Connington Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Akbaba Tüneği'nin Connington Hanesi
House Connington.svg.png
Hane arması Kırmızı ve beyaz zeminde mücadele eden griffinler
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Akbaba Tüneği
Şimdiki Lord Lord Jon Connington
Bölge Fırtına Toprakları
Unvan Akbaba Tüneği Lordu
Akbaba Tüneği Şövalyesi (Robert'ın İsyanı'ndan itibaren)
Varis Ronnet Connington
Bağlılık Baratheon Hanesi

Akbaba Tüneği'nin Connington Hanesi, Fırtına Toprakları'ndaki eski bir şövalye hanesidir ,Fırtına Burnu'na yeminlidirler. Eskiden hanenin toprakları Akbaba Tüneği'nin kuzeyi, batısı ve güneyinden Yağmur Ormanları'na kadar uzayan arazilerdir.

Armaları kırmızı ve beyaz zeminde mücadele eden iki griffindir. Sözleri bilinmemektedir ancak savaş naraları bir griffin!, bir griffin! 'dir.

Tarihi

Soyları çok eskiye dayanan Connington'lar Targaryen Hanesi döneminde çok zengin bir hanedir. Sör Alyn Connington övgülerle yüceltilen Kral Muhafızları Lord Kumandanı'dır.

Lord Armond Connington her zaman toprak konusunda daha çoğunu istemeye meyilli biri olarak bilinir, Prens Rhaegar Targaryen kaleyi ziyarete geldiğinde Lord Morrigen'le sınır anlaşmazlığı yaşadığını söyleyerek bu konuda yardım ister. Beyaz Kitap'ta Barristan Selmy'nin kendi yaşamının anlatıldığı kısmın girişinde, Armond'un oğlu Lord Jon Connington'u Fırtına Burnu'nda bir turnuvada yendiğini anlatır. Jon Connington Harrenhal Turnuvası'nda Ashara Dayne ile dans eder.

Jon daha sonra Deli Kral Aerys II Targaryen tarafından Kral Eli seçilir. Önceki El Owen Merryweather Robert'ın İsyanı ile yüzleşemediği için sürgüne gönderilir, Lord Connington tahta sadık bir savaşçıdır ve Prens Rhaegar'ın sadık dostudur. Taşlı Sept'te ki Çanlar Savaşı'nda Lord Hoster Tully'i yaralar ve Vadi'nin Değerlisi Sör Denys Arryn'i öldürür. Jon Taşlı Sept'te isyancılar tarafından mağlup edildikten sonra toprakları elinden alınır ve Özgür Şehirler'e sürgüne gönderilir.

Aerys, Connington arazilerinin Jon'un kuzeni Akbaba Tüneği'nin Kale Muhafızı Ronald Connington'da kalmasına müsaade eder ancak Ronald Üç Dişli Mızrak Savaşı'ndan sonra isyancılara katılır. Robert Baratheon Aerys'in ölümünden sonra tahta çıktığında Ronald'ın Akbaba Tüneği'ni almasına izin verir ancak Connington'ların arazilerini isyana başından beri destek veren lordlar arasında dağıtır. Connington Hanesi'nin statüsü de soylu haneler arasından çıkıp topraklı şövalye sınıfına girer.

Ronald'ın insiyatifi ile on altı yaşındaki oğlu Ronnet'i on iki yaşındaki Brienne Tarth ile nişanlar. Ronnet Brienne'le tanıştıktan sonra onu çekici bulmadığı için nişanı bozar. Ronnet şuan ki Akbaba Tüneği Şövalyesi'dir.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Leydi Catelyn Tully, Acı Köprü'de meydan dövüşü müsabakalarında kalkanın griffinler olan miğfersiz kızıl sakallı Sör Ronnet Connington'ı görür, Ronnet Tarth'lı Brienne'e yenilir. Renly Baratheon öldükten sonra Sör Ronnet Stannis Baratheon'un tarafına geçer ve Karasu Savaşı'nda onun için savaşır. Esir alındıktan sonra Kral Joffrey Baratheon'a diz çöker.

Kılıçların Fırtınası

Arstan Beyazsakal Daenerys Targaryen'e, genç Lord Jon Connington'ın Daenerys'in ağabeyi Prens Rhaegar Targaryen'e çok değer verdiğini anlatır.

Kargaların Ziyafeti

Brienne, Ronnet Connington'a sunulduğu günü ve Ronnet'in kendisini çok çirkin olduğu için reddettiğini hatırlar. Ronnet'in kendisine bir gül verdiğini ve ondan alabileceği tek şeyin bu gül olduğunu söylediğini de hatırlamıştır. Brienne'in gördüğü bir rüyada bu gülü kabul ettiğinde Ronnet'in elini keser.

Akbaba Tüneği Şövalyesi Sör Ronnet Connington, Nehirova Kuşatması'nı sonlandırmak için Kral'ın Şehri'nden yola çıkan Sör Jaime Lannister'ın ordusunun içerisinde yer alır. Harrenhal'da Jaime Brienne hakkında saygısızca konuşan Ronnet'e altın eliyle yumruk atar. Jaime Ronnet'i Sör Wylis Manderly'i Bakire Havuzu'na götürmesi için gönderir ve böylece onun yüzünün bir daha görmek zorunda kalmayacaktır.

Ejderhaların Dansı

Essos'ta öldüğü söylentilerine rağmen Jon Connington'ın, Varys'in yardımı ile Grifff adı altında saklandığı ortaya çıkar. Arkadaşı Prens Rhaegar Targaryen'in oğlu Aegon Targaryen'in bir gün Demir Taht'a oturacağı umuduyla yetiştirir. Jon ve yoldaşları Rhoyne Nehri'nin aşağısına mavna ile yolculuk ederlerken Chroyane'da Taş Adamlar tarafından saldırıya uğrarlar. Jon Tyrion Lannister'ı kurtarırken saldırıda Taş Adamlar'la temas haline geçer ve Gripul hastalığına yakalanır.

Altın Mürettebat'ın Gazap Burnu'nda karaya çıktığı gece Jon, birliği Akbaba Tüneği'ne götürür. Akbaba Tüneği'nin alınması sadece birkaç dakika sürer ve Jon kendisi yeniden Akbaba Tüneği Lordu ilan eder. Kızıl Ronnet Nehir Toprakları'nda Jaime'nin hizmetinde olsa da Ronnet'in kardeşleri Raymund ve Alynne ile piç oğlu Ronald Akbaba Tüneği'nde esir alınır.

Ronnet Bakire Havuzu'nda Kral'ın Şehri'ne döndükten sonra Kral Tommen Baratheon'a olan sadakatini kanıtlamak için Jon amcasının başını Tommen'ın Küçük Konsey'ine getireceğine söz verir. Tommen'ın Vekil'i Sör Kevan Lannister Ronnet'in şimdilik Kral'ın Şehri'nde kalması emrini verir.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Connington Hanesi

Ana daldaki kuzenleri;

Armond
 
Bilinmeyen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jon
 
 
 
 
 
 
Ronald
 
Bilinmeyen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
kadın
 
Ronnet
 
Raymund
 
Alynne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ronald
Fırtına
 

Tarihi Üyeler