Daeron II Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Daeron II Targaryen
TargaryenHanesi.png
DAERON II.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat FS 184FS 209
Tam isim İsminin İkincisi Daeron Targaryen
Lakap İyi Daeron
Yanlış Doğan Daeron
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Doğum FS 153Kral'ın Şehri
Ölüm FS 209Kral'ın Şehri
Irk Valyrian
Aile
Hane Targaryen Hanesi
Önceki Kral Aegon IV Targaryen
Varis Baelor Targaryen
Valarr Targaryen
Sonraki Kral Aerys I Targaryen
Kraliçe Kraliçe Mariah Martell
Çocuk Baelor Targaryen
Aerys I Targaryen
Rhaegel Targaryen
Maekar I Targaryen
Baba Kral Aegon IV Targaryen
Anne Kraliçe Naerys Targaryen
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Gezgin Şövalye (Bahsedildi)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Gizemli Şövalye (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Kral Daeron II Targaryen yada bilinen adıyla İyi Daeron, Targaryen Hanesi'nden on ikinci Yedi Krallığın Lordu'dur. Dorne'la barış yapmış ve böylece Sur'dan Dorne'a kadar tüm toprakları elinde tutmuştur. Piç kardeşi Daemon Blackfyre saltanatına meydan okumuş ve büyük bir iç savaş çıkarmıştır. FS 209'de Büyük Bahar Salgını'nda ölmüştür.

Karakter ve Görünüş

Daeron ağırbaşlı biriydi. Sürekli düşünüyormuş gibi bir yüze sahipti. Yuvarlak omuzları, ince ayakları ve küçük göbeği vardı. Yüzünde sessiz bir güç hakimdi, gözleri berrak ve azim doluydu. Babasının ejderha tacını takmıştı. Onun döneminde basılan paralarda tıraşlı bir yüzle tasvir edilmiştir.

Daeron akıllı, adil ve nazikti. Hiçbir zaman bir savaşçı olmamıştı, üstatlardan ve diğer bilim adamlarından sürekli bir şeyler öğrenmek isteyen kültürlü biriydi.

Hayatı

Gençliği

Daeron, büyük amcası Kral Aegon III Targaryen'in iktidarının sonlarına doğru FS 153'de Prens Aegon ve kız kardeşi Prenses Naerys'in ilk oğulları olarak dünyaya gelir. Genç Ejderha'nın başarısız Dorne saldırıları sonunda yerine geçen kardeşi Kutsanmış Baelor kuzeni Daeron'u Dorne Prensesi Mariah Martell ile evlendirerek barış getirmeyi amaçlar. Evlilik yoluyla iki krallık arasında barış sağlanır. Daha sonra düğün gerçekleşir. FS 170'de çiftin ilk oğulları doğar ve adını Kutsanmış Baelor'a ithafen Baelor koyarlar. Sonradan üç oğulları daha olur.

Ejderha Kayası Prensliği

FS 172'de babası Demir Taht'a çıkınca Daeron'da Ejderha Kayası Prensi unvanıyla varis olur. Daeron babası Aegon IV Targaryen'in çoğu fikrine karşı çıkmıştır. Başta Dorne'u işgal etme planı da dahil birçok planına engel olmuştur. Ancak Kral Aegon oğlunun sözünü dinlemedi ve büyük bir filo inşa ettirip FS 174'de filoyu Dorne sahillerini istilaya gönderdi. Filo büyük bir fırtınada yok olunca Daeron'da rahat bir nefes aldı.

Bu sıralarda Sör Morgil Hastwyck, Kraliçe Naerys Targaryen'in zina yaptığı yönündeki iddiaları karşısında Daeron'un meşruiyeti sorgulanmaya başlanır. Ejderha Prensi Aemon Targaryen kız kardeşinin şerefini savunmak için iftirayı atan Sör Morgil'i dövüşle yargılanmaya davet eder. Üstat Kaeth'in yazdığı Dört Kralın Hayatı adlı eserde yazılanlara göre iftiranın yaygınlaşmasını sağlayan Kral Aegon IV Targaryen'den başkası değildir. Kralın Morgil'i kullandığı ve mirasını Daeron'a vermek istemediği yönündeki iddiaları yine Kral Aegon reddeder.

Aegon'un saltanatının sonraki yıllarında Aemon ve Naerys'in ölümünden sonra Aegon üstü kapalı da olsa Daeron'un Naerys ve kardeşi Aemon'un gayrimeşru ilşkisinden meydana geldiğini hissettirir. Aegon'un bu davranışlarının asıl nedeni ise piç oğlu Daemon'un tahtın varisi olmasını istediği söylenir.

Ancak Aegon asla Daeron'u resmi olarak reddetmez. Bunun nedeni olarak da muhtemelen büyük bir iç savaş çıkacağını bilmesinden kaynaklanır. Daeron'u başlıca destekleyenler arasında karısı Prenses Mariah Martell'in ailesi olan Martell Hanesi'dir. Daeron babasının saltanatının son yıllarında Ejderha Kayası'nda karısı ve çocuklarıyla birlikte olmuştur.

Kibirli Aegon ölüm yatağında tüm piçlerini meşrulaştırır ve asil annelerden doğan çocuklar Büyük Piçler olarak adlandırılır.

Kral Daeron ve Prens Maron Martell Yüce Baelor Septi'nde Kutsanmış Baelor heykeli önünde

Saltanatı

Babası Aegon'un ölümünden sonra Daeron Ejderha Kayası'ndan Kral'ın Şehri'ne gelir. Babasının meşruiyetini ve söylentileri bastırmak için Kral Aegon'un tacını takar. Daeron babasından daha akıllı olduğunu birkez daha ispat ederek babasının yaptığı yanlışları düzenltmeye başlar. İlk iş olarak Küçük Konsey üyelerini değiştirir, bilge ve yetenekli üyeler yerleştirir. Şehir Gözcüleri babasının ilgisi olmadan son derece yozlaşmıştır, bunu düzeltmek ise bir yılını alır.

Daeron babasının piçlerini meşrulaştırma kararını geriye çekmedi aksine onlara saygılı davranarak gelirleri olmasını sağlar. Aegon, oğlu Daemon'u on üç yaşındayken Tyrosh'un zengin ailelerinden bir kızla nişanlar ancak gelinin çeyiz parasını Kral Daeron öder. Düğün günü Daeron kardeşine Karasu Nehri etrafından topraklar verir ve bir kale inşa edebileceğini söyler.

Daeron'un Mariah Martell'le olan evliliğinden dolayı birçok Dornelu lord ve leydi Kızıl Kale'ye hizmet etmek ve kapı halkından olabilmmek için akın etmiştir ancak bu durum diğer lordları saraydan uzaklaştırır. Daeron ve Mariah'ın evliliği huzurlu ve verimli geçer.

Daeron Dorne'u Yedi Krallığa alabilmek için Dorne Prensi Maron Martell'le görüşür. İki yıllık görüşmelerin ardından anlaşmaya varılır. Maron FS 188'de Prenses Daenerys'le evlenir ve bir yıl sonra Dorne Prensi Demir Taht'a sadakat sözü verir. Yüce Baelor Septi'nin önünde ki Kutsanmış Baelor heykeli önünde Daeron ve Maron beraber altın çelenk koyarlar ve Prens Maron şunları der;

İstediğin oldu Baelor.

Dorne'un krallığa katılmasını kutlamak ve barış getireceğine olan umut için Kral Daeron Dorne Hudutları'na büyük ve gösterişli olan Yaz Kalesi'ni yaptırır. Bununla birlikte büyük haneler Dorne'un Martell Hanesi'ne verilen imtiyazlara kızmışlardır. Maron, Martell Kraliyeti'ndeki Dorne Prensi unvanını kullanmaya devam edecek ve Kral'ın Şehri'ne daha az vergi gönderecektir.

Barışı getirmesinden sonra halk ve küçük lordlar krala İyi Daeron demeye başlar. Savaşçıdan daha çok bilge birisi olsa da oğullarının ikisi kılıçta yeteneklerini ispat etmiştir. İlk oğlu Baelor Prenses Daenerys'in Prens Maron Martell'le olan düğününde üvey amcası Daemon Blackfyre'ı atsız bırakmış ve bu olaydan sonra Mızrakkıran olarak anılımıştır. Daeron'un küçük oğlu Maekar ise zorlu bir savaşçı olduğunu kanıtlamıştır.

Birinci Blackfyre İsyanı

Birinci Blackfyre İsyanı FS 195'de patlak verdiğinde Westeros'un birçok yeri sarsılır ve yıllar boyunca düzelmez. Bazı lordlar ki özellikle hudut lordları, Kral Aegon IV Targaryen'in Dornelu'lara nefret etme politikasını sürdürerek Daeron'un barışçıl politikalarına uymak istememiş ve Martell Hanesi'ne olan bağlarından hoşlanmamışlardır. Bazı soylular ise Daeron'un dövüş becerisinin olmaması ve Kral Aegon IV Targaryen'in zamanında dövüşteki yeteneği nedeniyle tarihi Targaryen kılıcı BlackfyreDaemon vermesi nedeniyle onun safında yer almıştır. Daemon'un kız kardeşi Daenerys'i sevdiği ancak Daeron'un kardeşlerinin aşkını reddedip onları ayırarak Maron Martell'le evlendirdiğini savunmuşlardır.

Daeron'un bir başka piç kardeşi, Büyük Piçler'den olan ve Acıçelik olarak bilinen Aegor Nehir Daemon'u tahtı alması için teşvik etmiştir. Bir önceki Kral Aegon'un Daeron hakkında ima ettiği şeyleri başta Sör Eustace Osgrey ve diğer isyancıların dile getirmesi Daeron'u sahte doğmuş yani piç olarak gösterip Demir Taht'ı işgal ettiği şeklinde yorumlanır.

Blackfyre İsyanı Nehir Toprakları, Menzil, Arryn Vadisi ve Batı Toprakları'nda Kara Ejderha'yı destekleyenler ve Kırmızı Ejderha'yı destekleyenler arasında çıkmıştır. Daeron, Büyük Piçler'den bir başka kardeşi olan Kanlıkuzgun olarak bilinen Brynden Nehir tarafından desteklenir. İsyan FS 196'de Kızıl Çimen Savaşı'nda Daemon ve iki büyük oğlu Aemon ile Aegon'un ölümüyle sonuçlanır. Acıçelik Daemob'un hayatta kalan oğulları ile beraber Dar Deniz'in karşısına kaçar. Blackfyre İsyanları ise yıllar boyunca Yedi Krallığı zor durumda bırakmaya devam eder.

Sonraki Yaşamı

Daeron, Birinci Blackfyre İsyanı'ndan sonra Blackfyre Hanesi'nin yanında isyan eden lordların kalelerini, topraklarını ve unvanlarını alır. Daeron'un saltanatının kalanı barışçıl geçer.

Daeron ile Mariah Martell'in Baelor, Aerys, Rhaegel ve Maekar adında dört oğulları olur. Daeron'un en büyük oğlu ve varisi Baelor Mızrakkıran, Ejderha Kayası Prensi yapılır ve sonradan babasının Kral Eli olur. Baelor ideal bir el gibi hizmet eder ve birçok kişinin söylediğine göre babasından sonra harika bir kral olacağıdır. Bununla birlikte FS 209'de Ashford Turnuvası'nda Sör Uzun Duncan'ın yargılandığı Yedi Yargısı'nda trajedik bir şekilde kardeşi Maekar tarafından öldürülür.

Kral Daeron ise sonraki sene torunları Prens Valarr ve Prens Matarys'le birlikte Büyük Bahar Salgını'nda ölmüştür. Ardından ikinci oğlu Aerys I Targaryen tahta geçer. Daeron'un yirmi beş yıllık saltanatının büyük çoğu barış içinde geçmiştir.

Alıntılar

O iyi bir kraldı. Herkes böyle der. Dorne'u topraklarımıza kattı ve Dornelu'ları arkadaşımız haline getirdi.

Aegon V Targaryen'den Uzun Duncan'a

Bir kralın merhameti zehirli bir hediyedir. Daeron Targaryen hayatımı bağışladı ama gururumu, rüyalarımı ve şerefimi aldı.

Eustace Osgrey'den Uzun Duncan'a

Kızın, Daeron'un piç kardeşi Daemon Blackfyre'i sevdiğini bütün diyar biliyordu ama kral, binlerce insanın iyiliğinin, iki insanın arzularından önce gelmesi gerektiğini bilecek kadar akıllıydı, o iki insan onun için çok aziz olsa bile.

Doran Martell'den Balon Swann'a


Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jaehaerys
 
Maelor
 
Jaehaera
 
Aegon III
 
Daenaera
Velaryon
 
 
 
 
 
Viserys II
 
Larra
Rogare
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron I
 
Rhaena
 
 
Elaena
 
Alyn
Velaryon
 
Baelor I
 
Daena
 
Aegon IV
 
Naerys
 
Aemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ossifer
Plumm
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Su
 
Jon
Su
 
 
Daemon
Blackfyre
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
Daenerys
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Viserys
Plumm
 
 
 
Michael
Manwoody
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ronnel
Penrose
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Longwaters
Hanesi
 
 
Blackfyre Hanesi
 
 
 
Targaryen
Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robin
Penrose
 
Laena
Penrose
 
Jocelyn
Penrose
 
Joy
Penrose
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Baelor
 
Jena
Dondarrion
 
Aerys I
 
Aelinor
Penrose
 
Rhaegel
 
Alys
Arryn
 
Maekar I
 
Dyanna
Dayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valarr
 
Tyrosh'lu
Kiera
[1]
 
Matarys
 
Aelora
 
Aelor
 
Daenora
 
Aerion
 
Daeron
 
Tyrosh'lu
Kiera
[1]
 
Aemon
 
Daella
 
Aegon V
 
Rhae
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğullar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maegor
 
 
 
 
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
Targaryen Hanesi
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  1. Tyrosh'lu Kiera Valarr Targaryen'in dulu, kocası Büyük Bahar Salgını'nda öldü ve o da daha sonra kocasının kuzeni Daeron'la evlendi.