Daemon Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Daemon Targaryen
TargaryenHanesi.png
Prens Daemon.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Şehrin Prensi
Bir Çukuru Lordu
Düzenbaz Prens
Unvan Prens
Şehir Gözcüleri Lord Kumandanı
Hazine Başı
Kanun Başı
Basamaktaşı ve Dar Deniz Kralı
Diyarın Koruyucusu
Bağlılık Targaryen Hanesi
Siyahlar
Irk Valyrian
Doğum 81FS
Ölüm 130FSTanrıların Gözü
1. Leydi Rhea Royce
2. Leydi Laena Velaryon
3. Prenses Rhaenyra Targaryen
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Düzenbaz Prens (Bahsedildi)
Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)

Prens Daemon Targaryen, Targaryen Hanesi'nin bir üyesi ve Ejderhaların Dansı sırasına tarafını tuttuğu Prenses Rhaenyra Targaryen'in amcası ve aynı zamanda kocasıdır. Rhaenyra'nın ilk kocası Sör Leanor Velaryon'dur. Baelon Targaryen'in Viserys'den sonra doğan oğludur.

Prens Daemon kendi zamanının en iyi savaşçısıdır, savaşlarda Kara Kız Kardeş adlı kılıcını kullanırdı. Ejderha sürücüsüdür ve ejderhası Ceraxes'dir. Kendisini Basamaktaşı ve Dar Deniz Kralı ilan eder.

Daemon'un hayatı Aliüstat Gyldayn'ın yazdığı Düzenbaz Prens yada Kralın Kardeşi adlı eserde ayrıntılı şekilde anlatılır.

Ceraxes ve Daemon

Görünüş ve Karakter

Daemon geçmişten beri atılgan, cesur, tehlikeli ve yetenekli bir savaşçı olarak bilinir. Savaşta acımasız, hırslı, ahlaksız, pervasız olduğu sööylenirdi. Aliüstat Gyldayn'a göre ise Prens Daemon sıcak kanlı ve neşelidir.

Tarihi

Erken Yaşamı

Daemon, dedesi Kral Jaehaerys I Targaryen döneminde Prens Baelon ile Prenses Alyssa Targaryen'in doğan ikinci oğullarıdır. Ağabeyi Viserys, kardeşi Aegon'dur. Gençliğinden beri Daemon'un yüzü her yankesiciye, her fahişeye ve kumarbaza aşinadır. 16 yaşında dedesi Kral Jaehaerys tarafından şövalye ilan edilir ve Kara Kız Kardeş Daemon'a verilir. İlk evliliği Leydi Rhea Royce'la olmuştur ancak ne eşini nede Vadi'yi sevmemiştir. 101'in Büyük Konseyi'nde ağabeyi Prens Viserys'in iddiasını destekler (ağabeyi kral olduğunda kendisini varis yapacağını umduğu için), Lord Corlys Velaryon oğlu Leanor'un haklarını savunmak için donanma hazırladığında Daemon'un da ona karşı ordu hazırladığı söylenir.

Prens Daemon ve Şehir Gözcüleri

Viserys'in Saltanatının İlk Dönemi

Ağabeyi Viserys'in kral olmasından sonra Bakire Havuzu'nda Viserys'in Demir Tahta çıkışı onuruna turnuva yapılır. Daemon iki kez genç bir şövalye olan Sör Criston Cole'a yenilir. Daemon ilk evliliğinin bitmesi için kardeşine talepte bulunur ancak reddedilir. Buna karşın Daemon 103FS'den 104FS'ye kadar Hazine Başı, ardından altı ay boyunca Kanun Başı olarak görev yapar. Konseyden sıkılmış olan Daemon ile Kral Eli Sör Otto Hightower arasında çekişme başlamış hatta el krala yalvararak Daemon'un konseyden uzaklaştırılmasını istemiştir.

Daemon iki yıl süreyle Kral'ın Şehri Şehir Gözcüleri'nin kumandanı olur. Prens Daemon'un gözcülerinin çoğu rütbeli askerlerden geliyordu ve sadece ona sadıklardı, silahları ve teçhizatları iyileştirilmiş ve her bir adam altın renkte pelerin giyiyordu. Böylece sonradan Altın Pelerinliler adıyla anıldılar. Daemon'un komutasında suçlulara ağır cezalar verildi ancak bunun yanı sıra Daemon yankesicilerden rüşvet almaya başlar. Her handa ve genelevde Daemon'un yüzü alışılır, güveççiler ve genelevlerde gizemli bir şekilde ünü dolaşmaya başlar. Bit Çukuru'nda yer alan genelevlerden birinde Daemon'un metres olarak tuttuğu Muhbir Başı görevi de üstlenen Mysaria adında bir fahişe vardır. Daemon'a önce Şehrin Prensi der, ardından kendi yaşadığı yere atıfta bulunarak Bit Çukuru Lordu demeye başlar.

Viserys'in oğlu olmaması nedeniyle Daemon varis olması gerektiğini söyler ve Ejderha Kayası'nı yönetmek ister ancak kral bu isteği reddeder. Kral kardeşine düşkünken Daemon ağabeyini o kadar sevmez. Sör Otto Hightower Prens Daemon'un kralın varisi olmasını engellemek için Prenses Rhaenyra'nın varis olması gerektiğini söyler. Ancak Kral Viserys yakında bir oğlu olacağından emin bir şekilde yakında bu sorunun çözüleceğini düşünür.

Kardeşi Viserys'in eşi Aemma sonunda bir erkek çocuk doğurur ancak kendisi doğumda, doğurduğu ikinci oğlan (ilki bebekken ölür) ise birgün sonra ölür. İpek Sokak'ta bir genelevde hzimetindekilerle içki içip Bir Günlük Prens hakkında alay eder. Bu söylentiler kederli Kral Viserys'e ulaştığında kederi öfkeye dönüşür ve nankör kardeşine karşı kızı Rhaenyra'yı varis ilan eder. Daemon öfkeyle başkentten uzaklaşır.

Daemon sevgilisi Mysaria'yı Ejderha Kayası'na götürür. Mysaria'ya ejderha yumurtalarından birini vermek ister ancak bu istek Kral Viserys'i sinirlendirir ve Daemon'u Vadi'deki eşinin yanına gitmesini emreder. Bunun üzerine Daemon Mysaria'yı Lys'e gönderir, Mysaria'nın bindiği gemi fırtına yakalanır ve Daemon, Mysaria'nın karnındaki çocuğunu kaybeder. Bu olay Daemon'u daha sert yapar.

Daemon'un turnuvaya katılması.

Basamaktaşı'nın Fethi

106FS'de Daemon, Lord Corlys Velaryon'un donanma desteği ve ejderhası Ceraxes ile Dar Deniz'in karşısındaki Basamaktaşı'nı işgal eder. Onun bu savaşları Üç Kız Krallığı olarak bilinen Myr, Lys ve Tyrosh'da birçok düşmanı olmasını sağlar. Yedi Krallık'ta ise başta Sör Otto Hightower ve ilk eşi Rhea Royce'un yönettiği Royce Hanesi olmak üzere birçok düşmanları vardır.

Adaların ikisi haricindeki hepsini fetheden Daemon, Lord Corlys Velaryon tarafından 109FS'de Basamaktaşı ve Dar Deniz Kralı ilan edilir. Ertesi yıl Üç Kız Krallığı adaları geri almak için büyük bir donanma hazırlarlar ve onlara Dorne'da destek verir. Sonunda korumaya çalıştığı iktidarından sıkılan Daemon, 111FS'de Yeşiller ve Siyahlar'ın isimlendildiği turnuvada Kral'ın Şehri'ne gitti. Daemon tacını kardeşinin önüne bırakır. Viserys kardeşinin dönüşünü memnuniyetle karşılar ve Küçük Konsey'de ona bir yer verir.

Ne olgunlaşması, ne sürgünü Daemon'u değiştirmez, çok geçmeden yeniden Şehir Gözcüleri'ndeki arkadaşlarını toparlar ve yeniden İpek Caddesi'ndeki genelevlere geri döner. Ağabeyinin karısı Alicent ve ondan olan çocuklarına karşı soğuk davranır ancak yiğeni Rhaeyra'ya her zaman ayrı davranır. Daemon yaşadığı maceraları yiğeni Rhaenyra'ya anlatır, güzelliğini över, hoşlanacağı hediyeler verir, üvey annesi konsuunda alay eder ve güzel zaman geçirirler.

Döndüğünden altı ay sonra Prens Daemon, Prenses Rhaenyra'nın bekaretini on altıncı yaş gününde aldığı söylenir. Lyonel Strong Daemon'un ihanetten idam edilmesini ister ancak kral duydukları karşısında mosmor olmuştur. Septon Eustace'e göre akraba kanının getireceği laneti düşünen konsey Daemon'un yeniden sürgün edilmesine karar verir.

Daemon Basamaktaşı'ndaki Kantaşı'na geri döner ve krallığı için savaşmaya devam eder.

İkinci Evliliği

Eşi Rhea Royce 115FS'de attan düşerek ölür, karısının toprakları olan Taşyazı'yı almak için Vadi'ye giden Daemon başarısız olduğunda oradan ayrılır. Daemon Akıntıtaşı'ndaki arkadaşı Corlys'in yanına gider ve kızı Laena Velaryon'a aşık olur. Daemon bir turnuva sırasında nişanlısını öldürdükten sonra Laena'yı Deniz Yılanı'ndan ister.

Daemon Enife.jpg

Şarkıcılar Daemon'un ilk bakışta Laena'ya aşık olduğunu söyler, ancak Daemon düşmanlarına karşı yanında bir güç istemesi ve iktidar için çabalaması bu evliliğin gerçekleşme sebebi olarak belirtilir. Her ne olursa olsun Velaryon Hanesi'nin zenginliği, ordusu ve gücü evlilik yoluyla onu desteklemiştir. Evlendikten sonra bir daha Basamaktaşı'na gitmez.

Evlilik kralın izni olmadan yapılır ve ardından Daemon ile Laena Özgür Şehirler'i gezer. 106FS'de Pentos'u gezerlerken hamile olduğunu öğrenen Laena Pentos'ta kalmayı seçer ve kızları Baela ile Rhaenys'i orada doğurur. Doğumdan sonra evlatlarını konseye sunmak için yalvaran Daemon defalarca haber gönderir. Küçük Konsey krala reddetmesini tavsiye ederken Viserys hala kardeşini sevdiğini belirtir. Bunun üzerine Büyük Üstat Mellos;

Daemon artık baba. Değişmiş olmalı.

demiştir.

Böylece Baelon Targaryen'in oğulları ikinci kez barışır. Prenses Rhaenyra Laena'yı çok sever ve genellikle ikisi ejderhaları ile birlikte gezmeye giderlerdi. Rhaenyra en büyük iki oğlunu Laena'nın kızlarıyla nişanlar. 120FS'de Laena bir doğum sırasında ölür, doğurduğu oğlanda ölür.

Üçüncü Evlilik

Daha sonra Daemon aynı yıl içinde yiğeni Prenses Rhaenyra Targaryen ile evlenir. Evlilik Kral Viserys'in haberi olmadan gerçekleşir. Haber yayıldığında yeni ölen Laena'nın ve altı ay önce ölen Leanor'un ardından skandal bir evlilik olduğu söylenir. Mantar'a göre Rhaenyra ile evlenmek için Sör Qarl Correy'e altın vererek Leanor'u öldürten Prens Daemon'dur.

Prens Daemon ve Prenses Rhaenyra'nın 120FS'de doğan Prens Aegon ve 122FS'de doğan Prens Viserys adında iki oğulları olur. Çiftin son çocukları ise ölü doğmuş olan Prenses Visenya'dır.

Prens Daemon ve Prens Aemond'un Tanrıların Gözü'ndeki savaşı

Ejderhaların Dansı

Ejderhaların Dansı olarak bilinen iç savaşta Prens Daemon'un tüm düşmanlarından daha çok savaş deneyimi olmasıyla öne çıkar. Ejderha Kayası'nda Daemon, Rhaenyra'ya Kral Jaehaerys'in tacını takarak karısını kraliçe kendisini Diyarın Koruyucusu ilan eder.

Daemon Harrenhal'a ejderhası Ceraxes ile iniş yapar ve Kale Muhafızı Sör Simon Strong'u esir alır. Yiğeni Prens Aemond Targaryen'in üvey oğlu Prens Lucerys Velaryon'u öldürmesinin ardından Muhbir Başı olan eski metresi Mysaria aracılığıyla Kan ve Peynir'i bulur, Rhaenyra'nın bir oğluna karşılık bir oğlun canını alır.

Aegon II Targaryen ise Kral Eli Sör Otto Hightower ile birlikte Velaryon ablukasını kırmak için Üç Kız Krallığı'ndan yardım ister ve savaş sırasında Siyahlar'a yardım için giden Prens Jacaerys öldürülür.

Aemond ve Sör Criston Cole'un Harrenhal üzerine yürüdüğü haberini alan Daemon kaleyi terk eder. Savaşmak yerine Ceraxes ile Kral'ın Şehri'ne uçar ve Rhaenyra'yı tahta oturtur.

Aemond ve Vhagar Nehir Toprakları'nı yakarken Daeron Nettles'i yanına alarak Bakire Havuzu'na gider. Üstat [[Norren], Kraliçe Rhaenyra'nın Nettles'in ölmesini istediğini Daemon'a anlatır.

Bir kraliçenin sözleri, bir fahişenin işleri.

Daemon üstadın uyarısına teşekkür eder ve ertesi sabah Nettles'le ayrılır. Harrenhal'da on üç gün Aemond'u bekler ve sonunda ona meydan okur. Tanrıların Gözü Üzerindeki Savaş'ta hem ejderhalar hem binicileri ölür. Daemon öldüğünde kırk dokuz yaşındadır, Aemond'un aksine Daemon'un cesedi hiçbir zaman bulunmaz. Şarkıcılar Nettles'le birlikte hayatının geri kalanını geçirmek üzere gittiğini söyler ancak tarihçiler bunu kabul etmez.

Miras

Daemon tahta geçmek için hırs yapsada onun yerine iki oğlu, Aegon III Targaryen ve Viserys II Targaryen tahta geçer. Torunu Prenses Daena Targaryen piç oğluna Daemon ismini verir.

Alıntılar

{{Alıntı|Yüzyıllar boyunca Targaryen Hanesi büyük adamlar ve canavarlar çıkardı. Prens Daemon her ikisi birdendi. Aliüstat Gyldayn

... Prens Daemon çağının harikası ve dehşeti olmuştur ...

Üstat Yandel

Daemon savaşla oynar. Onu üzerine çeker.

Kral Viserys I Targaryen

Ejderha Kayası'ndaki Fahişe bize tehdit değil. Rowan ve Menzil'den gelenler de öyle. Asıl tehdit amcam. Daemon öldüğünde bütün aptallar kalelerine çekilecek, kardeşimin sancağı altında toplanacaklar ve sorun olmaktan çıkacaklar.

Prens Aemond Targaryen

Hata yapmayın, Rhaenyra Demir Taht'a oturacak ve bizi Daemon yönetecek, Maegor gibi zalim ve merhametsiz bir kral.

Sör Otto Hightower'ın Kral Viserys I Targaryen'in ölümünden sonra Küçük Konsey'e yaptığı konuşma.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jocelyn
Baratheon
 
Aemon
 
Daella
 
Rodrik
Arryn
 
Baelon
 
Alyssa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corlys
Velaryon
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
Aemma
Arryn
 
Viserys I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alicent
Hightower
 
Daemon
 
Rhea
Royce
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laena
Velaryon
 
Daemon
 
Laenor
Velaryon
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
Oğlu
 
Baelon
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaena
 
Baela
 
Jacaerys
Velaryon
 
Lucerys
Velaryon
 
Joffrey
Velaryon
 
Aegon
 
Viserys
 
Visenya
 
Jaehaerys
 
Jaehaera
 
Maelor