Daenerys Targaryen (Aegon IV'ün Kızı)

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Daenerys (Aegon IV'ün Kızı) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Daenerys Targaryen
MartellHanesi.png
Daenerys Targaryen Martell.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Prenses
Bağlılık Targaryen Hanesi
Martell Hanesi
Irk Valyrian
Doğum FS 172Kral Toprakları
Prens Maron Martell
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)
Bu sayfa Daenerys Targaryen (Aegon IV'ün Kızı) hakkındadır. Başlığın diğer anlamları için Daenerys Targaryen (anlam ayrımı) sayfasına bakınız.

Prenses Daenerys Targaryen, Kral Aegon IV Targaryen ile Kraliçe Naerys Targaryen'in kızı ve Kral Daeron II Targaryen'in kız kardeşidir. Aerys II Targaryen ve Rhaella Targaryen'in kızlarına Prenses Daenerys'in ismi ithafen verilmiştir [1].

Yaşamı

Prenses Daenerys, anne ve babasının FS 153'de evlenip aynı yıl doğan, gelecekteki kralda olacak olan ağabeyi Daeron'un ardından on dokuz sene sonra FS 172'de doğmuştur. Ölü doğmuş bir ikiz erkek kardeşi vardır. Annesi Kraliçe Naerys bu zorlu doğumdan dolayı ölüm tehlikesi yaşamış fakat sonrasında atlatmıştır. Doğum zamanında ağabeyi Daeron evlenmiş ve çocuk sahibi olmuştur.

Kral Daeron II Targaryen tahta çıkmasından iki yıl kadar sonra Dorne'un Yedi Krallığa girişi konusunda Prens Maron Martell'e anlaşmaya varır. Anlaşmanın ardından Prenses Daenerys Dorne Prensi ile evlenir. Söylentilere göre Daenerys ile üvey kardeşi Daemon Blackfyre birbirine aşıktır ve Daemon'un Demir Taht'a isyan etme sebebi budur. Bununla birlikte Daemon'un düğünden yedi sekiz yıl sonra isyan etmesi ve ölmesinin ardından Daenerys'in yas tutmaması bunun bir yalan olduğunu gösterir. Ayrıca Daemon isyan ettiğinde Tyrosh'lu Rohanne ile evlidir ve en az dokuz çocukları olur, bu sırada Daenerys'de Maron'a en az bir varis vermiştir.

Prenses Daenerys ile Prens Maron Martell'in düğünü FS 187'de Kral'ın Şehri'nde gerçekleşir. Prens Maron daha önce Demir Taht ve Dorne arasınd abarış yapmak için kız kardeşi Prenses Mariah Martell ile Kral Daeron II Targaryen'i evlendiren Kral Baelor I Targaryen'in heykeline saygılarını belirlemek üzere gitmiştir. Düğün sırasında bir turnuva düzenlenir, Prens Baelor Mızrakkıran lakabını üvey amcası ve en iyi kılıçlılardan biri olarak bilinen Daemon Blackfyre'ı yenerek kazanır.

George R. R. Martin'e göre;

Daemon ve Daenerys birbirine aşık olmalarına rağmen kardeşleri İyi Kral Daeron, devletini kardeşlerinin aşkından daha önemli gördü. Dorne'la yıllarca savaştı, ne Yedi Krallığa girdiler nede Yedi Krallığın topraklarına tacizi kestiler. Şiddetin getirdiği başarısızlığı belki bir evlilik getirebilirdi ve bu yüzden kız kardeşini Dorne Prensi ile evlendirmeye karar verdi. Siyasi bir evlilik saf ve basit bir anlamda Demir Taht ile Dorne arasında güçlü bir bağ yapardı. Ve ayrıca kimilerinin gerçek taht sahibi olarak gördüğü, daha öncede birkaç atışmaları olan piç kardeşi yerine Maron Martell'ne kız kardeşini vermeyi tercih ederdi. Deveyi yıkan inadıydı ve Daeron ilk Blackfyre İsyanını başlattı.

Prens Maron Martell eşini Güneş Mızrak'ın sıcağından ve tozundan kurtarmak için havuzların ve ağaçların bulunduğu renk renk mermerlerden yapılan Su Bahçeleri'ni yaptırır. Çocukları diğer lord ve leydilerin çocuklarıyla burada oynarlar. Sıcağın çok olduğu bir gün Prenses Daenerys, muhafızların çocuklarının da havza girebileceklerini söyleyerek bugüne kadar devam eden geleneği başlatır. Ayrıc Daenerys'in Güneş Mızrak'da bir portresi vardır.

Son Olaylar

Ejderhaların Dansı

Davos Seaworth, Beyaz Liman'da iken, Tembel Eel isimli bir şarapçı patronuyla müşterileri Targaryenler ve ismi konusunda emin olamadıkları Deli Kral'ın kızı hakkında konuşurlar. Davos, kızın İkinci Daeron'un saltanatı sırasında Dorne Prensi ile evlenen Daenerys'ten ismini alan Daenerys olduğunu söyler [1].

Güneş Mızrak'da bir ziyafet sırasında Prens Doran Martell Sör Balon Swann'a, atalarından birinin bir Targaryen'le evlendiği ve onu memnun etmek için Su Bahçeleri'ni inşa ettirdiğini söyler. Dorne'un Yedi Krallığa katılma nedeninin evlilik olduğunu söyler.

Meereen'de Prens Quentyn Martell, Kraliçe Daenerys Targaryen'e soyunun Kral İyi Daeron'un kardeşi Prenses Daenerys ve Dorne Prensi Maron Martell'e dayandığını söyler. Prens Maron'un eşi Daenerys için Su Bahçeleri'ni yaptırdığından söyler. Dany daha önce Su Bahçelerini duymadığını itiraf eder. Ejderha Çukuru'ndan geri dönerken Dany, Quentyn'e adaşı Daenerys'ten bahsetmesini ister. Hiçbir üstatla büyümediğini ve babasının krallığının tarihi hakkında az şey bildiğini itiraf eder [2].

Kış Rüzgarları

Arianne Martell, küçüklüğünde Güneş Mızrak'daki Daenerys'in portresini saatlerce izlediğini ve Bakire'ye onun kadar güzel olmak için dua ettiğini hatırlar [3].


Alıntılar

İşte senin diyarın, attığın her adımda çocukları hatırla.

- Su Bahçeleri'nde Daenerys'den oğluna; soylu veya alt tabakadan, her çocuğun masum olduğu, sevgi ve korunma hak ettiği hakkında.


Danerys hakkında alıntılar

Kızın, Daeron'un piç kardeşi Daemon Blackfyre'i sevdiğini bütün diyar biliyordu ama kral, binlerce insanın iyiliğinin, iki insanın arzularından önce gelmesi gerektiğini bilecek kadar akıllıydı, o iki insan onun için çok aziz olsa bile.[4]

- Prens Doran Martell'den Sör Balon Swann'a.

Daemon Blackfyre ilk Daenerys’i sevdi ve ona kavuşamayınca isyan çıkardı.[5]

- Sör Barristan Selmy

Yüz yıl önce, Daenerys Targaryen barış yapmak için Dorne'a gelmişti. Şimdi bir diğeri savaş başlatmak için geliyor.[3]

- Arianne Martell

Aile

  1. 1,0 1,1 Ejderhaların Dansı, Bölüm 15, Davos II.
  2. Ejderhaların Dansı, Bölüm 50, Daenerys VIII.
  3. 3,0 3,1 Kış Rüzgarları, Bölüm Arianne, (Paylaşılmış bölüm).
  4. Ejderhaların Dansı, Bölüm 38, Gözcü.
  5. Ejderhaların Dansı, Bölüm 67, Kral Deviren.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jaehaerys
 
Maelor
 
Jaehaera
 
Aegon III
 
Daenaera
Velaryon
 
 
 
 
 
Viserys II
 
Larra
Rogare
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron I
 
Rhaena
 
 
Elaena
 
Alyn
Velaryon
 
Baelor I
 
Daena
 
Aegon IV
 
Naerys
 
Aemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ossifer
Plumm
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Su
 
Jon
Su
 
 
Daemon
Blackfyre
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
Daenerys
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Viserys
Plumm
 
 
 
Michael
Manwoody
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ronnel
Penrose
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Longwaters
Hanesi
 
 
Blackfyre Hanesi
 
 
 
Targaryen
Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robin
Penrose
 
Laena
Penrose
 
Jocelyn
Penrose
 
Joy
Penrose