Dağ ve Vadi Kralı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Dağ ve Vadi Kralı, Fetih Savaşı'na kadar Arryn hükümdarlarının kullandığı bir unvandır.

Tarihi

Önceden Bronz Kralı olan sonradan ise Vadi'nin, Ay Dağları'nın ve Parmaklar'ın Yüksek Kralı olan Robar II Royce, Vadi'deki İlk İnsan hanelerini birleştirmiş ve Andallar'a karşı mücadele etmiştir. Yedi Yıldız Savaşı'nda Andal doğumlu Sör Artys'e yenilmiştir. Vadi onun adına Arryn Vadisi adını almıştır. Dağ ve Vadinin ilk Kralı olmuştur ve Şahin Tacı Arryn'ler için yaptırıp takmıştır. Roland I Arryn Kartal Yuvası'nı inşa ettirmeye başlamıştır.

Arryn Kralları ticareti teşvik etmiştir ve Martı Kasabası'nı Westeros'un en büyük şehirlerinden biri haline getirmişlerdir. Kral Hugh Arryn Çakıltaşı'nı, Kral Hugo Arryn ise Lapalar'ı fethetmiştir. Kral Alester II Arryn Arwen Upcliff'le evlenir ve Cadı Adası'nı topraklarına katar. Üç Kız Kardeş'in Yağmalanması sonrasında Su Arası Savaşı'nda Arryn'ler ve Kış Kralları bin yıl boyunca savaşır.

Bazı Arryn'ler Nehir Toprakları ile savaşmış, Kral Roland II Arryn bu savaşların sonunda Kral Tristifer IV Mudd tarafından idam edilmiştir. Vadi'ye saldıran ordular ise Kanlı Kapı'da üç kez başarısız olmuş, Kral Halleck Hoare bu nedenle Nehir Toprakları'nı işgal etmiştir.

Fetih Savaşı sırasında Dağ ve Vadi Krallarının sonuncusu olan çocuk Kral Ronnel Arryn ve annesi Sharra Visenya Targaryen'e teslim oldu. Daha sonra Arryn'ler Demir Taht'a Vadi'nin Koruyucusu ve Doğu Muhafızı olarak hizmet ettiler.

Bilinen Dağ ve Vadi Kralları