Dövüşle Yargılama

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Oberyn Martell, Yürüyen Dağ Gregor Clegane'e karşı. Zippo514©

Dövüşle Yargılama, aralarında husumet geçen iki taraftan sanık olanın suçsuzluğunu kanıtlaması için birebir bir yöntemdir, muhtemel ölümler vardır. Hatta kesin ölümler vardır. Bir başka versiyonu da Yedi Yargısı'dır.

Kuralları

Dövüşle yargılama.Nicole Cardiff ©

Bir dövüşle yargılama

  • herhangi bir dava sırasında veya davadan önce talep edilebilir.
  • nadiren olsa da bir lorda ve hatta kraliyet ailesinin bir üyesine karşı bile talep edilebilir.
  • eğer suçlayan isterse Yedi Yargısı'na da dönüştürülebilir. Ancak bu kötü sonuçlar doğabilen bir yöntemdir ve çok nadiren kullanılır. En son yaklaşık bir asır önce kullanılmıştır, ondan önceki de yine bir asır öncedir.
  • eğer istenilirse, kişiler kendileri yerine savaşacak şampiyonlar seçebilirler.
  • iki taratan birisi dövüşemeyecek hale gelene kadar veya ölene kadar devam eder, bir diğer şans da suçlamaları kabul etmek/suçlamaları geri çekmektir.

Tarih

Ashford Turnuvası sırasında, bazı talihsiz sonuçlar yüzünden trajik sonuçların oluştuğu Yedi Yargısı'nın başlamasına neden olmuştur.
Robert'ın İsyanı'nın başlarında, Lord Rickard Stark, oğlunun infaz kararı açıklanınca dövüşle yargılama talep etmiştir. Ancak Kral İkinci Aerys, Targaryen Hanesi adına ateşin savaşacağını duyurup Lordu diri diri yakmıştır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Lysa Arryn, eşi Lord Arryn'in öldürülme suçu ve Bran Stark'ı öldürmeye teşebbüsten Tyrion Lannister'ı ay kapısından atacağını söylemiştir. Bunun üzerine Tyrion dövüşle yargılama istemiş ve kendi şampiyonu olarak Jaime Lannister'ı önermiştir, Jaime Lannister karşısında hiçbir savaşçısının şansı olmadığını bilen Lysa Arryn, Jaime Lannister'ın dövüşe yetişemeyecek kadar uzakta olduğunu ve dövüşün o gün yapılacağını söylemiştir. Bunun üzerine Lysa Arryn'in şampiyonu Vardis Egen ile Bronn savaşmıştır. Ve sonuç olarak Bronn kazanıp Tyrion'ı suçlamalardan aklatmıştır.

Kralların Çarpışması

Kral Joffrey I Baratheon, önüne gelen her anlaşmazlığı, sonucu genellikle ölüm olan, dövüşle yargılamalarla çözmüştür.

Kılıçların Fırtınası

Mycah'ı öldürme suçuyla yargılanan Sandor Clegane, Sör Beric Dondarrion'u öldürmüş, ve suçlamalardan aklanmıştır
Kral Joffrey'i öldürme suçundan yargılanan Tyrion'ın şampiyonu bu kez Oberyn Martell olmuştur, Dorne Prensi'nin rakibi olarak Cersei Lannister, Gregor Clegane'i göstermiştir.

Kargaların Ziyafeti

Kendilerine doğrultulan suçlamalar sonucunda Cersei Lannister ve Margaery Tyrell, dövüşle yargılamayı seçmişlerdir. Ancak bulundukları Kraliçe oldukları için onları sadece Kral Muhafızları koruyabilecektir. Cersei, kardeşi Jaime'ye onun şampiyonu olması için mektup yazmıştır.

Ejderhaların Dansı

Jaime'nin mektubuna cevap vermediğini öğrenen Cersei, kendisinin şampiyonu olarak yeni Kral Muhafızı Sör Robert Strong'u seçmiştir.

Alıntılar

Tanrılar suçsuz olduğumu biliyor, onlara; onların adaletini vereceğim. Dövüşle Yargılanma talep ediyorum.

Tyrion, Lysa Arryn'e

Tanrılar, onu suçsuz buldular oğlum, onu serbest bırakmaktan başka şansımız yok

Lysa Arryn, Tyrion'ı niye uçurmadıkları sorusunu, oğlu Robert Arryn'e açıklarken

Masumum, ama aradığım adalet bu odada değil.Bana tanrıların yönteminden başka şans bırakmadınız. Dövüşle Yargılama talep ediyorum.