Darklyn Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Darklyn Hanesi
Darklyn hanesi.png
Hane arması İkiye ayrılmış zeminin büyüğünde siyah-sarı renkte baklava desenleri, küçüğünde ise kırmızı zeminde yedi beyaz pelerin
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Duskendale, Boz Kale
Şimdiki Lord Yok
Bölge Taç Toprakları
Unvan Duskendale Lordu
Bağlılık Targaryen Hanesi
Diğer Kol(lar) Darke Hanesi
Kurulma Tarihi Kahramanlar Çağı
Yok olma FS 277

Duskendale'ın Darklyn Hanesi, Taç Toprakları'ndaki Duskendale kasabasını yüzyıllar boyunca yöneten hanedir. Kaleleri kasabaya hakim bir tepeye üzerinde yer alan Boz Kale'dir. Darklyn soyu Duskendale Muhalefeti ile yokolsada onların soyundan gelen Darke'ler, Darkwood'lar ve Dargood'lar hala kasabada yaşarlar.

Tarihi

Küçük Krallık Dönemi

Darklyn'ler Kahramanlar Çağı'nda küçük İlk İnsan krallıklarından biriydi. En yakın müttefikleri kendi sancaktarları olan Hollard Hanesi'ydi, sadakatle hizmet etmişler ve Darklyn Kralları için üç kez kız vermişlerdir. Küçük krallıkları diğer büyük Andal krallıklarına yenik düşse bile Darklyn'ler Çatlakpençe Noktası'nın büyük haneleri arasında yer almıştır.

Duskendale Lordluğu

Fetih Savaşı sırasında Fatih Aegon ve üvey kardeşi Orys Baratheon Duskendale'ın Darklyn'lerini ve Bakire Havuzu'nun Mooton'larını yenmişlerdir. Darklyn'ler Targaryen'lere diz çöktükten sonra Duskendale'ın lordu olarak yeni krallarına hizmet ettiler.

Targaryen iktidarı sırasında Darklyn'ler başka hiçbir haneye nasip olmayan bir durumla kendi hanelerinden yedi oğullarını Kral Muhafızları'na göndermişlerdir. Böylece ejderha lordlarının en önemli müttefikleri arasında yer almışlardır. Sör Steffon Darklyn Kral Viserys I Targaryen'in Kral Muhafızları'ndan biriydi. Rhaenyra Targaryen ve kardeşi Aegon III Targaryen arasında çıkan savaşta Rhaenyra'nın Kraliçe Muhafızları'na katılıp lord kumandanı olmuştur. Lord Darklyn Kraliçe Rhaenyra'ya katılmış ve Siyah Konseyin bir üyesi olmuştur. Aegon III Targaryen'in Kral Eli Sör Criston Cole buna misilleme olarak Duskendale'i ele geçirir ve Lord Darklyn'in kafasını Kral'ın Şehri'ne götürür. Kraliçe Rhaenyra Kral'ın Şehri'nden kaçtıktan sonra Leydi Meredyth Darklyn kısa süre onu saklamıştır.

Lord Brynden Nehir İkinci Blackfyre İsyanı'nı bastırmak için Beyaz Duvarlar üzerine yürüdüğünde ona destek verenler arasında Lord Darklyn'de vardır.

Darklyn'ler ile Demir Taht arasındaki iyi ilişkiler Duskendale Muhalefeti'ne kadar sürdü.

Duskendale Muhalefeti

Duskendale Muhalefeti, halkın söylediğine göre Kral Aerys II Targaryen döneminde Lord Denys Darklyn'in karısı Myr'li Leydi Serala tarafından ikna edilmesiyle kralını esir alma olayı olarak bilinir. Yarı resmi kaynaklara göre Lord Denys kendi hanesi ve halkı için bazı haklar talep etmek için Aerys'e gider fakat isteği reddedilince vergisini vermez.

Boz Kale'nin silah ustası Sör Symon Hollard Kral Muhafızları'ndan Sör Gwayne Gaunt'u öldürüp Kral Aerys'i esir aldı. Kral Eli Lord Tywin Lannister şehri yokedebilecek büyüklükte bir ordu toplar fakat Lord Denys saldırı başladığında kralı öldüreceğini söyler. Bu yüzden Tywin yarım yıl ordusuyla birlikte Duskendale surlarında bekler.

Kral Muhafızları'ndan Sör Barristan Selmy Boz Kale'ye girer ve kralını kurtarır. Rehinesini kaybeden Lord Denys'in teslim olmaktan başka bir seçeneği olmaz. Diz çöker ve merhamet için yalvarır ancak Kral Aerys lordun ve tüm ailesinin ölmesini ister. Lord Denys, kardeşleri, kız kardeşi, amcaları ve kuzenleri öldürülür. Sözlerinin zehirli olması nedeniyle Dantelli Yılan olarak bilinen eşi Leydi Serala'nın önce dili koparıldı, sonra sadece onun sahibinin kocası olduğunu belirttiği için kadınlık organları parçalandı ve diri diri yakıldı.

Muhalefet sırasında Darklyn Hanesi'ne hizmet eden ve onlarla yakın ilişkileri bulunan Hollard Hanesi'nin toprakları ellerinden alınmış, kaleleri yıkılmış ve tüm üyeleri öldürülmüştür. Sadece Sör Barristan Selmy'nin ricası üzerine Dontos Hollard sağ bırakılır.

Darklyn'lerin ardından Duskendale Rykker Hanesi'ne verildi.

Son Olaylar

Kargaların Ziyafeti

Brienne Tarth Sansa Stark'ı aramak için Duskendale'a geldiğinde ona Duskendale Muhalefeti'ni anlatırlar.

Tarihi Üyeler

Beyaz Kitap'da yer alan yedi Kral Muhafızı'ndan bilinenleri;

Yeminli Haneler

Hollard Hanesi