Darry Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Darry Hanesi
Darry Hanesi .png
Hane arması kahverengi zemin üzerine siyah rençber
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Darry
Şimdiki Lord Leydi Mariya Darry
Bölge Nehir Toprakları
Bağlılık Harrenhal-Baelish Hanesi
Kurulma Tarihi Kahramanlar Çağı

Darry'nin Darry Hanesi, Nehir Toprakları'nda bulunan Darry Kalesi'nin asil ve soylu hanesidir. Tarihsel olarak Üç Dişli Mızrak'ın güçlü hanelerinden biri olduğu bilinse de Targaryen'lerin Robert'ın İsyanı'nda düşüşüyle birlikte güçleri azalır. Armaları kahverengi zemin üzerine siyah rençberdir, Darry'lerin kendine ait kaleleri vardır ve merkez binaları Rençber Kalesi'dir. Sözleri bilinmemektedir.

Tarihi

İlk İnsanlar ve Andallar

Darry Hanesi, Andallar'ın İlk İnsanlar'ı yendiği gün kendi yasalarını uygularlar. Andal İstilası sırasında Vorian Vypren ve Andallar'ın saldırılarında Dul Kayası'nda Lord Darry'nin üç oğlu öldürülür.

Lord Darry Kral Arlan III Durrandon'a ve onun ordusuna karşı yapılan Altı Kralın Savaşı'nda öldürülür.

Targaryen Dönemi

Maegor I Targaryen FS 44'de Harroway Hanesi'ni yok ettikten sonra destekçileri tarafından Harroway toprakları paylaşılır. Kral Maegor Lord Harroway'ın Kasabası'nı Lord Alton Butterwell'e, HarrenhalTowers Hanesi'ne ve diğer toprakları ise Lord Dormund Darry'e verir.

Ejderhaların Dansı sırasında Prens Aemond Targaryen ve ejderhası Vhagar Darry Kalesi'ni ve etrafındaki alanları yakar. Leydi Darry ve küçük çocukları kalenin altında hayatta kalsalar da Lord Darry ve varisi siperlerde öldürülür. Bir başka Lord Darry'nin Kral Yolu Savaşı'nda Lord Barros Baratheon tarafından öldürüldüğü söylenir.

Darry'lerin Targaryen müdavimi oldukları bilinir, Birinci Blackfyre İsyanı sırasında Daemon Blackfyre'ya karşı Kral Daeron II Targaryen'ı desteklerler. Lord Darry Blackfyre Hanesi'nin arması olan Siyah Ejderha'yı gördüğü her yerde yok eder, Zangırdayan Ejderha'da ki demirden yapılan ejderhada bunlardan biridir.

Sör Desmond Darry FS 209'de Ashford Turnuvası'na katılır, arması turnuvaya gelenlerden Sör Uzun Duncan tarafından fark edilir.

Darry Şeytanı Kral Muhafızları Lord Kumandanı olur. Kanlı Çayır'daki Lord Deremond adlı şarkının Darry'nin lordlarından birini anlattığı söylenir.

Brynden Tully ve Kör Norbert Vance zamanında Lord Darry'nin yaverliğini yaparlar. Kral Aerys II Targaryen'in saltanatı sırasında Sör Willem Darry Kızıl Kale'nin silah ustasıdır. Prens Rhaegar Targaryen bir savaşçı olmaya karar verdiği zaman Willem'den bir kılıç ve zırh ister. Sör Jonothor Darry Aerys'in döneminde Kral Muhafızları'nın üyelerinden biridir.

Robert'ın İsyanı

Robert'ın İsyanı sırasında Darry'ler acı sona kadar yeminli lordları Hoster Tully ve Robert Baratheon'a karşı Kral Aerys II Targaryen'in yanında yer almışlardır. Çanlar Savaşı sonrasında Jon Connington'un mağlup ordusunun kalıntılarını Taşlı Sept civarından toplayıp Üç Dişli Mızrak'ta yeni bir ordu toplamak için Sör Jonothor Darry ve  Sör Barristan Selmy'i gönderilir.

Mevcut Lord Raymun Darry Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda üç ağabeyini kaybeder. Willem Darry ve dört sadık asker Aerys'in kalan çocukları Viserys ile Daenerys'i Stannis Baratheon Ejderha Kayası'na saldırmadan önce Braavos'a kaçırır. Targaryen'lerin yenilmesinin ardından Darry'ler topraklarının yarısını, zenginliklerinin çoğunu ve güçlerinin neredeyse tamamını kaybederler.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Viserys Targaryen, Westeros'a ayak bastığında kendisine destek verecek haneler arasında Darry Hanesi'ninde olduğuna inanmaktadır.

Arya Stark ve arkadaşı Mycah kaybolduğunda Kral Robert Baratheon liderliğindeki kafile Darry Kalesi'nde konaklar.

Sör Raymun Darry Nehirova'ya tüm gücüyle çağrılır. Bununla birlikte Sör Gregor Clegane ve adamları Darry topraklarını tahrip ederler. Demir Taht'a olayı rapor etmek için Sör Raymun Darry, Sör Karyl Vance ve Sör Marq Piper gönderilir. Sör Gregor Clegane'i yakalamak için gönderilen Lord Beric Dondarrion liderliğindeki grupta Sör Raymun'da bulunur. Ancak grup Gregor tarafından pusuya düşürülür ve Şarlatan Geçiti Savaşı'nda Sör Raymun öldürülür.

Robb Stark'ın Kamplar Savaşı'ndaki zaferinden sonra Marq Piper ve Karyl Vance, Lord Raymun'un oğlu ve yeni Darry Lordu genç Lyman Darry'i Nehirova'ya getirir. Lyman Darry, Robb Stark'ın Nehirova'daki konseyine katılır ve asla bir Lannister'ı kral olarak kabul etmeyeceğini söyler.

Kralların Çarpışması

Küçük Walder Frey'in armasının dörtte birinde annesinin hanesi olan Darry rençberi bulunur.

Robb Stark, nehir lordlarının kalelerine dönmelerine izin verdiğinde Lyman Darry kalesine geri döner. Ancak lord ve mahiyeti döndükten sonra Gregor Clegane kaleye saldırır, Lord Lyman'da dahil olmak üzere tüm kale garnizonunu öldürür. Darry'nin erkek hattının sona ermesinin ardından sadece doğum hakkıyla sekiz adet varisi kalmıştır. Sör Helman Tallhart, Darry Kalesi'ni Lannister garnizonundan alır. Lord Roose Bolton, Kral Robb Stark'ın kalenin alınmasının ardından esir askerlerin öldürülmesi ve kalenin yakılması talimatını verdiğini bildiren mektubunu alır. Bunun üzerine emirler yerine getirilir, kale yakılır ve terk edilir.

Catelyn Tully Geçitler Savaşı öncesinde Nehirova'ya yakın nehir lordlarının askerleri arasında Darry askerlerinide görür.

Karasu Savaşı'nın ardında Kral Joffrey Baratheon, Sör Lancel Lannister'ı Darry Hanesi'nin toprakları ve unvanlarıyla ödüllendirmiştir. Bu lordluk yaşayan piç Darry kuzeni aleyhine verilir. Bu hareketle Lord Tywin Lannister'ın sadık kardeşi ve Sör Lancel Lannister'ın babası Sör Kevan tarafından teşekkürle karşılanır.

Kılıçların Fırtınası

Beş Kralın Savaşı'nda Darry askerleri sahipsiz kalır ve kanunsuz işler yaparlar.

Yeditelli Tom, Lord Raymun ve oğlu Lyman Darry'nin ölümü için kardeşi Gregor'un işi olmasına rağmen Sandor'u suçlar. Merrett Frey Lord Darry'nin kızı Mariya Darry ile olan evliliğinin talihsiz olduğunu düşünür çünkü Darry'ler Robert'ın İsyanı sonrasında tüm önemlerini kaybederler.

Kargaların Ziyafeti

Darry Kalesi, Kuzeyliler gittikten sonra haydutlar tarafından işgal edilir, Sör Kevan onları kovmak için Serttaş olarak da bilinen Sör Harwyn Plumm'u gönderir.

Sör Kevan, Darry topraklarındaki iddiasını güçlendirmek için oğlu Lancel ile Darry'lerin en büyük kadın varisi Amerei Frey'i evlendirmiştir. Leydi Amerei Darry'e geldiğinde Darry doğumlu annesi, kız kardeşi, amcaları ve kuzenleri de dahil birçok Frey'i yanında getirmiştir. Muhtemelen Sör Kevan'ın tavsiyesi sonrasında Lancel, Lannister aslanı ve Darry rençberini birleştirerek Darry-Lannister Hanesi'nin armasını oluşturmuştur. Sör Kevan Lannister Darry'de Lancel'a yardımcı olur fakat oğlunun dini coşkusu yüzünden anlaşmazlık çıkınca oradan ayrılır.

Jaime ve ordusu, Nehirova Kuşatması'na giderken Darry Kalesi'nde konaklar. Jaime, Kral Robert Baratheon ve mahiyetinin Kuzey'de Kışyarı'na yolculuğu sırasında kalede konakladıklarını, kardeşi Tyrion'la beraber bir zamanlar  duvarlarını süsleyen Targaryen Krallarının resimlerini içeren eski duvar halılarını keşfederler. Darry'lerin hala açıkça Targaryen yanlısı olduklarını anlarlar. Genna Lannister Jaime'ye Darry'nin küçük olsa da Nehirova'dan daha güvenli olduğunu ve kocası Emmon Frey için Darry'i tercih edeceğini çünkü erkek soylarının bittiğini söyleyerek bu durumdan yakınır.

Yaşlı Kardeş Sessiz Ada'nın kıyılarına vuran Darry armasını taşıyan ölü askerler hakkında konuşurken Darry Hanesi ile Frey Hanesi arasında şiddetli bir düşmanlık olduğunu ima eder.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Darry Hanesi

Ana dal belirtilmeyen hane üyeleri;

 
 
 
Lord Darry
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Raymund
 
Diğer Üç Ağabeyi
 
 
 
 
 
 
 
Merrett Frey
 
Mariya
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Cleos Frey
 
Jeyne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lyman
 
 
Mavi Çatal'lı Pate
 
Amerei Frey
 
Lancel Lannister
 
Şişman Walda Frey
 
Roose Bolton
 
Marissa Frey
 
Küçük Walder Frey
 
Tywin Frey
 
Willem Frey
 
 
 
 


Tarihi Üyeler