Darry

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Darry Kalesi
Kale
Darry Kalesi.jpg
Konum Nehir Toprakları,Westeros
Yönetim Darry Hanesi
Darry-Lannister Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı
Önemli Yerler Rençber Kalesi,Büyük Salon,Sept

Darry ya da Darry Kalesi, Nehir Toprakları’ndan Darry Hanesi’nin yerleşkesidir. Kalenin güneyinden yarım gün uzaklıkta Üç Dişli Mızrak bulunur. Eskiye rağmen Darry nispeten daha küçüktür. Yayınlanan haritalarda Darry’ nin yeri belirtilmemiştir. Ancak, kalenin yeri kitaplardan bulunabilir, Harrenhal’a yakın olduğu birkaç kez tekrar edilmiştir. Kral Yolu ve Lord Harroway'ın Kasabasına yakın olduğu ve Üç Dişli Mızrak ile kesiştiği belirtilir. Darry, Yakut Geçidi’ne yakındır.

Kale

Rençber Kalesi

Rençber Kalesi, Darry’lerin odalarının bulunduğu merkez kalesidir. Lordun yatak odası kalenin üzerinde bulunur, penceresi Tanrı Korusu’na bakmaktadır. Leydi’ nin yatak odası lordunki ile bitişiktir, aralarında hizmetçilerin hücreleri bulunur.

Büyük Salon

Büyük Salon çok büyük değildir. Sehpa masaları duvarlar arasında yerleştirilmiştir.

Sept

Sept sadece kalenin iç bölgesinde kapalıdır. Bu bina penceresiz yarı ahşap yedi yüzlüdür. Ahşap kapıya ve kiremitli çatıya kabartmalar oyulmuştur.

Tarihi

Darry Hanesi, Andallar’ın İlk İnsanları topraklardan attıklarından beri onların kurallarına uyarlar. Ejderhaların Dansı sırasında, Darry ve toprakları Prens Aemond Targaryen ve onun ejderhası Vhagar tarafından yakıldı.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kral Robert Baratheon ve mahiyeti Kuzey’e Eddard Stark’a Kral Eli teklifini yapmak için yolculuğa çıktıklarında ve geri döndüklerinde Darry’ de kaldılar. Giderken durduklarında, Robert’ ın ziyareti süresince mahzenlere çekilen ve gizli olan Targaryen kralları’ nın tasvirlerindeki duvar halılarını bulur. Dönüş yolculuğunda, Arya Stark Üç Dişli Mızrak civarında Prens Joffrey Baratheon ile yaptığı kavga yüzünden kaybolur, kafile arama çalışmaları için Darry’i bir üs olarak kullanır. Burada Eddard Stark Sansa Stark’ın hayvanı olan Ulukurt Leydi’ yi öldürür.

Kralların Çarpışması

Darry Kalesi, Beş Kralın Savaşı başlangıcında Lannister Hanesi tarafından alındı. Darry güçleri kaleyi geri alır ancak iki hafta sonra Sör Gregor Clegane tarafından Darry'nin Yağmalanması ile kaledeki herkesi kılıçtan geçirir. Darry Hanesi’nin son erkek bireyi Lyman Darry öldürülür. Sör Helman Tallhart liderliğindeki Kuzeyliler kısa bir kuşatmanın ardından kaleyi yeniden ele geçirirler. Kaledeki tüm esirler bırakılır ve Lord Roose Bolton tarafından sıralanırlar. Karasu Savaşı’ndan sonra Kral Joffrey Baratheon Sör Lancel Lannister’ a Darry verilir.

Kargaların Ziyafeti

Kuzeyliler ayrıldıktan sonra Darry Kalesi’ni haydutlar işgal etmiş, Sör Kevan Lannister haydutları yakalaması için Sert Taş olarak da bilinen Sör Harwyn Plumm ’u gönderir. Lancel Lannister, Merrett Frey ve Mariya Darry’nin kızı Amerei Frey ile evlenerek Darry-Lannister Hanesi’ nin lordu olduktan sonra kalenin etrafındaki araziler işlenmeye başlamıştır. Ancak haydutların varlığı hanenin başına bela olmaya devam ediyordu.

Ejderhaların Dansı

Lancel Darry üzerindeki hakkından vazgeçti ve Savaşçının Oğullarına katıldı. Şu anda kaleyi kimin tuttuğu bilinmiyor.