Dalton Greyjoy

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Greyjoy sigil.jpg
Dalton Greyjoy
Greyjoy sigil.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Kızıl Kraken
Unvan Demir Adaların Lordu
Pyke'nin Orakçısı
Bağlılık Greyjoy Hanesi
Siyahlar
Irk Demirdoğumlu
Ölüm FS 113Güzel Kale
Kitap(lar) Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)
Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)

Lord Dalton Greyjoy yada bilinen adıyla Kızıl Kraken, Viserys I Targaryen döneminin sonlarında Demir Adaların Lordu, Pyke'nin Orakçısı ve Greyjoy'ların başıdır. Demir Adalar'da ki Demirdoğumlular tarafından büyük bir kahraman olarak bilinir.

Karakter

Dalton cesur ve kana susamış bir adamdır. Kadınları hızla yıprattığı için kocalar tarafından sevilip kadınlar tarafından sevilmemiştir. Gençliğine rağmen kurnazdır.

Hayatı

Gençliği

Dalton Pyke'nin genç ve vahşi varisiydi. Beş yaşında kürek çektiği, on yaşında ise Şahmaran Adaları'nda korsan şehirleri amcası ile beraber yağmaladığı söylenir. On dört yaşında Eski Ghis ile savaşmaya gittiği, bir düzine savaştan geçerek dört tuz karısı aldığı ve kadınları hızla yıprattığı söylenir.

Öldürdüğü bir korsandan Valyrian Çeliği olan Geceçöküşü adlı uzun kılıcı alır. On beş yaşındayken Basamaktaşı'nda ki bir mücadelede amcasının katledildiğini görür, intikamını almak için savaşa devam eder ve bir düzine yara alır. Bunun ardından kendisine Kızıl Kraken denmeye başlar. Aynı yıl babasının öldüğünü öğrenir ve eve dönerek Deniztaşı Tahtı'na oturur. Acele bir şekilde gemi inşa etmeye, kılıç yaptırmaya ve asker yetiştirmeye başlar. Sebep olarak da fırtına geliyor demekle yetinir. Onun öngördüğü fırtınanın Viserys I Targaryen'in ölümünden sonra Westeros'a düşecek fırtına olduğunu kimse bilmez.

Ejderhaların Dansı

Ejderhaların Dansı FS 129'de Kral Viserys I Targaryen'in ölmesiyle başlar, Dalton bu sırada on altı yaşındadır. Kızıl Kraken'in savaşın başladığı haberini aldıktan sonra güldüğü söylenir.

Aegon II Targaryen'in konseyinde ki Yeşiller tarafından Sör Tyland Lannister yerine Donanma Başı olması için teklif yapılır çünkü Sör Tyland Corlys Velaryon'un gemilerine karşılık Westeros'un diğer tarafından gemilerini getireceğini söyleyerek Hazine Başı ilan edilmiştir. Lord Dalton ise teklif için bir cevap vermez ve Siyahlar'ın teklifini bekler. Rhaenyra Targaryen'e Dalton'un kana susamışlığı ve savaş açlığı yönüyle kendi taraflarına geçirmek için uğraşan Daemon Targaryen'dir. Rhaenyra ise Westeros'un diğer tarafından yelken açmasını ve düşmanlarına saldırmasını Dalton'dan talep eder. Bu düşmanlar arasında Demir Taht'a yakın ve savunmasız Lannister'lar vardır.

Bunun üzerine Kızıl Kraken, Yeşiller'e destek toplamak için Nehir Toprakları'na giden Lord Jason Lannister'ın savunmasız bıraktığı Batı Toprakları'na saldırarak Yeşiller yerine Siyahlar'ın tarafında olduğunu belli eder. Lord Jason'un karısı Leydi Johanna Casterly Kayası'nın kapılarını kapatır ancak Batı Toprakları'nda ki diğer kalelere yardım edemez. Dalton; Lannister'ların filolarını yakar, Lannis Limanı'nı yağmalar, altınlar, hasatlar ve ticaret mallarını ele geçirir, aralarında Lord Jason Lannister'ın en sevdiği metresi ve piç kızları da dahil yüzlerce kadın ve kızı tuz karısı olarak alır. Dalton sonrasında Tetik'i ele geçirir Güzel Ada ve Güzel Kale'yi ele geçiren Lord Dalton, Lord Farlan'ın dört kızını kendisi için tuz karısı alırken çirkin olan beşincisini kardeşi Veron için alır. FS 130'de Lord Jason Kızıl Mızrak Savaşı'nda öldürülür.

Kızıl Kraken iki yıl daha ataları gibi Gün Batımı Denizi'ne hükmeder. Ardından Kral Aegon III Targaryen adına diyarı yöneten Küçük Konsey baskınların sona ermesini emreder ancak Dalton emri görmezden gelir.

Ölümü

Dalton Lord Farman'ın yatak odasında uyurken Tess adıyla bilinen bir kadın kendi hançeri ile bacaklarını keser ve denize atılmadan önce öldürülür. Kızıl Kraken kaya karısı almadığı için en yakın mirasçıları tuz oğulları olur ve babalarının ölmesinin ardından kanlı mücadelelere başlarlar.

FS 134'de Jason Lannister'ın dulu Leydi Johanna ve Menzil'in Lord Amirali Sör Leo Costayne Demir Adalar'a giderek Dalton sonrası mücadeleleri bitirirler. Dalton'un tuz oğullarından biri esir alınır ve Casterly Kayası'nın soytarı yapılır.

Alıntılar

Üç şeye aşıktı; denize, kılıca ve kadınlara.

Aliüstat Hake

Soytarı aptallığını kanıtladı ancak babasının yarısı kadar bile aptal değil.

Aliüstat Haereg'in Dalton'un soytarı oğlu hakkında yazdıkları