Clegane Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Clegane Hanesi
CleganeHanesi.png
Hane arması Sarı zemin üzerinde üç siyah köpek
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Clegane Kalesi
Şimdiki Lord Tükendi
Bölge Batı Toprakları
Unvan Sör
Bağlılık Lannister Hanesi
Kurucu Clegane
Kurulma Tarihi Bilimiyor

Clegane Hanesi, Batı Toprakları’nda bulunan arazi sahibi bir şövalye hanesidir. Casterly Kayası'ndan Lannister Hanesi'nde yeminlilerdir ve onların baş sancaktarları arasında yer alırlar. Toprakları ve yarı resmi kaynaklara göre Clegane Kalesi adı verilen yerleşkeleri, Kaya'nın güneydoğusundadır. Sözleri bilinmemekle birlikte arması sarı zemin üzerine üç adet siyah köpektir.

Geçmiş

Barınak başı Clegane ve Lord Tytos Lannister

Clegane Hanesi'nin ilk üyesi Casterly Kayası'nda Lord Tytos'a hizmet eden bir barınak başıydı. Tytos Lannister'ı bir dişi aslanın saldırısından kurtarmıştır. Kurtarma sırasında, bacağını ve üç köpeğini kaybetmiştir. Bunun karşılığında Lord Tytos ona arazi ve kale verdi ve oğlunu da yaver olarak yanına aldı. Cleganelerin sancağındaki üç köpek Tytos'u kurtarırken ölen köpekleri temsil etmektedir.

Hanenin kurucusunun oğlu ve Sandor ile Gregor'un babası Kral Robert Baratheon'un taç giymesinden kısa bir süre sonra bir av sırasında ölmüştür. Sandor'un kız kardeşi ise garip bir şekilde gençken ölmüştür. Gregor Clegane, tarif edilemez caniliği ile bilinir ve bu özelliği adamlarına da yansımıştır. Gregor'un kardeşi Sandor ise Lannister Hanesi’nin hizmetine girdiği ve ağabeyini dinlemediği için hane haklarından mahrum bırakılmıştır.

Gregor, Kral Aerys II Targaryen'ın varisi Prens Rhaegar Targaryen tarafından şövalye ilan edilmiştir. Kral Toprakları Yağmalaması sırasında Gregor, Rheagar'ın gelini ve Aegon'un annesi Prenses Elia Martell'e tecavüz edip öldürmeden önce Rhaegar'ın oğlu çocuk Prens Aegon'u öldürmüştür.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Gregor Clegane kardeşi Sandor ile El'in turnuvası sırasında dövüşürken - Cristi Balanescu tarafından tasvir edilmiştir. © Fantasy Flight Games

Tazı olarak da bilinen Sandor Clegane, Kral Robert I Baratheon'ın Lord Eddard Stark'a Kral Eli pozisyonunu teklif edeceği yer olan Kışyarı'na giden kraliyet grubuna eşlik eder. Dönüş seyahatinde Sandor, Prens Joffrey Baratheon'ın kendisine saldırdığını iddia ettiği kasabın çocuğu Mycah'ı öldürür.

El'in turnuvası sırasında, Sandor, Sör Loras Tyrell'ı kızgın bir kısrak sürdüğü için öldürmeye çalışan kardeşi Sör Gregor Clegane'den savunur. Şükran göstergesi olarak Loras son raundu ve turnuva ödülününü Sandor'a bırakır.

Lord Tywin Lannister, Gregor'u Nehir Toprakları'nı yağmalaması için gönderir , ve Gregor, Sherrer, Wendish Kasabası ve Şarlatan Geçidi'nin halklarını katleder. Ceza olarak, Lord Beric Dondarrion, Beric'in grubunu Şarlatan Geçidi Savaşı'nda pusuya düşüren Gregor'u öldürmesi için gönderilir. Gregor ayrıca Pembe Bakire ve Taş Çit'e saldırır.

Gregor Yeşil Çatal Savaşı'nda Lannister ordusunun sol kanadını ve öncü kuvvetlerini komuta eder.

Sör Barristan Selmy'nin görevden uzaklaştırılmasından sonra, Sandor bir şövalye yemini etmeyi reddetmesine rağmen Kral Joffrey'nin Kral Muhafızları'ndan biri yapılır.

Kralların Çarpışması

Sör Gregor Clegane normal boyutlarda bir şövalye ile savaşta karşılaşırken. - Mark Evans tarafından. © Fantasy Flight Games

Gregor ve adamları Darry'i yağmalarlar. Dağ'ın adamları Arya Stark ve yoldaşlarını yakalarlar, fakat onun kimliğinin farkında değillerdir. Gregor sürekli olarak Beric Dondarrion'ın Sancaksız Kardeşlik'iyle çarpışır.

Joffrey, Tazı'yı Kral'ın Şehri İsyanı'nı başlatan kalabalığa karşı yollar. Önceleri, Sandor'un Sansa ile birlikte ölüler arasında olduğu düşünüldü, fakat sonra kız ile birlikte kuleye geri döndü.

Gregor Geçitler Savaşı'nda gelişme kaydeder, fakat Taş Değirmen'de Sör Edmure Tully tarafından geri püskürtülür.

Karasu Savaşı sırasında, Sandor Çılgınateş kaplı savaş alanından kaçar. Sansa'ya onu Kızıl Kale'den götürmesini teklif eder, fakat o ayrılmayı reddeder.

Kılıçların Fırtınası

Tazı - Joshua Cairós tarafından resmedildi. © Fantasy Flight Games

Randyll Tarly kuzeylileri Duskendale Savaşı'nda püskürtünce, geri çekilmeleri Gregor'un güçleri tarafından kesilir. Lord Roose Bolton, Harrenhal'dan kuzeye, Lord Edmure Tully'nin düğünü için İkizler'e varmak için ayrıldığında Geçitler Savaşı'nda Roose'un savunmalarına saldırır. Sonunda Yakut Geçit'i ele geçirir Harrenhal'ın ele geçirilmesine liderlik eder.

Sandor Sancaksız Kardeşlik tarafından yakalanır ve Delik Tepe'ye getirilir. Beric Dondarrion'ı dövüşle yargılanmada yener ve ayrılmasına izin verilir. Sandor daha sonra Arya Stark'ı yakalar ve onu fidye karşılığı İkizler'deki kardeşi Kral Robb Stark'a vermeyi planlar. Fakat çabaları Kızıl Düğün ile boşa çıkar. Daha sonra Arya'yı fidye karşılığı Kartal Yuvası'ndaki teyzesi Leydi Lysa Arryn'e bırakmayı dener fakat Ay Dağları'nı geçemezler. Sandor'un yol kesimindeki handa Polliver ve Vadeci ile dövüşünden aldığı yaralar daha sonra enfeksiyon kapar; Arya ona merhamet etmeyi reddeder ve onu Tuzçukuru'na yakınlarda ölüme terk eder.

Tyrion Lannister'ın Kral Joffrey I Baratheon'un cinayeti için dövüşle yargılanmasında, Gregor kraliyetin şampiyonu olarak seçildi. Ona karşı Robert'ın İsyanı sırasında katlettiği Prenses Elia Martell'in kardeşi Prens Oberyn Martell savaştı. Gregor, Oberyn'i güçlükle yenebildi.

Kargaların Ziyafeti

Sör Gregor Kızıl Engerek'in savaş sırasında kullandığı zehirden dolayı acı çekerek ölür.

Sessiz Ada'nın Yaşlı Kardeşi, Tarth'lı Brienne'e Tazı'nın öldüğünü ve onun miğferini gömdüğünü söylese de Brienne adada iri bir mezarcı görür.

Sandor, Tuzçukuru seferinde yaşlı bir septon ve kendisini Yedi İnancı'na adamış genç bir kızın öldürülmesinden dolayı suçlanır. Fakat, Sandor'un tazı kaskını giyen işi Rorge'dur. Rorge ve Isırgan yol kesişimindeki handa öldürüldükten sonra kaskı Lem alır.

Ejderhaların Dansı

Gregor Clegane'in kellesi, Dorne Prensi Doran Martell'e gönderilir.

Kış Rüzgarları

Dağ'ın adamlarından biri olan Rafford, Arya Stark tarafından Braavos'ta öldürülür.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Clegane Hanesi

Gregor ve Sandor Clegane'in isimsiz kardeşi – Heliotropa tarafından ©

Seride görülen hane üyeleri şunlardır:

 
 
 
 
 
Clegane Hanesi'nin kurucusu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen Clegane
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gregor, Dağ
 
Sandor, Tazı
 
Bilinmeyen kız
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Dağ'ın Adamları

Dağ'ın adamları olarak da bilinen Gregor'un adamları: