Dördüncü Blackfyre İsyanı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Dördüncü Blackfyre İsyanı
Blackfyre İsyanları'nın bir parçası
Dunk at Masseys.jpg Sör Uzun Duncan Dördüncü Blackfyre İsyanı sırasında Massey Kancası'nda savaşıyor.
Tarih 236FS
Yer Massey Kancası, Taç Toprakları
Muharebeler Ağırsu Köprüsü Savaşı
Sonuç Daemon III Blackfyre öldü.
Savaş Tarafları
1. Demir Taht
2. Altın Grup
Blackfyre Hanesi

Dördüncü Blackfyre İsyanı Kral Aegon V Targaryen'in saltanatı sırasında gerçekleşmiş kısa bir savaştır.

Başlangıç

Haegon Blackfyre'ın en büyük oğlu Daemon III Blackfyre Tyrosh'ta Aegor Nehir tarafından kral ilan edildi. 233FS'teki Büyük Konsey sırasında Daemon'un amcası Aenys Blackfyre tahtta hak iddia etti ve Kral Toprakları'na yolculuğa çıktı. Ancak Aenys yakalandı ve Brynden Nehir tarafından öldürüldü. Bu olay Essos kıtasındaki sürgünleri daha da öfkelendirdi. Altı yıl süren kışın bitmesiyle Daemon vatanına geri dönmeye karar verdi.

İsyan

Daemon III Blackfyre, Aegor Nehir ve Altın Grup ile birlikte Dar Deniz'i geçerek Massey Kancası'na vardılar. Daemon'un istilası çok az destek gördü. Kral Aegon V Targaryen ve üç oğlu Duncan Targaryen, Jaehaerys Targaryen ve Daeron Targaryen isyanı bastırmak için yola çıktılar. İsyan Ağırsu Köprüsü Savaşı'nda Blackfyre ordusunun yok edilmesi ve Kral Muhafızı Sör Uzun Duncan'ın Daemon III'ü öldürmesiyle sona erdi. Sör Tion Lannister, Lord Gerold Lannister'ın ikinci oğlu ve varisi Ağırsu Köprüsü Savaşı'nda öldü bunun sonucunda Tytos Lannister Casterly Kayası'nın yeni varisi oldu.

Sonuç

Aegor Nehir isyandan birkaç yıl sonra İhtilaflı Topraklar'da ortaya çıktı ve paralı askerleriyle Tyrosh ve Myr arasındaki savaşta boy gösterdi ve bu savaşta yaralanarak öldü.