Dar Deniz

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Dar Deniz batıda Westeros kıtası ile doğuda Essos kıtasının arasındaki denizdir. Dar Deniz geçmek için nispeten kolaydır ancak büyük ölçüde istilalar yapmak için yeterince büyüktür ve Yedi Krallık ile Özgür Şehirler arası askeri saldırılar için zordur.

Dar Deniz, Westeros ve Essos arasında bulunan (mavi alan) denizdir.

Dar Deniz, sonbahar fırtınaları sırasında oldukça tehlikelidir ve bu fırtınalara sonbaharda oldukça sık rastlanır. Kışları daha kötüdür ama sık sık fırtına yaşanmaz. Eğer sonbaharda Kalkan Adaları'ndan Braavos'a seyahat ederseniz, filonuzun üçte ikisini kaybedebilirsiniz, bu anlamda sonbaharda deniz tehlikelidir. Ayrıca Basamaktaşı etrafında ki korsanlar gemiler için güvenliği tehdit etmektedir.

Dar Deniz kıyıları

Coğrafya

Kuzeyde Titreyen Deniz'e bağlanır. Doğusunda Myr Denizi, batısında Dorne Denizi vardır, güneyde ise Basamaktaşı Adaları ile Yaz Denizi'nden ayrılır. Yengeç Koyu, Gemikıran Koyu, Karasu Koyu ve Pentos Koyu Dar Deniz'de bulunan koyların bazılarıdır.

Ejderha Kayası'na yeminli Dar Deniz'deki lordlar Pençe Adası'nın Celtigar Hanesi, Akıntıtaşı'nın Velaryon Hanesi, Tatlıliman Koyu'nun Sunglass Hanesi ve Keskin Burun'un Bar Emmon Hanesi'dir.

Dar Deniz tehlikeli bir denizdir

Tarihi

Dar Deniz'in yerel beylerinin gücünü aşan Valyrian Özgür Halkı, Ejderha Kayası'nı batı karakolu olarak aldı. Targaryen'ler ejderhalarıyla Dar Deniz'in semalarını kontrol ederken Valyrian müttefikleri Celtigar'lar ve Velaryon'lar filoları ile denizin orta bölgesini kontrol ettiler.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Salladhor Saan kendini Dar Deniz Prensi ilan eder.

Kılıçların Fırtınası

Stannis Baratheon Davos Seaworth'e Dar Deniz Amirali unvanı verir.

Alıntılar

Kelimeler rüzgardır ve Dar Deniz'in karşısındaki sürgün esen rüzgarlar nadiren geriye eser.

Stannis Baratheon'un düşünceleri