Dağ Klanları

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Arryn Vadisi ve Ay Dağları

Dağ Klanları ilkel bir toplumdur ve farklı güç ve büyüklükte kabilelere bölünmüşlerdir. Arryn Vadisi’ndeki Ay Dağları’nda yaşarlar.

Kültür

Dağ Klanları, Ay Dağları’nda; Kartal Yuvası’nın egemenliğini reddetmiş ve Yedi Krallık’ın geri kalanı ile Krallığın feodal yapısından bağımsız halde yaşarlar. Westeros’tan farklı kültürel özelliklere sahiptirler.

Fakirdirler ve silahları ile zırhları zayıftır. Köylere, küçük seyahat gruplarına hatta iyi korunmazsa Kartal Yuvası Lordu’na saldırabilirler ve geçimlerini yağmadan sağlarlar. Yağmalarda bulabildikleri tüm silahları, zırhları ve köylerden de tahılları alırlar. Evli veya bekâr farketmeden tüm kadınlarıda yağmadan sonra kaçırırlar. Yağmacılar, dar dağ patikalarında da gidebilen küçük atlara binerler.

Klanlar

Dağ Klanları, aralarında sık sık kan davaları çıkan farklı güçte kabilelerden oluşmuştur. Ancak klanlar yağmalarda dâhil bazı olaylarda birlikte hareket eder ve bazı klanlar arasında güçlü bağlar vardır. Klanlar arasındaki çatışmalar sıkça kan parası ödenerek çözülür. Taht Oyunları’nın başında, klanların tümünde en az 3.000 savaşçı vardı fakat klanlar yüzyıllardır bir tehdit olarak görülmemişti. Kartal Yuvası Lordu Jon Arryn’in ölümünden beri daha aktif hale gelmişlerdir.

Cheyk kızı Chella

Kara Kulaklar

Kara Kulaklar, tepe kklanlarından biridir ve isimlerini mahkûmlarının kulaklarını bir cesaret göstergesi olarak kesmelerinden alırlar. Cheyk kızı Chella tarafından yönetilirler. Kara Kulaklar, Ay Kardeşleri’yle yakın ilişki içerisindedirler.

Kara Kulaklar, Ay Dağları’nda Tyrion Lannister’a katılan klanlardandır. Stannis’in şehre saldırısından önce ordusunu taciz etmek için Tyrion’un Kral Ormanı’na gönderdiği klanlardan biridirler. Karasu Savaşı’ndan sonra Chella ve kabilesi Kral Şehri’ne dönmüştür. Ancak şehir halkı tarafından alay edilmiş ve şehirden kovulmuşlardır.

Timett oğlu Timett

Yanık Adamlar

Yanık Adamlar, tepe klanlarından biridir ve isimlerini yetişkinlik seremonisinde vücutlarının bir kısmını yakmalarından almışlardır. Kabile üyeleri genellikle parmak veya meme başlarımı yakarlar. Yakılan uzuv ne kadar önemliyse, kişinin prestiji de o kadar fazla olur. Bu yüzden diğer klanlar Yanık Adamlar’dan korkarlar. Şeflerine kırmızı el derler.

Yanık Adamlar, Allys Arryn ve Elys Waynwood'un son kızını bir Bracken Hanesi’ile evlenmek için Taş Çit’e seyahat ederken kaçırmışlardır.

Timett oğlu Timett, kendi gözünü çıkarttıktan sonra kırmızı el seçilmiştir. Yanık Adamlar, Tyrion Lannister’ın silah ve zırh verme sözüne karşılık ona katılmışlardır. Stannis’in şehre saldırısından önce ordusunu taciz etmek için Tyrion’un Kral Ormanı’na gönderdiği klanlardan biridirler. Karasu Savaşı’ndan sonra, Yanık Adamlar alabildikleri tüm ganimeti alıp Ay Dağları’na geri dönmüşlerdir.

Süt Yılanları

Süt Yılanları tepe klanlarındandır ve Catelyn Tully’e Kartal Yuvası’na olan yolculuğu sırasında saldırmışlardır.

Ay Kardeşler

Ay Kardeşler, tepe klanlarındandır. Catelyn Tully’e Ay Dağları’ndaki seyahati sırasında saldırmışlardır. Ay Kardeşler, silah ve zırh sözüyle Tyrion Lannister’a katılan klanlardan biridir. Umar oğlu Ulf tarafından yönetilirler.

Ay Kardeşleri, Kara Kulaklar ile yakın ilişki içerisindedirler. Stannis’in şehre saldırısından önce ordusunu taciz etmek için Tyrion’un Kral Ormanı’na gönderdiği klanlardan biridirler

Boyalı Köpekler

Boyalı Köpekler, tepe klanlarından biridir.

Sisin Oğulları

Sisin Oğulları, tepe klanlarından biridir.

Dolf oğlu Shagga

Taş Kargalar

Taş Kargalar, tepe klanlarından biridir ve Shagga tarafından yönetilirler. Ondan önce klan, Dolf tarafından yönetilirdi. Silahları diğer klanlara göre iyidir ancak Vadi’nin Şövalyeleri ile karşılaştırıldığında hiçtirler.

Shagga’nın başlarında olduğu bir grup Taş Karga, Tyrion Lannister ve Bronn ile Ay Dağları’nda karşılaşmış ve onları ölümle tehdit etmiştir. Ancak Tyrion onlara silah, zırh ve zafer vaat etmiştir. Grup Tyrion ile Kral Şehri’ne gitmiş ve Stannis’in ordusunu Kral Ormanında taciz ederek şehrin savunmasına yardımcı olmuşlardır. Stannis’in öncülerini öldürmeleri sayesinde Lannister-Tyrell ordusunun gelişi gizlenmiş ve Stannis tuzağa düşürülmüştür. Karasu Savaşı’ndan sonra Shagga ve adamları Kral Ormanında kalmıştır.