok farklı hikaye anlatılır. Bu konu hakkında kesin olarak bilinen tek şey; Casterly Hanesi'nin, Kahramanlar Çağı'nda ortadan kaybolduğu ve yerlerini Lannister Hanesi'nin aldığıdır.

Tarihi Üyeler