Davos Seaworth

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Davos Seaworth
Davos.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Soğan Şövalyesi
Davos Kısaparmak
Sör Soğan
Unvan Kral Eli
Yağmur Ormanı Lordu
Dar Denizin Amirali
Bağlılık Seaworth Hanesi
Ejderha Kayası'ndaki Baratheon Hanesi
Kültür Westeros
Doğum Kral Toprakları
Marya Seaworth
Kitap(lar) Kralların Çarpışması (POV)
Kılıçların Fırtınası (POV)
Kargaların Şöleni (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (POV)
Oyuncu Liam Cunningham
TV Sezon 2

Davos Seaworth, Yağmur Ormanı Lordu, Dar Deniz Amirali, genellikle Soğan Şövalyesi diye çağrılır, önceden bir kaçakçıydı fakat Robert İsyanı'ndan sonra arazi sahibi bir şövalye olup Stannis Baratheon'un en sevdiği adamlarından biri haline gelir. Eski kaçakçı gemisi Kara Betha'ya kaptanlık yapar. Çoğu Stannis'in hizmetinde olan yedi oğlu vardır. Davos'un Gazap Burnu'ndaki topraklarını karısı idare etmektedir. Hanedan arması soğan amblemli yelkenleri olan siyah gemidir. Kralların Çarpışması'nın POV karakterlerinden biridir. Televizyon serisinde Liam Cunningham tarafından canlandırılmaktadır.

Karakter ve Görünüm

Davos sıradan bir yüze sahip zayıf bir adamdır. Saçları ve gözleri kahverengidir, gri teller karışık sakalları vardır. Kaçakçılık yaptığı için sol elinin parmaklarının üst kısmı Stannis Baratheon tarafından kesilmiştir. Kendisine şans getirdiğine inandığı için, kesilen parmaklarını bir keseye koyup boynuna asar. Davos, Yedi İnancı'nın kuvvetli bir takipçisidir.

Geçmiş

Davos alt tabaka bir aileye mensuptur. Bit Çukuru'nda doğmuş ve güçlüklerle dolu çocukluk geçirmiştir. Gençliğinde,Tyrosh'lu bir korsan ve kaçakçı olan Roro Uhoris'in gemilerinde çalışmaya başladı. Fakat daha sonra Uhoris Gece Nöbetçileri tarafından yakalandı ve idam edildi. Davos daha sonra kendi gemisini inşa etti dar denizin en kötü kaçakçısı ve korsanı oldu Davos daha sonra Marya ile evlendi ve ikilinin yedi oğlu oldu: Dale, Allard, Matthos Seaworth, Maric, Devan ve Stannis Seaworth.
Robert İsyanı sırasında meydana gelen Fırtına Burnu Kuşatması sırasında gizlice kaleye soğan ve başka yiyecekler soktu. Yiyecekler,Eddard Stark gelip kuşatmayı kırana kadar adamların açlıktan ölmesine engel oldu. Bu hizmetlerinin karşılığında Stannis Baratheon Davos'u şövalye ilan etti ve Gazap Burnu'nda değerli bir arazi verdi fakat kaçakçılık yaptığı için sol elinin dört parmağını kesti. Fakat Davos bu cezayı adaletli buldu. Kesilen parmaklarının kemiklerini boynuna astığı bir kesede taşımaya başladı.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

HBO serilerinden Davos Seaworth

Stannis, kardeşi Kral Robert Baratheon'un ölümünden sonra kendini Yedi Krallık'ın Kralı ilan eder ve Davos'ta bu iddiaya destek verir. Daha sonra Stannis kırmızı rahibe Melisandre'nin rehberliğiyle R'hllor inancına geçer ve Yedi'ye kalpten bağlı olan Davos bundan hiç hoşlanmaz. Ejderha Kayası'nın üstadı Cressen rahibeyi zehirlemeye çalıştığında, Davos başarısız olacağını düşünerek onu durdurmaya çalışır. Davos, gemilerini Stannis'in filosuna katması için Lysli korsan Salladhor Saan'ı ikna eder. Daha sonra Fırtına Burnu lordlarını Stannis'e destek vermeleri için ikna etmeye çalışır fakat başarılı olamaz. Davos, kraliyet çocuklarının ensest ürünü olduğunu yazan Stannis’in mektuplarını Parmaklar’a, Kız Kardeşler’e ve Beyaz Liman’a götürür. Kendisi kuzeye gider ve oğulları, Dale ve Allard’ı güneye ve batıya gönderir. Davos okumayı bilmediği için, Stannis mektupları okumaları için Davos’la birlikte birkaç şövalye gönderir. Davos bu görevi bitirdikten sonra Fırtına Burnu’nu kuşatan Stannis’in yanına geri döner. Kale muhafızı Sör Cortnay Penrose kaleyi vermeyi reddeder. Davos,Melisandre’yi gözden uzak bir yere götürür, Melisandre burada bir gölge suikastçısı doğurur ve Cortnay Penrose’u öldürür. Bu olaya şahit olan Davos dehşete düşer. Davos, yedi oğluyla beraber Kral Toprakları’na gider ve Karasu Savaşı’na katılır. Davos, Lannisterlar'ın yaptığı hazırlıkları görebilmek için önden izciler göndermek ister fakat Imry Florent bunu reddeder. Tyrion Lannister, Stannis’in donanmasını çılgınateşle yakar ve Stannis’i bozguna uğratır. Davos Seaworth’un üç gemisi ve diğer bütün gemiler yanıp kül olur. Davos bu savaşta dört oğlunu kaybeder (Dale, Allard, Matthos ve Maric) ve kendisi de ölümden kıl payı kurtulur.

Kılıçların Fırtınası

Savaştan sonra Davos'un gemisi karaya oturur ve Davos günlerce ıssız bir adada kalır, burada halusinasyonlar görür, Yedi'nin kendisiyle konuştuğunu sanar daha sonra Salladhor Saan'ın gemilerinden biri, Davos'u oradan kurtarır. Davos, savaşta aldıkları yenilginin Melisandre'nin suçu olduğunu düşünerek onu öldürmek için plan yapmaya başlar. Fakat Melisandre büyülü güçleri sayesinde bu plandan haberdar olur Davos, Axell Florent tarafından tutuklanır serbest bırakıldıktan sonra, Axell Florent'in, Kral Joffrey Baratheon'a bağlılık yemini veren yaşlı bir adam olan Lord Celtigar'ın kalesini yakmak istediğini öğrenir ve bu planı onaylamadığını Stannis'e açıkça söyler. Bu dürüstlüğünden ötürü Stannis Davos'u Yağmur Ormanı Lordu, Dar Deniz Amirali ve Kral Eli ilan eder. Melisandre, Robert Baratheon'un piç oğlu Edric Fırtına'yı R'hllor'a kurban etmek ister fakat Davos çocuğu gizlice Ejderha Kayası'ndan kaçırır. Davos ayrıca Stannis'e, yabanılların kuşatması altında olan Gece Nöbetçileri'ne yardım etmesini önerir.

Kargaların Şöleni

Davos, Lord Wyman Manderly ile görüşmek üzere Beyaz Liman'a gider. Cersei Lannister, Manderly'den, Kral Toprakları'nda esir olan oğlunu alabilmesi için Davos'u idam etmesini ister. Davos'un elleri ve başı Beyaz Liman'a asılır.

Ejderhalarla Dans

Davos, Salladhor Saan ile birlikte gemiyle, Sur’dan Stannis'in emriyle Beyaz Liman'a yol alır. Yolculuk sırasında Salladhor, Stannis’e destek vermeyi bırakır ve Davos’a kendisiyle birlikte Essos’a gelmesini veya küçük bir kayıkla ayrılmasını söyler. Davos ayrılmayı tercih eder ve Kız Kardeşler yakınında karaya çıkar. Burada birkaç gün kaldıktan sonra Beyaz Liman’a gider. Davos burada, İkizler’den gelmiş Freyler'le karşılaşır. Freyler, Wyman Manderly’den Davos’u öldürmesini isterler. Wyman, Davos yerine başka birini bulup idam eder ve Demir Taht’a bağlılığını bildirir, bunun karşılığında Cersei, Wyman’ın varisi Wylis’i geri gönderir. Davos serbest kalır. Wyman Manderly,Kışyarı Savaşı'ndan sağ kurtulan Demir adalardan Wex sayesinde Rickon Stark'ın yaşadığını öğrenir. Stannis'e bağlılık yemini etmesinin karşılığında Davos'tan, Skagos'ta bulunan Rickon'u geri getirmesini ister.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
Davos
 
Marya
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Dale}
 
{Allard}
 
{Matthos}
 
{Maric}
 
Devan
 
Stannis
 
Steffon