Corbray Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Corbray Hanesi
Corbray hanesi.png
Hane arması beyaz zemin üzerinde bulunan üç kırmızı kalp ve bu kalplerin üzerinde uçan üç kara kuzgun
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Yürek Evi
Şimdiki Lord Lord Lyonel Corbray
Bölge Vadi
Unvan Yürek Evi Lordu
Varis Sör Lyn Corbray
Bağlılık Arryn Hanesi
Silah Leydi Forlorn

Yürek Evi'nin Corbray Hanesi, Vadi'nin soylu hanelerinden biridir. Yerleşkeleri Yürek Evi'dir. Eski ve fakir bir hanedir. Corbray Hanesinin atalarından kalma silahları Valyrian Çeliğinden yapılmış Lady Forlorn’dur.

Armaları, beyaz zemin üzerinde bulunan üç kırmızı kalp ve bu kalplerin üzerinde uçan üç kara kuzgundur. Sözleri kitaplarda geçmez.

Tarihi

Andal İstilası

Corbray'lar Andal İstilası sırasında Andal soylu bir hanedir. Corwyn Corbray Brightstone ve Shell'leri yenerek Parmaklar'ı fetheder, kendisini Beş Parmak Lordu ilan eder. İlk İnsanlar Andallar'a karşı birleştiğinde Kral Robar II Royce Parmaklar Kralı Qyle Corbray'ı öldürür. Corbray'lar Yedi Yıldız Savaşı'nda Sör Jaime Corbray'ın Kral Robar'ı öldürdüğünü iddia ederler.

Targaryen Dönemi

Kral Aegon I Targaryen döneminde Kraliçe Visenya Targaryen oğlu Prens Maegor'un eğitimi için Ejderha Kayası'nın silah ustalığına Sör Gawen Corbray'ı getirmiştir. Yedi Krallık içinde en ölümcül şövalyelerden biri olduğu söylenir.

FS 134'de Sör Corwyn Corbray Kral Aegon III Targaryen'in vekillerinden biri seçilir, aynı yıl Taşyazı'da bir okçu tarafından öldürülür.

Birinci Blackfyre İsyanı sırasında, Sör Gwayne Corbray Kral Muhafızlarına sadık bir kul olarak Kızıl Çimen Savaşı’nda Daemon Blackfyre ile savaştı. Düelloları yaklaşık bir saat sürdü, Valyrian Çeliğinden kılıçları Blackfyre ve Lady Forlorn yüksek sesle çatıştı. Sonunda, Blackfyre ile Gwayne’nin miğferine vurdu ve onu kör ve kanayan bir halde bıraktı. Düzenli ve atlı düşmanlar geldiğinde Daemon, Kızıl Diş’e Gwayne’i arkadaki üstatlara götürmesini ve tedavi etmesini emretti, onu çarpışmadan sonra düşünecekti, Kuzgunun Dişleri yeterli zamanı bulduklarında durdukları mevkininde iyi olmasıyla oklarıyla saldırdılar ve Daemon’ı öldürdüler.

Petyr Baelish’e göre büyük büyük babası Bravos’ta doğdu ve Vadi’ye Lord Corbray'ın hizmetine girmek için geldi.

Baratheon Dönemi

Robert’ın İsyanı sırasında, Sör Lyn Corbray Lord Jon Arryn'e karşı Martı Kasabası’nın kapısında savaştı ve daha sonra Üç Dişli Mızrak Savaşı’na ona katıldı, Lewyn Martell’i orada öldürdü. Savaşta babası yaralandıktan sonra Lady Forlorn’u aldı ve Dorne askerlerine saldırıp yok ederek ganimet kazandı. Babasının ölmesiyle Lady Forlorn’un sahibi oldu, bu silahı reddeden abisi Lyonel’di.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Catelyn Tully’e refakat eden Sör Lyn Corbray, Mya Taş’ın Mychel Redfort’a deli gibi aşık olduğunu itiraf etmiştir. Lyn Corbray Lady Lysa Tully’nin taliplerinden biridir, Lord Jon Arryn öldükten sonra yarım yıl Kartal Yuvası’nda kalmıştır. Lyn, Tyrion Lannister’in dövüşle yargılanmasında Lady Lysa’ya şampiyonluk için kendisini önermişdi çünkü oradaki en keskin kılıç onundu.

Kılıçların Fırtınası

Kral Robb Stark’ın varisi hakkında tartışma çıktığında, annesi Catelyn Stark kocası Lord Eddard Stark’ın büyük babasının evli bir kız kardeşi olduğunu, bu evlilikten genç oğlu Lord Raymar Royce ve 3 kız kardeşinin olduğunu ve birinin Corbray’lardan biri ile evlendiğini hatırlamıştır. Lord Lyonel Corbray Robert Arryn’i kendi vesayetine istediğinde Layd Lysa’yı kızdırmıştır, onu gerçekten sevdiğine inanmamıştır. Yeni eşi Lysa ve Sansa Stark’ı Kartal Yuvası’nda bırakan Petyr Baelish Corbray’larla 4 gün toplantı yaptı.

Kargaların Ziyafeti

Lord Lyonel’in Petyr’in kurallarına memnun olmasına rağmen, Sör Lyn İstidacı Lordlar’a katılmıştır. Sör Lyn, Kartal Yuvası’nda Petyr’in konuğu olsada İstidacı Lordlar ile görüşme sırasında açıkça tehdit etmiş ve kılıcını çekmişti. Sansa sonradan Lyn’in başından beri İstidacı Lord’ları baltalamak için Serçeparmak tarafından satın alındığını keşfeder. Petyr Lyn için basit zevkleri olan bir adam olduğunu sadece altından, oğlanlardan ve öldürmekten hoşlandığını itiraf etmiştir. Petyr çocuksuz Lyonel Corbray’ı Martı Kasabası’ndan zengin bir tüccarın kızı ile evlenmesini sağlar ve büyük bir çeyiz hazırlar. İstidacı Lordlar Lyonel’in düğününe sözde uzak durdular. Sonunda Lord Benedar Belmore, Layd Anya Waynwood ve dokuz yıldız şövalyesi Sör Symond Templeton düğüne katıldılar, ayrıca Lord Waxley, Lord Grafton ve Lord Lynderly de oradaydılar. Mychel Redfort, Lyn Corbray gibi topraklı bir şövalyedir. Yeni şövalye delikanlılardan kabaca sikkelerini aldı, muhtemelen Petyr müdahele etti, kimileride Lyn’a erkek ve altın sözü verdi.

Üçüncü Yüzyılın Sonlarında Corbray Hanesi

Tarihi Corbray’lar