Dagmer

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Dagmer
Dagmer Cleftjaw Jason Jenicke.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Dagmer Yarıkçene
Unvan Köpük Sarhoşu Kaptanı
Bağlılık Greyjoy Hanesi
Irk Demirdoğumlu
Kitap(lar) Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Oyuncu Ralph Ineson
TV Sezon 2

Dagmer, yada bilinen adıyla Dagmer Yarıkçene, Köpük Sarhoşu 'nun Demirdoğumlu kaptanı ve Pyke'nin Greyjoy Hanesi'nin silah ustasıdır. TV dizisinde Ralph Ineson tarafından canlandırılır.

Görünüm

Dagmer kar beyazı saça ve iğrenç bir yara izine sahiptir. Bir uzunbalta darbesi çocukken onu neredeyse öldürüyordu, çenesi parçalandı, ön dişleri ezildi ve ona iki yerinde dört dudak bıraktı. Sakalları birbirine karışmıştır fakat yaranın olduğu kısımlarda tüy çıkmaz. Dagmer demir ücreti ödeyerek altın, gümüş, bronz, safir, lal taşı ve Ejderhacamı'ndan yüzükler takar.

Dagmer gururludur ancak asabi değildir. Onay vermek için genellikle gülümser.

Dagmer.jpg

Hayatı

Dagmer Yarıkçene, gençliğinde Demir Adalar'ın en korkulan savaşçısı olmuştur. Dagmer bir zamanlar Balon Greyjoy'la birlikte bir yaz boyuncaa yağma için Basamaktaşı'nda kalır. Dagmer Balon'un oğlu Theon Greyjoy'u silah, binicilik ve gemi kullanımı konusunda eğitmiştir. Theon, dört yada beş nesil önce bir Greyjoy kadınının soyundan geldiği için Amca dediği yaşlı yağmacıyla iyi anlaşır.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Lord Balon Greyjoy, Dagmer'i Stonehouse ve Drumm'ları ayaklandırmak için Eski Wyk'e gönderir. Dagmer haneleri başarıyla ayaklandırdıktan sonra Taşlı Kıyı'ya baskın yapmaya gönderilen Balon'un oğlu Theon ve Balon'un kardeşi Aeron'a destek için Taşlı Kıyı'ya gider. Theon Kuzey'deki köyleri yağmalamaya başladığında Dagmer'e arkada kalıp sekiz dargemiyi savunması emrini verir, Dagmer güler ve itaat eder.

Theon katliamdan döndüğünde Dagmer'in zafer açlığını kullanarak Kışyarı'nı ele geçirme planına katılmasını sağlar. Theon'un Deniz Fahişesi ve Dagmer'in Köpük Sarhoşu haricinde altı dar gemi Aeron Greyjoy'un emrine verilir ve Kuzey kıyıları yağmalanmaya devam eder. Dagmer Torrhen Kalesi'ni kuşatır ve Kale Muhafızı Leobald Tallhart Demirdoğumlu'larla savaşabilmek için Kışyarı'ndaki Sör Rodrik Cassel'den yardım ister. Dagmer Eski Yol'a uygun olmayan türden kuşatma kuleleri kurar ancak kuleleirn Torrhen Kalesi'ni yıkması ne de Dagmer'in adamlarının Rodrik'in getireceği adamları yenmesi beklenmez; asıl plan garnizon yokken Theon'un Kışyarı'nı ele geçirmesidir.

Yarıkçene.jpg

Dagmer Torrhen Kalesi'nde ki mücadeleyi kaybeder ve kurtulanları Taşlı Kıyı'ya götürür ancak Rodrik'in dikkatini dağıtmış ve Kışyarı'nın Theon'un eline geçmesi sağlanmıştır.

Kılıçların Fırıtnası

Rodrik ve Torrhen Kalesi'nin Kale Muhafızı Leobald Tallhart Kışyarı'nı geri almak için yola çıktığında Dagmer ve Demirdoğumlu'lar geri döner. Az sayıdaki kale garnizonu öldürülür ve kale ele geçirilir.

Ejderhaların Dansı

Dagmer Demirdoğumlu'larla birlikte Torrhen Kalesi'ni elinde tutmaya devam eder.

Alıntılar

Zafer günü, buna rağmen gülümsemiyorsun evlat. Yaşayanlar gülümsemeli çünkü ölüler bunu yapamaz.

Dagmer'den Theon Greyjoy'a

Bu yaşlı şövalyeler senin düşündüğünden çok daha kurnazdır, öyle olmasalardı saçlarındaki ilk beyaz teli görecek kadar hayatta kalamazlardı.

Dagmer'den Theon Greyjoy'a

Hakkında Söylenenler

Babamdan ve Eddard Stark'tan gördüğüm gülümsemelerin toplamından daha fazla gülümseme verdi bana.

Theon Greyjoy'un düşünceleri

Saçları beyazlamış ve dişleri çürümüş ama hala zafere aç.

Theon Greyjoy'un düşünceleri

Senin gibi bir adam benim hizmetimde olsaydı, onu böyle yakıp yıkmak ve yağmalamak gibi çocuk işlerinde kullanarak harcamazdım. Lord Balon'un en iyi adamına göre işler değil bunlar.

Theon Greyjoy'dan Dagmer'e