Daena Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Daena Targaryen
TargaryenHanesi.png
Daena.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Cüretkar Daena
Unvan Prenses
Bağlılık Targaryen Hanesi
Irk Valyrian
Doğum FS 145Kral'ın Şehri
Kral Baelor I Targaryen
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)

Prenses Daena Targaryen yada bilinen adıyla Cüretkar Daena, Kral Aegon ile Kraliçe Daenaera'nın en büyük kızıdır. Kral Baelor I Targaryen'in kız kardeşi-eşidir. Ayrıca Kral Aegon IV Targaryen'in aşığıdır ve bu birliktelikten doğan piç Daemon Blackfyre'ın annesidir.

Görünüş ve Karakter

Üç kız kardeş içinde en ünlüsü Daena, güzelliği ve cesareti ile bilinir. Neredeyse doğuştan vahşidir. İliklerine kadar Targaryen özellikleri taşıyan Daena güzel, güçlü, inatçı ve görünüş olarak kardeşleri gibi Valyrian görünüme sahiptir. Uzun gümüş-altın renk saçları sık, kalın ve kıvırcıktır, yüzü kalp şekli gibidir ve gözleri mor renktedir. Korkusuzdur ve Her şeye cesaret ederim gülüşünü kullanır. Daena kıvrak ve atletiktir. Uzman bir at binicisi ve aynı zamanda kardeşi Daeron'un Dorne'dan getirdiği yay sayesinde usta bir avcı olmuştur. Çok çabalamasına rağmen asla bir turnuvada yarışamamıştır. Ancak at binme yarışına katılmıştır.

Daena babası ve kardeşini taparcasına sever.

Daena genellikle sade elbiseler giyerdi. Çocukken babasına benzemek için siyah giysiler giyer. Daha sonra kardeşi Baelor ile başarısız sonlanan evliliklerinin ardından Daena tamamen beyazlara büründü ve kardeşini utandırmak için yatalak olana kadar başka renkte elbise giymemeye yemin eder. Daha sonra Bakire Kubbesi'nde kilitlendiğinde hizmetçi yada halktan biri gibi giyinerek kaçmış ve dilediği yere gitmiştir.

Her zaman babasından kalan üç başlı ejderha motifi olan altın kolyesini takmıştır. Krallıkta gezilere çıktığında kılık değiştirdiği için bu altın zincir kolyesini elbiselerinin altına saklamıştır. Rivayetlere göre de bu altın kolyeyi banyo yaparken hatta cinsel ilişki sırasında bile çıkarmamıştır.

Tarihi

FS 145'de doğan Daena, Kral Aegon ile Kraliçe Daenaera'nın üçüncü çocuğu ve ilk kızları olur. Daeron ve Baelor adında iki ağabeyi, Rhaena ve Elaena adında iki kız kardeşi vardır. FS 160'de Daena on beş yaşında iken ağabeyi Baelor'la evlenir. Daena ve ağabeyinin evliliği, Baelor'un Yedi İnancı'na takıntılı hale gelmesi nedeniyle mutsuz bir evliliktir. Daena babası Kral Aegon'un bütün hayatı boyunca siyah giymesini örnek alarak beyaz elbiseler giymiş ve soylu sınıfa kardeşinin evliliği gerçekleştiremediğini bu şekilde anlatarak onu utandırmıştır. Baelor Daena'nın beyaz gitmesinin duygularındaki masumiyet olduğunu söylesede bu işe yaramaz.

Bakire Kubbesi

Kral Daeron FS 161'de öldüğünde yerine kardeşi Baelor geçer. Yüce Septon'u ikna eden Kral Baelor, Daena ile olan evliliğini sonlandırır. Daha sonra yeni kral, Daena ve iki kız kardeşini ölümlü şehvetinden kurtarmak için Kızıl Kale'deki Bakire Kubbesi'ne kilitler.

On yıl boyunca Bakire Kubbesi'nde kilitlenen üç kız kardeş içinde en huzursuzu olan Daena Cüretkar ismini alır. Arada sırada hizmetçi yada halktan biri gibi giyinerek kilitlendiği yerden kaçmıştır. Baelor'un saltanatının sonuna doğru Daena hamile kalır. FS 170'de bir çocuk doğurur ve dedesinin ismini oğluna verir. Babasının kim olduğu sorulduğunda kim olduğunu söylememiştir ancak Prens Aegon olduğu tahmin edilir. Daemon'un babası FS 182'ye kadar bilinmez.

Daena'nın oğlunun doğumunun ardından Kral Baelor kırk gün yanına sadece ekmek ve su alarak oruç tutar. Kırk birinci günün sonunda Anne'nin mihrabının önünde ölü bulunur. FS 171'de Baelor'un ölümünün ardından Demir Taht'a kimin geçeceği merak edilir. Halkın ve bazı lordların istediği Kral Aegon'un yaşayan en büyük çocuğu olan Daena'nın iktidara gelmesidir. Ancak Daena ve kız kardeşleri, Bakire Kubbesi'nde on yıl kilitli kaldıkları için güçlü müttefikleri yoktur. Ayrıca Ejderhaların Dansı olarak bilinen iç savaşta Demir Taht için isyan eden bir kadının nelere yol açacağı görülmüştür bu nedenle başka bir kadının tahta oturması olanağı soğuk karşılanmıştır. Ayrıca birçok kişi tarafından piç oğlu Daemon'un babasını söylemediği için vahşi ve ahlaksız biri olarak kabul edilmiştir. 101'in Büyük Konseyi ve Ejderhaların Dansı baz alınarak Daena ve kız kardeşlerinin taht iddiası bir tarafa bırakılır. Taç amcaları Viserys II Targaryen'e verilir.

Alıntılar

Ejderhaya binmesi için doğurdum

Hakkında Söylenenler

Lancel : Evliliğin tamamına ermesi gerekir. Kral Baelor kız kardeşi Daena ile evlenmiş ama karı koca olarak hiç yaşamamışlar ve tacı taktığında karısını bir kenara atmış. Jaime : Gözlerini kapatıp kadını becerseydi daha çok hizmet etmiş olacaktı. Tarihi yeterince biliyorum.

Jaime ve Lancel'in konuşmasından bir kısım

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jaehaerys
 
Maelor
 
Jaehaera
 
Aegon III
 
Daenaera
Velaryon
 
 
 
 
 
Viserys II
 
Larra
Rogare
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron I
 
Rhaena
 
 
Elaena
 
Alyn
Velaryon
 
Baelor I
 
Daena
 
Aegon IV
 
Naerys
 
Aemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ossifer
Plumm
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Su
 
Jon
Su
 
 
Daemon
Blackfyre
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
Daenerys
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Viserys
Plumm
 
 
 
Michael
Manwoody
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ronnel
Penrose
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Longwaters
Hanesi
 
 
Blackfyre Hanesi
 
 
 
Targaryen
Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robin
Penrose
 
Laena
Penrose
 
Jocelyn
Penrose
 
Joy
Penrose
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daena Targaryen
 
Aegon IV Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daemon
 
Tyrosh'lu
Rohanne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon
 
Aemon
 
Daemon
 
Haegon
 
Eşi
 
Aenys
 
İki Oğlu
 
Kızları
 
Calla
 
Aegor Nehir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daemon
 
 
 
 
Maelys