Celtigar Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Celtigar Hanesi
Celtigar Hanesi.png
Hane arması beyaz zemin üzerine kırmızı yengeçler
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Pençe Adası
Şimdiki Lord Lord Ardrian Celtigar
Bölge Taç Toprakları, Westeros
Unvan Pençe Adası Lordu
Bağlılık Ejderha Kayası-Baratheon Hanesi
Kurulma Tarihi Fetihten 112 yıl önce

Pençe Adası'nın Celtigar Hanesi, Çatlakpençe Noktası'nın kıyılarında ve Dar Deniz'de bulunan Pençe Adası'nı yöneten soylu ve eski hanelerden biridir. Ejderha Kayası'na yeminlidirler. Armaları beyaz zemin üzerine kırmızı yengeçlerdir. Sözleri bilinmemektedir.

Tarihi

Celtigar Hanesi damarlarında Valyrian kanı akan eski ve gururlu bir hanedir. Crispian Celtigar Aegon I Targaryen'in konseyinde Hazine Başı olarak görev yaptı. Celtigar'lar Çatlakpençe Noktası üzerinde hakimiyetlerini iddia etselerde halk iddiayı kabul etmez. Fetih Savaşı sırasında Celtigar'lar Visenya Targaryen'in barışına teslim olduklarında Çatlakpençe halkı Demir Taht'a sadakat yemini ederek onlardan kurtulurlar. Celtigar'larsa bazen vergi toplamak için askerlerini gönderirler. Lord Celtigar ne kadar toplayıcı gönderirse de birkaçı ona geri döner.

Ejderhaların Dansı sırasında Lord Bartimos Celtigar Kraliçe Rhaenyra Targaryen'in Siyah Konsey'inde ki üyelerden biriydi.

Celtigar'ların kalelerinin zenginliklerine tanıklık ettiği ve muhteşem hazinelere sahip olduğu söylenir. Lord Ardrian Celtigar'ın hazineleri arasında Myr işi halılar, Volantis camları, altın ve gümüş tabaklar, mücevherli bardaklar, muhteşem şahinler, eğitimli kartallar, Valyrian Çeliğinden bir balta, sandıklarca yakut, denizin altından krakenleri çağırdığı söylenen bir boynuz ve tadı çok güzel olan şaraplar bulunur.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Stannis kendini kral ilan edip, sancaktarlarını çağırdığında, Lord Ardrian Celtigar çağrısına yanıt verir. Stannis kendisine destek vermesini beklediği hanelerden Davos Seaworth aracılığıyla kötü yorumları alır, Lord Ardrian'ın Fırtına Toprakları'ndan kendilerine kimin katılacağını sorduğunu söyler. Lord Celtigar'ın Stannis'in filosuna yaptığı katkı süslü gemisi Kızıl Pençe'dir. Lord Ardrian Karasu Savaşı'ndan sonra eşi alınır, Kral Joffrey Baratheon'a diz çöker. Daha sonra Kral'ın Şehri'nde kalır.

Kılıçların Fırtınası

Sör Axell Florent Stannis'e, Lord Celtigar'ın teslim olmasına misilleme olarak Pençe Adası'nı yağmalamayı söyler ancak Davos aksine Stannis'i saldırmama konusunda ikna eder, dürüstlüğü nedeniyle Stannis tarafından Kral Eli ilan edilir. Lord Celtigar Joffrey'in ölümünün ardından Tyrion Lannister'ın duruşmasında Tyrion'un Joffrey'i ölümle tehdit ettiğini duyduğunu söyler.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Celtigar Hanesi

Tarihi Üyeler

Game of Thrones adlı Oyunda