Daeron Targaryen (Maekar I'ın Oğlu)

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Daeron Targaryen
Targaryen Hanesi (Daeron).png
Daeron Targaryen Ayyaş.JPG
Karakter Bilgisi
Lakap Ayyaş Daeron
Unvan Ejderha Kayası Prensi
Yaz Kalesi Prensi
Bağlılık Targaryen Hanesi
Irk Valyrian
Doğum 190FS yada 191FS
Ölüm 221FS ile 233FS arası, 
Tyrosh'lu Kiera
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Gezgin Şövalye (Görüldü)
Gizemli Şövalye (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)

Prens Daeron Targaryen yada bilinen adıyla Ayyaş Daeron, Kral Maekar I Targaryen ile Leydi Dyanna Dayne'in en büyük oğludur. Daeron ejderha rüyası gören nadir kehanetçi Targaryen'lerden biridir.

Görünüş ve Karakter

Daeron'un sert teni, kum renginde kahverengi saçları ve sarı sakalları vardır. Atlar ve kılıçlardan hoşlanmaz ve pek şövalyeye benzemez.

Kişisel arması Targaryen armasının ejderhalarının ters şekile girmiş halidir.

Hayatı

Daeron, Prens Maekar Targaryen ile eşi Leydi Dyanna Dayne'in en büyük oğludur. Aerion, Aemon ve Aegon adında üç erkek kardeşi ile Daella ve Rhae adında iki kız kardeşi vardır.

Daeron Targaryen (Ayyaş).jpg

Ashford Turnuvası

Prens Maekar, oğulları Daeron ile Aegon'u ağabeyi Baelor Mızrakkıran'ın oğullarını yeneceklerini umarak Ashford Turnuvası'na gönderir. Daeron yanına asker almaz, Targaryen özelliklerini gizlemesi için kardeşi Aegon'un başını traş eder. Kendilerini gizli tutarak bir handa içerken Sör Uzun Duncan'la karşılaşır, onu rüyasında gördüğünü söyler ve kendisinden uzak durmasını emreder. Turnuvaya katılmak isteyen Aegon ismini Yumurta olarak tanıtıp Dunk'un yaveri olup olamayacağını sorar. Dunk bunu reddeder ancak Aegon handan onunla birlikte ayrılır ve Ashford'a kadar onu takip eder.

Maekar, Daeron ile Aegon'u araması için Kral Muhafızları'ndan Sör Roland Crakehall'ı gönderir, sonra o da Ashford'dan ayrılır. Daeron bulunduğunda babasına Aegon'un bir şövalye tarafından kaçırıldığını ve onca zaman onu aradığını söyler. Bu yalanı sonradan Aerion Targaryen'le Dunk arasındaki duruşmada tekrardan söyler.

Daeron Dunk'a, Aegon'un gittiğinin fark etmediğini söyler ve yalan söylediği için özür diler. Ayrıca rüyasında Dunk'un üzerine bir ejderhanın düşeceğini ancak şövalyenin canlı bir şekilde ayağa kalkacağını gördüğünü söyler. Daeron bunun ne demek olduğunu bilmediğini söyler ve Dunk'tan korktuğunu belirtir. Dunk'la savaşmayacağını söyler ve Yedi Yargısı'nda karşısına çıkmayıp suçlamalarını geri alacağını söyler.

Duruşma sırasında Daeron, Sör Robyn Rhysling tarafından atsız bırakılır ve yere düşer. Kendi atının ayağına basması sonucu atın ayağı kırılmış olabilir ancak kendisi yaralanmamıştır ve rüyasında gördüklerinin gerçekleştiğini düşünür. Yine de Prens Baelor'un Dunk'un kollarında öldüğü için Daeron'un rüyasının gerçek bir kehanet olduğu ortaya çıkar.

Daeron-THK.jpg

Sonraki Yaşamı

Daeron'un babası Maekar başka varisi olmayan Kral Aerys I Targaryen'in ardındn 221FS'de tahta geçer. Daeron böylece Ejderha Kayası Prensi ve Demir Taht'ın varisi olur. Ancak Ejderha Kayası'nın kasvetli bir yer olduğunu söyler ve Yaz Kalesi Prensi olur. Daeron'un kardeşi Aemon ona hizmet eder.

Daeron, kuzeni Valarr Targaryen'in dul eşi Tyrosh'lu Kiera'yla evlenir. 222FS'de kızları Vaella doğar, tatlı bir kız olmasına rağmen kız çok saftır.

233FS'de Daeron bir fahişeden kaptığı hastalık sonucu ölür. Babasının ölümünün öncesinde olan bu olayın ardından babası ölür ve daha büyük bir kriz ortaya çıkar. Bu kriz 233FS'de Büyük Konsey'de çözülür.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Lord Kummandan Jeor Mormont, kahyası Jon Kar'a Üstat Aemon'un babası Maekar'ın taç giyme töreninde en büyük ağabeyi Daeron ve diğer kardeşleriyle konseye çağrıldığını anlatır. Ejderha Kayası Prensi olan Daeron'un ikinci erkek kardeşi Aemon onun yanında hizmet etmeye başlar. Jeor Jon'a Daeron'un bir fahişeden hastalık kapıp öldüğünü ve ardında zayıf zekalı bir kız bıraktığını söyler.

Kargaların Ziyafeti

Üstat Aemon son iyi günlerinde, öldüğünde kardeşi Daeron ile yeniden karşılaşıp karşılaşmayacağını merak ettiğini söyler.

Alıntılar

Aegon : Babam Yedi Yargısı'na katılacak. Aerion'un ve senin şerefinin kurtulmasının tek yolunun bu olduğunu söylüyor.

Daeron: Şerefimin kurtarılmasını istemediğim tek an bu. Benim ilgilendiğim benden uzak durması.

Aegon'dan Daeron'a

Kardeşlerim savaşmak, dans etmek ve kitap okumayı sevebilir ancak hiçbiri benim söylediğim yalanların yarısını söyleyip aynı çamura bulanmadı.

Daeron'dan Uzun Duncan'a

Rüyalarım sizinkiler gibi değil, Sör Duncan. Benimkiler gerçekleşir.

Daeron'dan Uzun Duncan'a

Biliyorum, cehenneme mahkum oldum. Muhtemelen şarapsız.

Daeron'dan Uzun Duncan'a

Hakkında Söylenenler

Baelor: Daeron bunu daha öncede yaptı. Listelere girmesi konusunda ona güvenmemeliydin. Aerys ve Rhaegel bile ondan daha çok turnuvaya katıldı.

Maekar: Atından daha çok fahişelere biniyor.

Baelor Targaryen'den Maekar I Targaryen'e

Birgün ejderhalar geri dönecek. Kardeşim Daeron bunun rüyasını gördü ve Kral Aerys bunu kehanet kitaplarından öğrenmeye çalıştı. Belki yumurtaları olsa farklı olabilirdi. Muhteşem olabilirdi.

Aegon Targaryen'den Uzun Duncan'a

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Baelor
 
Jena
Dondarrion
 
Aerys I
 
Aelinor
Penrose
 
Rhaegel
 
Alys
Arryn
 
Maekar I
 
Dyanna
Dayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valarr
 
Tyrosh'lu
Kiera
[1]
 
Matarys
 
Aelora
 
Aelor
 
Daenora
 
Aerion
 
Daeron
 
Tyrosh'lu
Kiera
[1]
 
Aemon
 
Daella
 
Aegon V
 
Rhae
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğullar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maegor
 
 
 
 
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
Targaryen Hanesi
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  1. Tyrosh'lu Kiera Valarr Targaryen'in dulu, kocası Büyük Bahar Salgını'nda öldü ve o da daha sonra kocasının kuzeni Daeron'la evlendi.