Chett

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Gece Gozculeri.png
Chett
Gece Gozculeri.png
(acidbetta)
Karakter Bilgisi
Bağlılık Gece Nöbetçileri
Doğum Nehir Toprakları
Ölüm 299FSİlk İnsanların Yumruğu
Kitap(lar) Taht Oyunları (Göründü)
Kralların Çarpışması (Göründü)
Kılıçların Fırtınası (POV)

Chett Gece Nöbetçileri’nin bir kâhyasıdır. Sura gönderilmeden önce Nehir Toprakları’ndaki bir sülükçünün oğluydu.

Görünüm

Bir çok çıbanı olan kırmızı bir yüzü ve kisti olan bir boynu vardır.

Tarih

Chett Cadı Bataklığı yakınlarında doğmuştur. Babası sülükler toplayıp üstatlara satmıştır. Chett bunun ticaretini yapmayı babasından öğrenmiştir. Çirkin bir çocuktu ve bu yüzden kızlar onunla ilgilenmezdi. Bessa adındaki bir kız için çiçek toplamış, kız onunla yatağa girmektense babasının sülükleri ile yatağa girmeyi tercih edeceğini söylemiştir. Chett buna çok sinirlenmiş ve kızı öldürmüştür. Lord Walder Frey’in piçlerinden Walder Nehir tarafından yakalanmıştır ve Sur’a gönderilmiştir.

Surda, Chett Kâhyalar arasında seçilmiştir. İşi, Clydas ile birlikte kuzgunlara ve yaşlı Üstat Aemon’a göz kulak olmaktı. Pozisyonunu dört yıl boyunca korumuştur. Bu oldukça rahat bir pozisyondu ama bu görev Jon Kar tarafından elinden alınmıştı. Jon Üstat Aemon’a bu görevin okuma yazma bilen Samwell Tarly’e daha uygun olduğuna dair tavsiyede bulunmuştur. Bundan sonra Chett köpeklerle ilgili işe atanmıştır.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Chett Sur’un ötesindeki Büyük Keşif sırasında köpeklerin korumalığını yapmıştır. O ve Kız Kardeşli Lark, Jon Kar Craster’ın karılarından biri olan Gilly ile konuşurken şans eseri karşılaşmıştırlar. Jon daha sonraları Lark ve Chett’in isyan hakkında konuştuklarını duymuştur.

Kılıçların Fırtınası

Baş Korucu Benjen Stark ve Sör Waymar Royce için keşife çıkan ekibin morali çok düşüktü ve bu yüzden Chett bir düzine kaçaklardan oluşan diğer kardeşleri ile komplo kurmuşlardır. Dirk, Sessizayak, Ollo Kesikel, Kedge Akgöz, Donnel Hill, Kız Kardeşli Lark, Rolley, Düztaban Karl, Maslyn, Minik Paul ve Samwood bunların arasındaydı. Yakalanmayacaklarından emin olmak için Gece Nöbetçileri’nden kendi kardeşlirinden oluşturdukları ölüm listesi:

Chett Samwell Tarly’yi öldürecekti. Öldürdükten sonra da köpekleri serbest bırakacaktı. Yumruk’un her tarafında hırlayan tazılar ve ürkmüş atlar olacak, ateşlerin arasında koşup çemberduvara atlayacaklar ve çadırları çiğneyeceklerdi. Chett köpekleri birkaç gündür daha hırçın olmaları için beslememişti. Bütün o karmaşanın içinde herhangi biri on dört kardeşin yokluğunu fark edene kadar saatler geçecekti.

Planlarını harekete geçirmeden birkaç saat önce kar başlamıştı. Chett taza karda iz sürmenin kolay olay olduğu fark etmiş ve hızlıca kaçma imkânı olmadığından planı iptal etmiştir. Bunun yerine, Samwell’i öldürmeye karar vermişti. Bu plan da başarısız olmuştu. Tam Samwell’i bulduğu anda Ötekiler’in görüldüğüne dair boru üflenmişti. Chett korkusunun haricinde pantolonuna işemişti.

Ötekiler Gece Nöbetçileri’ne saldırdığında Sur’a çekilmek için harekete geçmişlerdi. Çekiliş sırasında Chett öldürülmüştür. Öldükten sonra dönüşmüş ve bir wight olarak tekrar canlanmıştır.