Dağ'ın Adamları

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Sör Gregor Clegane ve Dağ'ın Adamları - Nordheimer ©

Dağ'ın adamları, Batı Toprakları'nda yürüyen dağ Sör Gregor Clegane'in hizmetindeki askerlerdir.

Haklarında

Dağ'ın adamları tehlikeli, aşağılık bir çetedir, zalim ve pis ağızlılardır.

Dağ'ın adamları hakkında söylenebilecek en iyi şey Cesur Yoldaşlar kadar falza alçak olmamalarıdır. Sandor Clegane ağabeyinin askerlerini Gregor'un "evcil sıçanları" olarak tanımlar. Sandor'a göre, Gregor bir kere bir adamı horladığı için onu öldürmüştür. Gregor asla adamlarını Kral'ın Şehri'ndeki saraya getirmez.

Son Olaylar

Taht oyunları

Clegane'in grubu yağma yaparken - Marc Simonetti tarafından. © FFG

Tyrion Lannister, Catelyn Stark tarafından kaçırıldıktan sonra, Lord Tywin Lannister DağNehir Toprakları'na, Kızıl Çatal'a haydut kılığı altında yollar. Sherrer, Wendish Kasabası, ve Şarlatan Geçidi'ni yağmalarlar ve Tully Hanesi'nin güçlerini Nehirova'dan Altın Diş'e çekerler.

Kral Eli Lord Eddard Stark, Sör Gregor Clegane'i işlediği suçlardan dolayı öldürmeleri için Beric Dondarrion tarafından yönetilecek olan bir grubu yolladığı zaman, Tywin, onları Maskara Geçidi'nde pusuya düşürür. Beric ve adamları, Gregor'un adamlarını yüksekte yakalamaları için Kızıl Çatal boyunca geri çekilmeyi denerler.

Dağ'ın adamları daha sonra Lord Tywin'in Nehir Toprakları'na yürüyen ordusuna katılır, ve sonunda, Yeşil Çatal Savaşı'nda sol kanattaki Lannister gözcüleri olarak savaşırlar. Savaştan sonra, Tywin Harrenhal'a çekilir fakat Dağ'ın adamlarını ve diğerlerini Nehir Toprakları'nı yağmalamaları için geride bırakır.

Kralların Çarpışması

Sör Gregor'un adamları, serclegane tarafından
Soldan sağa: Chiswyck, Polliver, Vadeci, Tatlı Raff, Sarsfield yaveri, ve Bokağız

Gregor'un grubu Darry Kalesi'ni yağmalarlar, ve 8 yaşındaki Lord Lyman Darry'i öldürürler. Taş Çit'i yakarlar, yiyeceklerini alırlar ve Lord Jonos Bracken'ın ekinlerini yakarlar.

Grup yağmaladıkları ve üstlerini başlarını aradıkları gibi çeşitli köylüleri yakalarlar ve sorgularlar. Yakaladıklarının arasında Sıcak Çörek, Gendry ve gerçek kimliğinin farkında olmadıkları Kışyarı'ndan Arya Stark da vardır. Raff, Lommy'i öldürür. Arya Dağ'ın adamlarını hemen tanır. Askerler sağ kalan esirlerini Lord Tywin Lannister'a hizmet etmeleri için Harrenhal'a getirir.

Tywin, Gregor ve adamlarını Lord Roose Bolton'un kuzeyli ordusunu yok etmeleri için yollar. Bu zaman boyunca, Sancaksız Kardeşlik ile birçok kez çarpışırlar ve Harrenhal'a dönmeden önce Ağlayan Kule'de kalırlarken Beric Dondarrion'un gece akınlarında dört adamlarını kaybederler. Sıradan bir hizmetkar kılığındayken, Arya Chiswyck'in bir biracının kızına tecavüz ettiği hakkında konuşmasını duyar. Arya, Jaqen H'ghar'a Chiswyck'i öldürmesini emreder.

Lord Tywin'in Geçitler Savaşı'nda Batı Toprakları'na geri dönme uğraşı sırasında, Dağ'ın adamları Tywin'in ordusuna katılırlar ve Taş Değirmen'deki Sör Edmure Tully'nin güçleri tarafından savunulan geçide saldırırlar. Lannister güçlerinin geri kalanıyla birlikte, Dağ'ın adamları püskürtülür ve geri çekilmeye zorlanırlar. Harrenhal, yokluklarında Lord Bolton tarafından ele geçirilir.

Kılıçların Fırtınası

Kızıl Çatal'ı geçmelerinin başarısız olmasından sonra, Sör Gregor ve adamları Roose Bolton'un Vargo Hoat'a bıraktığı Harrenhal'ı geri alırlar. İçeride Gregor'un adamları; geçidi açan aşçı, kale demircisi Ben Blackthumb ve Dağ ve adamlarının tekrar tekrar tecavüz ettikleri Pia adındaki kız hariç kale halkını ve savunucularını katlederler.

Kale muhafızı olarak Polliver'ı ve aralarında Vadeci'nin de olduğu bazı adamları Harrenhal'ı tutmaları için bırakırlar, Gregor ve geri kalan adamları Lord Bolton tarafından Duskendale'e yollanmış bir gücü takip ederler. Duskendale Savaşı'ndan sağ kalanlar geri çekilirlerken Gregor'un adamları tarafından rahatsız edilirler. Roose'un savunmacıları daha sonra Dağ ve grubu tarafından Yakut Geçidi'ni geçmeye çalışırlarken katledilirler. Gregor Oberyn Martell ile dövüşle yargılanması sırasında mantikor ile zehirlenir.

Polliver kale muhafızı olarak bırakıldıktan sonra, Arya ve Sandor, içmeye ve fahişeye giden ve "hanı gıdıklamaya" giden bazı Dağ'ın adamlarıyla yol kesimindeki handa ters düşerler. Sandor'u yakalamaya çalıştıklarında bir kavga kopar, ancak çift Polliver'ı, Vadeci'yi ve bir Sarsfield Yaverini öldürürler.

Kargaların Ziyafeti

Sör Gregor'un Köpeği. © FFG

Tatlı Raff, Dunsen, ve Bokağız dahil olmak üzere Sör Gregor'un askerlerinden kalanlar, Harrenhal'da kalırlar. Sör Jaime Lannister Nehirova yolunda oraya vardığı zaman, bir avuç Dağ'ın adamı kalenin kulelerinden çıkar ve onun attan inmesini seyreder. Jaime, Gregor'un ayrıldıktan sonra Polliver'ı kale muhafızı olarak seçtiğini öğrenir, fakat Bokağız Polliver'ın Sandor Clegane tarafından yol kesimindeki handa öldürüldüğünü ve Harrenhal'da sorumlu kimse kalmadığını anlatır. Sonra Jaime Vargo Hoat'ın kellesini görür, Bokağız ve Raff, Vargo'nun vücudunun "kızarmış keçi" olarak kendisine ve diğer tutsaklara servis edildiğini açıklar.

Jaime, Gregor'un adamlarına kendisiyle birlikte Nehirova Kuşatması'nda gelebileceklerini veya Gregor'un onunla birlikte at sürenlere değerli ödüller vereceği sözünü verdiği Sör Bonifer Hasty'nin adamlarına katılabileceklerini söyler. Jaime onlara Kraliçe Vekil Cersei Lannister ile ilgili hiçbir şikayeti kabul etmemelerini emreder. Harrenhal'dan ayrılmadan önce, Jaime kafası karışan adamların protestolarına rağmen, Sör Ilyn Payne'e Pia'ya tecavüz etmeye çalışan adamların kellelerini almasını emreder.

Nehirova Kuşatması'ndan sonra, Jaime, Sör Robin Ryger'ın ve Sör Desmond Grell'in siyahları giyebilmelerine ve Sur'a seyahat edebilmelerine izin verir. Rafford tarafından yönlendirilen bir düzine Dağ'ın adamına Robin ve Desmond'a Bakire Havuzu'na kadar eşlik etmeleri emri verilir.

Ejderhaların Dansı

Yirmi adam Kızıl Ronnet Connington'a Bakire Havuzu'ndan Kral'ın Şehri'ne kadar eşlik eder, bu adamların çoğu eski Dağ'ın adamlarıdır. Bir gün içinde biri öldürmeden bir diğeri de tecavüzden suçlanır; Lord Randyll Tarly katili idam ve tecavüzcüyü hadım ettirir.

Askerler Kızıl Ronnet ile Kral'ın Şehri'ne vardıkları zaman, Randyll adamların Sur'a yollanmalarını tavsiye eder, ve Lord Mace Tyrell bu tür adamların Şehir Gözcüleri'nde olmalarına izin veremeyeceğini söyler. Lord Vekil Kevan Lannister onları sürmemeye karar verir, bununla birlikte, Demir Taht'ın yeni tehdit Altın Grup'a karşı sadık askerlere ihtiyacı vardır. Kevan, Büyük Üstat Pycelle'e ve Sör Harys Swyft'e eğer Tyrell Muhafızları yerine korumalara ihtiyaçları olursa Dağ'ın adamlarını işe alabileceklerini söyler.

Kış Rüzgarları

Tatlı Raff, Harys'in Braavos'taki korumalarındandır, orada Mercy tarafından öldürülür.

Bilinen Dağ'ın adamları

Alıntılar

Wendish Kasabası'nda, yerleşkelerindeki sığınaklarda insanlar görüldü, fakat duvarlar tahtadandı. Akıncılar tahtalara samanlar yığdılar ve hepsini canlı canlı yaktılar. Wendishliler geçitleri ateşten kaçmak için açtıklarında, kaçanları oklarla vurdular, süt bebekleriyle birlikte olan kadınları bile.

Raymun Darry'den Eddard Stark'a

Varys: Bunların haydutlardan fazlası olduğuna oldukça eminsin?
Raymun: Haydutlar, Lord Varys? Haydutlardı, şüphenin ötesinde. Lannister haydutları.

Varys ve Raymun Darry

Çırağımın üzerine atlarını sürdüler. Onu atlarındaki kalkanlarıyla, karşıdan karşıya, ileri geri kovaladılar, mızraklarıyla bu onları güldüren ve çocuğu tökezletip ona çılğık attıran bir oyunmuş gibi dürttüler, ta ki büyük olan onu delip geçene dek.

Sherrer'den bir demirciden Eddard Stark'a

Cersei: Ve birinin Harrenhal'da işleri yoluna koyması gerekli. Wylis Manderly'e hala hayatta ve tutsak olduğunu varsayarak acilen ihtiyacımız var, fakat garnizon hiçbir kuzgunumuza yanıt vermedi.
Jaime: Harrenhal'dakiler Gregor'un adamları. Dağ gibi zalim ve salaklar. Büyük ihtimalle sizin kuzgunlarınızı, mesajlarınızı ve her şeyi yediler.

- Cersei Lannister ve Jaime Lannister

Bir avuç Sör Gregor'un adamı kulelerden çıktılar ve attan inmesini izlediler; çoğu sert bakışlı, sıkı ağızlı adamlar. Dağ'ın arkasında yanında olup sürmeleri lazımdı.

- Jaime Lannister'ın düşünceleri

Sör Gregor'un herhangi birine verdiği tek huzur, mezardaki huzurdu.

- Jaime Lannister'ın düşünceleri