Casterly Kayası

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Casterly Kayası
Kale
Casterly-rock-song-of-ice-and-fire.jpg
Konum Batı Toprakları, Westeros
Yönetim Lannister Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı
Kuruluş Tarihi Kahramanlar Çağı'ndan önce
Kurucu Casterly Hanesi
Önemli Yerler Altın Salon, Aslan Ağzı, Kahramanlar Salonu, Taş Bahçe

Casterly Kayası yada bilinen adıyla Kaya, Lannister Hanesi'nin yerleşkesi olan kaledir. Batı Toprakları'nın merkezi, Lannis Limanı ve Gün Batımı Denizi manzaralıdır. Kaya'ya yakın kaleler; batıda Kayce ve Şölen Ateşi, kuzeyde Sarsfield ve güneyde Clegane Kalesi ile Mısır Tarlası bulunmaktadır.

John howe george martin casterlyrock med.jpg

Düzen

Kale, büyük doğal bir kaya parçasına oyulmuştur ve daha sonra duvar ve benzeri yapılarla savunması güçlendirilmiştir. Zirvedeki büyük kalenin içinde odalar ve salonları birleştiren tüneller bulunur. Kayanın altındaki madenler muhtemelen halen verimlidir.

Kaya’da ki üç önemli yer vardır. Bunlar; Altın Salon, Aslan Ağzı ve kahramanca ölen Lannister'lar ve yakınlarının gömülü olduğu Kahramanlar Salonu’dur. Kaya’nı altından fırtına sesi duyulur ve buraya deniz suyu girebilir. Kaya'nın bağırsaklarında kötü mahkumlar için tutulan hücreler ve aslanların tutulduğu odalar vardır. Kalede Taş Bahçe adlı bir yer vardır; buradaki büvet ağacının boyu Kuzgunağaç Kalesi'ndeki ağacın onda biri kadardır. Casterly Kayası'nın hane halkı; Üstat Creylen, Vylarr, Sör Benedict Broom ve Beyazgülüş Wat'dir.

Casterly kayası.jpg

Tarihi

Efsaneler, Casterly Kayası’nın, Kahramanlar Çağında yaşamış bir hane olan Casterly’ler tarafından yönetildiğini söyler. Ancak Lannisterların atası olan Zeki Lann, aileyi kandırmış ve Kaya’yı ellerinden almıştır. Bazıları Lann'ın Kaya'ya musallat olduğunu iddia eder. Harrenhal'dan sonra Kaya büyük olasılıkla Westeros'un ikinci en büyük kalesidir. Kaya şimdiye kadar hiç düşmemiştir.

Genç Prenses Rhaenyra Targaryen Casterly Kayası'ndaki bir şölen sırasında Lannister ikizleri Jason Lannister ve Tyland Lannister'a kur yaptı.

Ejderhaların Dansı sırasında Lord Jason'un Göl Kıyısı Savaşı'nda ölmesinden sonra Casterly Kayası kargaşa içinde kaldı.

Aeron Greyjoy Güzel Ada Savaşı'nda esir düşmüş ve Lannis Limanı'na götürülmüştü, Greyjoy İsyanı'nın geri kalanını Casterly Kayası'nda geçirmiştir.

Tyrion Lannister on altı yaşında bir genç olunca amcaları Gerion ve Tygett'le beraber Özgür Şehirler'e bir gezi yapması babası tarafından yasaklanmıştır. Bunun yerine, Lord Tywin Lannister tarafından Casterly Kayası'nın tüm kanalizasyonlarını ve sarnıçlarını temizleme görevi verildi.

Casterly Kayası'nın Konumu
Casterly Kayası'nın Konumu
Casterly Kayası
Casterly Kayası'nın Konumu

Son Olaylar

Taht Oyunları

Leydi Catelyn Stark tarafından oğlu Tyrion Lannister'ın yakalanmasını duyduktan sonra Lord Tywin Lannister Beş Kralın Savaşı olarak bilinen çatışmalara girmek için Casterly Kayası'nda iki ana ordu kurmaya başlamıştır.

Kılıçların Fırtınası

Tyrion Lannister, babası Tywin Lannister'dan doğum hakkıyla Casterly Kayası Lordluğunu istediğinde sert bir şekilde reddedilir.

Tyrion yeni eşi Sansa Stark'a Casterly Kayası'nı ziyaret etme konusunda fikir danışır, kendisinin ve Jaime'nin büyüdüğü yerleri ona göstermeyi ister ve yeğeni Joffrey Baratheon'un onu kötüye kullanımını engellemek ister. Sansa'nın ifadesiz kalmasından sonra Tyrion bu fikri geriye çekti.

Casterly Kayası Lordu Tywin Lannister Kral'ın Şehri'nde oğlu Tyrion Lannister tarafından öldürüldü.

Kargaların Ziyafeti

Ana daldan uzak bir kuzen olan Sör Damion Lannister, Casterly Kayası'nın yeni Leydisi Kraliçe Cersei Lannister tarafından kale muhafızı ilan edilir.