Daemon Blackfyre

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Blackfyre Hanesi.png
Daemon Blackfyre
Blackfyre Hanesi.png
Daemonblackfyre.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Daemon Su
Kara Ejderha
Kılıcı Taşıyan Kral
Sahtekar
Unvan Sör
Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı (Talip)
Yedi Krallığın Lordu (Talip)
Diyarın Koruyucusu
Bağlılık Blackfyre Hanesi
Irk Valyrian
Doğum FS 170Kral'ın Şehri
Ölüm FS 196Kızıl Çimen
Tyrosh'lu Rohanne
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Gizemli Şövalye (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Daemon Blackfyre yada doğum adıyla Daemon Su, Prenses Daena Targaryen ile Kral Aegon IV Targaryen'in piç oğludur. Kral Daeron II Targaryen'e karşı Demir Taht'a sahip olmak için Blackfyre İsyanı'nı başlattı ve yarım asır sürdü. Birinci Blackfyre İsyanı'nı kendi başlattı. Bir piç olarak Targaryen Hanesi'nin renklerinin tam tersi renkleri sancağında kullanır; kırmızı zemin üzerine üç başlı siyah ejderhadır. Bu nedenle Kara Ejderha olarak anıldı.

Karakteri ve Görünüşü

Daemon geniş omuzlu, kaslı kollu, düz karınlı, uzun boylu ve güçlü bir insandı. Her iki taraftan dolayı Targaryen Hanesi'nin tüm özelliklerini taşır. Uzun ve gümüş-altın saçları omuzlarına kadar inerdi, koyu mor gözleri vardı. Sakal yada bıyık bırakmazdı ve sürekli traşlı olurdu. İnsanüstü bir güzelliğe sahipti. Daemon savaşçı özelliği ve kuvvetiyle Fatih Aegon'a benzetilir.

Zırhının tümü siyah ve kırmızı plakadan yapılmış, süslü ve pahalı malzemeden yapılmıştı. Savaş miğferi kaliteliçelikten yapılmıştı ve ejderha kanatları şekliyle ayırt ediciydi.

Daemon savaşta tüm silahlara hakimdi, cazibesi ve gücü onu olgunlaştırmıştı. Elindeki Blackfyre adındaki kılıcı tam bir savaşçıya benzediği söylenirdi. Kolayca arkadaş kazandığı ve tüm kadınların ona hayran olduğu söylenir.

Tarihi

Erken Yaşamı

Daemon Aegon IV Targaryen ile kuzeni Cüretkar Daena'nın piç oğludur. Daena ona dedesinin adını vermiştir. Daena onu hapis tutulduğunda doğurmuştur. Daemon Kızıl Kale'de büyür ve silah ustası Sör Quentyn Ball'dan savaşmayı öğrenir.

Babasının kimliği on iki yaşında turnuva kazanana kadar saklanır. Daha sonra babası Kral Aegon Daemon'u oğlu olarak kabul eder ve Targaryen krallarının Valyrian Çeliği'nden kılıcı Blackfyre'ı oğluna verir.

Kendi hanesi olan Blackfyre Hanesi'ni böylece kurar ve Targaryen armasının tersi renkte kırmızı zemin üzerine siyah ejderhayı sancak olarak seçer.

Blackfyre İsyanı

Kral Aegon IV Targaryen ölüm döşeğindeyken tüm piçlerini meşrulaştırır buna karşı Daemon on iki yıl isyan etmedi.

Kral Aegon'un ardından Daeron Daemon'u evlendirmek için Tyrosh'un başyargıcının kızının çeyizini ödemeyi kabul eder. Daemon evlenmek istemesede sonunda kardeşinin isteklerini yapar. Düğün gününde Daeron kale yapması için arazi verir. Daemon ve eşinin yedi oğlu olur.

Kızıl Çimen Savaşı

Birinci Blackfyre İsyanı'nın çıkış nedenlerinden biride Dorne Prensi Maron Martell ile Prenses Daenerys Targaryen'in düğünü olduğunu söyleyenler vardır. Söylenenlere göre Daemon Daenerys'e aşıktı ama bu aşka Daeron mani olur ve böylece isyan eder. Buna karşın Daemon Daenerys'in düğününe katılırve düğün turnuvasında yer alır. Bu turnuvada bundan sonra Mızrakkıran olarak tanınacak olan Prens Baelor'u atsız bırakır. Prenses Daenerys Targaryen'in düğünü FS 187'de yapılırken isyan sekiz yıl sonra başlar.

İsyanın başlama noktası piçliğini ve iddiasını özellikle üvey kardeşi Aegor Nehir'le arkadaşı Quentyn Ball'ın desteklemesi ve çevresinde büyüyen desteğidir. Özellikle Daeron'un Aegon'un oğlu olmadığı, Ejderha Şövalyesi Aemon Targaryen'in oğlu olduğu söylentileri ardından kendisini her iki taraftanda Targaryen üyesi olduğu ve meşrulaştırılmasıyla tahtın varisi olarak daha mantıklı ve iyi bir kral olacağını düşünmesiyle isyan tohumları atılmış oldu.

Daemon Aegon IV Targaryen'in gerçek varisi olarak Demir Taht'ta hak iddia eder ve Kral Daeron II Targaryen'e isyan eder.

Daemon gerek dövüş becerileri gerekse kılıcı Blackfyre ile etrafına birçok taraftar çekti.Kılıcı Taşıyan Kral olarak anıldı. Daeron'un konseyindeki Dorne etkisi, dine karşı ilgisiz kalması ve Daemon'un karizması etkenlerden diğerleriydi. Hızlıdurak'lı Sör Eustace Osgrey'e göre zamanın tüm büyük şövalyeleri onun arkasında toplanır;

İsyanın belirleyici savaşı Kızıl Çimen Savaşı'nda belli oldu. İsyancıların yanında savaşan Eustace'e göre Daemon o gün Savaşçı'nın kendisi gibi savaşır. Teke tek dövüşte Kral Muhafızları'ndan Sör Gwayne Corbray'ı yener. Sonra Prens Maekar'ın ordusuna saldırırken yaralı Corbray'ı savaş alanı dışına çıkartır.

Bu arada Brynden Nehir ve onun okçu birliği Kuzgunun Dişleri Daemon'un üzerindeki araziyi ele geçirirler ve aşağıyı ok yağmuruna tutarlar. Daemon ile on iki yaşındaki ikiz oğulları Aegon ve Aemon öldürülür. Bu sayede isyancılar zafer şanslarını kaybeder.

Daemon'un savaşta ölen iki oğluyla toplam yedi erkek çocuğu vardı. Yaşayan oğulları Sör Aegor Nehir'le sürgüne gider. Torunlarından Maelys'in FS 260'de Basamaktaşı'nda ölmesiyle Blackfyre'lerin erkek soyu bitmiştir. En az dört kez daha isyan etmişlerdir.

Alıntılar

İlk büyük Blackfyre İsyanı Kutsanmış Baelor'un nişanlısı, karısı, kız kardeşi Cüretkar Daena'nın oğlu tarafından çıkarıldı.

George R. R. Martin

Daena Prens Daemon Targaryen'in gücüne ve dehşetine hayrandı bu nedenle çocuğuna onun ismini verdi, sonrasında bu çocuğun neler yapacağı belli olmaya başlamıştı.

Üstat Yandel

Haklı olan kral Daemon Blackfyre, Kılıcı Olan Kral.

Sör Eustace Osgrey

Hainler bedelini hep hayatları ile ödemiş.

Stannis Baratheon'dan Davos Seaworth'e

Daemon Blackfyre ilk Daenerys'e aşık oldu ve engellendiği zaman isyan etti.

Sör Barristan Selmy

Daemon Blackfyre asi ve gaspçıydı.

Stannis Baratheon'dan Sör Justin Massey'e

Aile

 
 
 
Daena Targaryen
 
Aegon IV Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daemon
 
Tyrosh'lu
Rohanne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon
 
Aemon
 
Daemon
 
Haegon
 
Eşi
 
Aenys
 
İki Oğlu
 
Kızları
 
Calla
 
Aegor Nehir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daemon
 
 
 
 
Maelys