Corlys Velaryon

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
545px-House Velaryon.svg.png
Corlys Velaryon
545px-House Velaryon.svg.png
Sea Snake.jpeg
Karakter Bilgisi
Lakap Deniz Yılanı
Unvan Dalgalar Lordu
Akıntıtaşı Lordu
Kraliçe Eli
Vekil Lord
Donanma Başı
Bağlılık Velaryon Hanesi
Siyahlar
Yeşiller
Irk Valyrian
Doğum 53FS
Ölüm 132FS
Prenses Rhaenys Targaryen
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Düzenbaz Prens (Bahsedildi)
Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)

Lord Corlys Velaryon ya da bilinen adıyla Deniz Yılanı, Velaryon Hanesi'nin başı, Dalgalar Lordu ve Akıntıtaşı Lordudur. Prenses Rhaenys Targaryen'in kocasıdır. Ejderhaların Dansı sırasında, Kraliçe Rhaenyra Targaryen'in Kraliçe Eli olmuştur.

Görünüş ve Karakter

Yaşlı olmasına rağmen, hayata bir denizcinin batmış bir gemi enkazına sarılması gibi sarıldığını ifade eder.

Tarihi

Erken Yaşamı

Corlys ismini ilk Lord Kumandan Corlys Velaryon'dan almıştır. Corlys Sur'un Ötesi'ni Buz Kurt'la geçmek ister ama Kuzey'in rotasını bulamaz. Daha sonra gemisi Deniz Yılanı ile Essos'daki Qarth, Yi Ti ve Leng'e birçok seyahate çıkmış ve bir servet kazanmıştır. N'Ghai'deki Nefer'i ve Bin Adalar'ı gören ilk Westerosludur. Son seyahati sırasında Corlys gemisi Deniz Yılanı'nı altınla doldurur daha sonra Qarth'tan yirmi gemi alır ve onları da baharat, fil ve ipekle doldurur. Corlys gemisinin ismini lakabı olarak kullanır, seferleri Üstat Mathis tarafından Dokuz Sefer adlı kitapta yayınlanmıştır.

Corlys dedesi öldükten sonra Velaryon Hanesi'nin başına geçer. Seyahatlerinden elde ettiği servetiyle Lannister ve Hightower'lardan daha zengin olmuştur, zenginliğini göstermek için Yüksek Dalga'yı inşa ettirir.

Basamaktaşı Savaşı'nda Prens Daemon Targaryen'in yanında kendi filolarıyla yer aldı. Daemon kendini Basamaktaşı ve Dar Deniz Kralı ilan ettiğinde Corlys kralın başına tacı yerleştirdi.

Corlys ve Prenses Rhaenys Targaryen'in çocukları 120FS'de öldüler, Laena Velaryon lohusa yatağında gelen ateşli bir hastalık nedeniyle ölürken Sör Leanor Velaryon Sör Qarl Correy'le mücadele ederken ölür. Aynı yıl Laena'nın Dul kocası Prens Daemon Targaryen ile Leanor'un dul karısı Prenses Rhaenyra Targaryen evlenir.

126FS'de Corlys ateşli bir hastalık geçirdi ancak ölmedi, bu sırada Dalgalar Lordu'nun kim olacağı tartışma konusu oldu. Yasalara göre öldüğünde yerine Rhaenyra'dan doğan ilk meşru torunu Jacaerys Velaryon geçecekti. Ancak Jacaerys'in annesinin ardından Demir Taht varisi olacağı için Rhaenyra ikinci oğlu Lucerys Velaryon'u çağırdı. Deniz Yılanı'nın altı yiğeninin en büyüğü Sör Vaemond Velaryon, lordluğun Rhaenyra'nın oğullarına geçmesini protesto eder çünkü çocukların Harwin Strong'dan doğmuş piçler olduğunu söyler. Velaryon'lu protestocular büyük ihtimalle Lord Corlys ve Targaryen'ler tarafından geri kazanılır.

Kraliçe Rhaenyra Targaryen

Lord Corlys Velaryon, Ejderhaların Dansı olarak bilinen iç savaşta Siyah Konsey'inde yer aldı; Kral Aegon II Targaryen'e karşı mücadele veren Kraliçe Rhaenyra Targaryen'in davası için en sağlam orduyu ortaya koydu. Rhaenyra'nın kuvvetlerinin yarısından fazlasını Velaryon Hanesi'nin askerleri oluşturuyordu. Corlys'in donanmasıda Siyahlar'ı denizde üstün tutuyordu.

Lord Bartimos Celtigar, Kraliçe Rhaenyra'yı Ejderha Kayası'ndan Kral Toprakları'na uçmasını, orayı kül ve kemik içinde bırakması konusunda ısrar ettiğinde; Lord Corlys Velaryon, şehri yerle bir etmek istemiyoruz, yönetmek istiyoruz demiştir.

Kral'ın Şehri'nden Karasu Koyu'na kadar tüm boğazı kapatan Velaryon donanması şehre giden ticaretin önüne geçmeyi, gıda yardımını engellemeyi amaçlamıştır. Deniz Yılanı tüm donanmayı Geçit Savaşı için göndermiş, sonuç olarak savaş kaybedilmiş ve Yüksek Dalga yıkılmıştır.

Ejderha Kayası'nda, Prenses Rhaenys'in Lord Staunton'a yardım etmek için gittiğinde Uyku Kalesi'nde öldüğü haberini alınca Lord Corlys Velaryon, Kraliçe ile sert bir tartışmaya girmiştir. Corlys, karısının ölümünden Rhaenyra'yı sorumlu tutmuştur. Rhaenyra'ya, Lord Staunton senin gelmeni rica etti, ama sen bunun yerine, karımı gönderdin ve senin oğullarının ona katılmasına engel oldun diyerek ölmesi gereken kişinin onun olduğunu söylemiştir. Bütün kale, Prens Jacaerys ve Joffrey Velaryon'un ejderhalarıyla ona katılıp, Uyku Kalesi'ne gitmek istediğini gayet iyi biliyordu.

129FS yılının sonlarında Prens Jacaerys, Dalgalar Lordu'nu konseye geri getirmiş ve Kraliçe Eli görevi vermiştir. El ile Jacaerys birlikte, Kral Toprakları'na bir çıkarma planı yapmışlardır. Çok zaman geçmeden, sürücüsüz ejderhalardan biri olan Seasmoke'un sırtına on beş yaşında Gövde Kasaba'lı Addam olarak bilinen bir çocuk geçmiştir. Lord Corlys, Kraliçe Rhaenyra'dan Addam'ın ve kardeşi Alyn'in piçliklerinin kaldırılmasını ister. Kraliçe de buna boyun eğerek, Addam'ı Akıntıtaşı'nın varisi yaptı.

Kraliçe Kral Toprakları'nı aldıktan sonra, Lord Ormund Hightower ordusuyla başkente yavaş yavaş ilerler bu sırada Prens Daeron, Tessarion'un sırtında öncülük yapar; Lord Corlys bu durumda Kraliçe'yle konuşma zamanının geldiğini söyler. Af teklif etmesi için ona ısrar eder. Yedi İnancı'nın, Kraliçe Alicent Hightower'ın ve Kraliçe Helaena Targaryen'in sorumluluğunu üstlenmesini teklif etti böylece, hayatının geri kalanını dua ederek ve tefekkürle geçireceklerdi. Bununla birlikte Lord Corlys, Kral Aegon II'nin kızı Prenses Jaehaera Targaryen'in kendi vesayeti altına geçmesini ve zamanı geldiğinde Rhaenyra'nın oğlu, Genç Aegon, ile evlenmesini teklif etmiştir. Böylelikle Targaryen Hanesi tekrar bir araya gelecekti.

Rhaenyra, yarı kardeşleri, Aegon, Aemond, Daeron'un ne olacağını bilmek istiyordu. Lord Corlys, onların bağışlanıp Sur'a gönderilmelerini söylemiştir. Lord Corlys, Gece Nöbetçileri'nin yeminin hatırlatırken, Rhaenyra'da benim tacımı çaldıkları zaman, yeminleri onlara engel olmamıştı demiştir. Kocası, Prens Daemon'da karısının kuruntularını tekrarlamış ve uzlaşmaz bir tavır sergilemeleri gerektiğini önermiştir. Fakat, kraliçe ikisini de bir orta yol bulmaya davet etmişti.

İki Hain taraf değiştirdikten sonra, Lord Corlys, Siyahlar arasında ejderha tohumlarını savunan tek kişiydi. Sör Addam'ın ve kardeşi Alyn'in gerçek varisleri ve Akıntıtaşı'na yakışan isimler olduğunu, Netty'nin Geçit Savaşı'nda cesurca savaştığını belirtmiştir. El'in tutkulu itirazları boşunaydı ve artık bu raddeden sonra Kraliçe herkesten, her türlü ihaneti bekler olmuştu. Kraliçe, Sör Luthor Largent'e, Sör Addam'ı Ejderha Çukuru'nda tutuklamasını emretmiştir. Addam, önceden uyarıldığı için, Seasmoke ile birlikte kaçmayı başarmıştır. Luthor Ejderha Çukurundan döner dönmez, Lord Corlys'i ihanetten dolayı suçlamıştır. Deniz Yılanı bunu reddetmemiştir. Bağlanmış ve dövülmüş bir halde olmasına rağmen sessizliğini koruyan Lord Corlys Velaryon, Kızıl Kale'nin kara zindanlarına atılmıştır. Bu hareket, Rhaenyra'ya donanmayı kaybetmesine neden olmuştur. Lord Corlys'in Kızıl Kale'nin altında zindana atıldığı şehirde duyulunca, Ejderha Kayası'ndan Demir Taht'ı ele geçirmeye gelen büyük ordu Rhaenyra'yı ve davasını terk etmiştir. Geriye sadece çok azı kalmıştı fakat onlar da Kraliçe Rhaenyra'nın gözünde güvenilmez insanlardı.

Kral Aegon II Targaryen

Aegon II Targaryen Kraliçe Rhaenyra öldükten sonra Kral'ın Şehri'ne geri döner, Lord Corlys'i affeder ve kendi konseyine hizmet etmesini ister. Lord Cregan Stark'ın ordusunun yaklaştığı haberi geldiğinde Corlys Aegon'a Siyahları giyme tavsiyesinde bulunur. Ancak kral bunu reddeder ve kısa bir süre sonra gizemli bir şekilde zehirlenerek ölür.

Kral Aegon III Targaryen

Lord Corlys Kurt Saati olarak bilinen olayda Lord Stark tarafından tutuklandı. Daha sonra Baela ve Rhaena'nın Kral Aegon'u ikna etmesiyle serbest bırakıldı. Eğer Lord Cregan'da bunu kabul ederse Kara Aly ile evlenecekti, sonunda o da kabul etti. Sonunda Lord Corlys serbest bırakıldı ve Genç Aegon'un vekili yapıldı.

Corlys 132FS'de yetmiş dokuz yaşında yaşlılıktan ölene kadar Aegon'un en güçlü vekili olarak kabul edilir. Cesedi bir hafta boyunca Demir Taht'ın altında saygıdan bekletildi.

Alıntılar

Belkide Yediler beni bu savaş için saklamıştır.

Ejderhaların Dansı için Corlys'in yorumu

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corlys
 
Rhaenys
Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Soy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laena
 
Daemon
Targaryen
 
Marilda
 
Leanor
 
 
 
 
 
Rhaenyra Targaryen
 
5 oğul
 
Vaemond
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaena
Targaryen
 
Baela Targaryen
 
Alyn Su
 
Addam Su
 
Jacaerys
 
Lucerys
 
Joffrey
 
Bilinmeyen
oğullar
 
Daeron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Velaryon Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon III Targaryen
 
Daenaera
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Soy Devamı