Crannoglu

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Crannoglular

Crannogoglular, Boğaz’ın bataklarında yaşayan ıssız bir topluluktur. Reed Hanesi tarafından Bozsu Gözcüsü’nden yönetilirler. Şu anki lordaları Howland Reed’dir.

Tanım

Crannoglular, çamurda yüzen adalarda sazdan yaptıkları evlerde yaşarlar. Çoğunlukla fakir insanlardır ve topraklarını nadiren terk ederler. Evleri çamurda yüzdüğü için her gün farklı yerde olabilirler. Crannoglular yetenekli avcı ve savaşçılardır. Kısa yapılı ve ilkel yaşamlarına rağmen istilası çok zor bir toplumdur. Ağlar, bronz bıçaklar, kurbağa mızrakları ve yuvarlak deri kalkanlar kullanırlar. Zehir, gerilla taktikleri ve bulundukları bölgenin avantajıyla savaşırlar. Onlarla savaşan kişilere göre kaleleri bile hareket halindedir. ‘’Kurbağayiyenler’’, ‘’Bataklık insanları’’, ‘’Çamuradamlar’’ ve ‘’Bataklık Şeytanları’’ olarak aşağılanırlar ve korkaklık olarak tanımlanan savaş taktikleri yüzünden diğer insanlar tarafından hor görülürler.

Tarihçilerin söylediğine göre, Yeşilgörenler suların çekicini Boğaz’a indirdiklerinde Crannoglu ile Ormanın Çocukları yakınlaşmışlardır. O günden bu yana Stark Hanesi'ne bağlılık yemini etmişlerdir. En bilinen hane liderleri olan Reed Hanesidir. Diğer haneler ise Fenn, Peat, Boggs, Cray, Quagg, Greengood ve Blackmyre Haneleridir. Boğazın hemen güneyinde yer alan Frey Hanesi'yle asırlardır süren bir anlaşmazlıkları vardır.

‘’Toprak ve su üzerine yemin ederim. Bronz ve demir üzerine yemin ederim. Buz ve Ateş üzerine yemin ederim’’
-Meera Reed, Kışyarı’na bağlılık yemini.