Cerwyn Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Cerwyn'in Cerwyn Hanesi
CerwynHanesi.PNG
Hane arması Gümüş zemin üzerine siyah savaş baltası
Sözler "Bilenmiş ve Hazır"
Yerleşke Cerwyn Kalesi
Şimdiki Lord Leydi Jonelle Cerwyn
Bölge Kuzey
Unvan Cerwyn Lordu
Bağlılık Stark Hanesi (Önceden)
Bolton Hanesi

Cerwyn'in Cerwyn Hanesi Kuzey'den soylu bir hanedir. Cerwyn Kalesi, Kışyarı'na yarım gün uzaklıkta olduğu için Cerwynler Starklar'a en yakın ve en güçlü sancaktarlardan biridir.

Armaları gümüş zemin üzerine siyah savaş baltasıdır. Sözleri kitapta geçmemektedir ama yarı resmi kaynaklara göre mottoları, "Bilenmiş ve Hazır"dır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Cerwyn arması, Bran Stark tarafından, Robb Stark sancaktarlarını çağırdığında Kışyarı'nda görülür. Orada kamp kurmuşken, bir Bolton adamı, bir Cerwyn adamını kalenin dışındaki kış kasabasında bir birahane olan Dumanlı Kütük'te bıçaklar. Lord Medger Cerwyn kızı Jonelle'yi kendisine yemek pişirmesi ve Moat Cailin'e ilerlerken sol tarafında oturması için kendisiyle birlikte Kışyarı'na getirir. Ancak, Theon Greyjoy, Medger'in, kızı Robb'un yatağına sokmak istemesinden şüphelenir. Büyükjon, eğer ilerlemeye Hornwoodlar ve Cerwynler önderlik ederse, adamlarıyla birlikte eve döneceğini söyleyerek Robb'u tehdit eder.

Robb'un ordusu İkizler'de bölündüğünde, Lord Cerwyn Roose Bolton ile birlikte doğuya doğru yürür. Tyrion Lannister, Yeşil Çatal Savaşı'nda kuzeyli kuvvetlerin arasında Cerwyn savaş baltasını görür, aynı savaşta Lord Cerwyn yaralanır ve esir alınır.

Kralların Çarpışması

Cley Cerwyn iki düzine mızraklı süvariyle Kışyarı'ndaki hasat ziyafetine gelir, orada Beth Cassel ile dans eder. Bir Cerwyn şövalyesi, Kral Joffrey Baratheon'la Zelil Joffrey diye dalga geçer.

Tyrion Kral Eli iken, Lord Medger Cerwyn ve Sör Donnel Locke ile Tion Frey'i takas etmeyi teklif eder. Bir Lannister'a karşılık iki kuzeylinin yeterince ikna edici olduğunu düşünür.

Arya Stark, Lord Cerwyn'i Harrenhal'da bir kule hücresinde yatakta görür. Medger daha sonra yarasından dolayı ölür. Arya üç sessiz rahibenin, lordun savaş baltası armasıyla süslenmiş bir pelerin tarafından örtülen cesedini götürdüğünü görür.

Hanenin lordu olan Cley, Sör Rodrik Cassel'ın Demir AdamlarTaşlı Kıyı ve Torrhen Kalesi'nden çıkarmak için düzenlediği sefere katılmak üzere üç yüz adam getirir.

Rodrik, Kışyarı'nı Theon Greyjoy'dan almak için yapılan son saldırıyı başlatmadan önce Cerwyn Kalesi'nde konaklar. Cley, Kışyarı duvarlarına bir barış sancağıyla gelir ve Rodrik'in Theon ile görüşmek istediğini söyler. Ramsay Kar'ın ihanetinden sonra, kalenin önündeki kış kasabasında yapılan savaşta bir Bolton adamı tarafından katledilir ve cesedi Theon'a, gözünde bir okla hediye edilir.

Osha, Kışyarı'nın Yağmalanması'ndan sonra Bran ve Rickon Stark'ı Cerwynler'e götürmeyi düşünür ancak ölmek üzere olan Üstat Luwin, Cley'in öldüğünü söyler.

Kılıçların Fırtınası

Yakut Geçidi'ni geçtikten sonra, Lord Roose Bolton, geçidi korumaları için altı yüz adam bırakır. Bu adamların çoğu, Lord Cerwyn'in sağ kolu Sör Kyle Condon tarafından yönetiliyordu. Bu adamlara Kızıl Düğün'den sonra ne olduğu belli değildir.

Üstat Aemon, Cerwyn Kalesi'ne, Kara Kale'yi Yabanıllar'a karşı savunmak için yardım isteyen bir kuzgun gönderir.

Kargaların Ziyafeti

Brienne Tarth, Duskendale Savaşı'ndan sonra etraftaki ölülerden toplanan eşyaların arasında bir Cerwyn nişanı görür.

Ejderhaların Dansı

Leydi Cerwyn, yeni Kuzey Muhafızı Lord Roose Bolton'a bağlılık yemini eder ve Cerwynler, Ramsay Bolton'un Moat Cailin Kuşatması için ona birlik gönderirler. Roose kuzey kuvvetlerini Hendek Topraklar'da topladığında ve Ramsay "Arya Stark" ile Kışyarı'nda evlendiğine, Cerwyn Hanesi'nin sancakları da oralarda görülür. Ancak, Roose Cerwynler'in sadakatinden şüphelidir.

Kışyarı Savaşı'ndan sonra hayatta kalan Cerwyn askerleri, Kral Stannis Baratheon'u desteklemeye karar verirler.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Cerwyn Hanesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde anlatılan olaylardan bilinen Cerwynler:

Hane Halkı

Tarihi Üyeler

Yeminli Haneler