Davos Seaworth

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
House Seaworth.svg.png
Davos Seaworth
House Seaworth.svg.png
Davos.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Davos Kısael
Soğan Şövalyesi
Kaçakçı Davos
Bit Çukur'lu Davos
Soğan Gemili Şövalye
Sör Soğan
Kaçakçı Soğan
Soğan Lordu
Unvan Sör
Yağmur Ormanı Lordu
Dar Denizin Amirali
Kral Eli
Bağlılık Seaworth Hanesi
Ejderha Kayası'nın Baratheon Hanesi
Kültür Westeros
Doğum FS 260'den önce, Kral Toprakları
Marya Seaworth
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (POV)
Kılıçların Fırtınası (POV)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (POV)

Oyuncu Liam Cunningham
TV Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6
Sezon 7
Sezon 8

Sör Davos Seaworth yada genellikle bilinen adıyla Soğan Şövalyesi veya bazende Davos Kısael, Seaworth Hanesi'nin başıdır. Kendisi önceden kaçakçıdır fakat Robert'ın İsyanı'ndan sonra arazi sahibi bir şövalye olup Stannis Baratheon'un en dürüst ve sadık adamlarından biri haline gelir. Davos, soluk gri zemin üstünde siyah renkte gemi ve yelkenleri üzerinde bir soğanı kendisine sancak yapar. Davos Kralların Çarpışması 'ndan itibaren POV karakterdir. Televizyon serisi Game of Thrones 'da Liam Cunningham tarafından canlandırılır.

Davos'un kaptan gemisi Kara Betha 'dır. Çoğu Stannis'in gemilerinde hizmet eden yedi oğlu vardır. Karısı Marya Gazap Burnu'nda ki topraklarını yönetir.

Görünüş ve Karakter

Davos kahverengi gözleri ve yıpranmış sıradan görüntüde zayıf bir adamdır. Saçları ve sakalları kahverengidir ancak yer yer gri teller karışmıştır. Sol elinin parmaklarının ilk eklem yerleri eksiktir. Davos kemikleri boynunda taşıdığı bir kese içinde taşır.

Davos, Dar Deniz'in zengin lordları gibi pahalı kıyafetler giymek yerine kahverengi bir takım ve yeşil yünden pelerin veya bunun yerine eski botlar, kahverengi pantolon ve mavi tunik giyer. Davos ayrıca kahverengi bir pelerinle ahşap bir toka ile tutturulmuş boyanmamış yünden başka bir pelerine daha sahiptir. Deri eldivenleri ile kısaltılmış parmaklarını gizlemeye çalışır. Nadiren örgü zırh giyer.

Bir zamanların kötü şöhretli kaçakçısı olan Davos çoğu lord tarafından aşağılanır. Dürüstlüğü ile bilinir. Davos Yedi İnancı'na inanır ancak dindar değildir. Yüksek Valyrian Dili'ni konuşamaz.

Hayatı

Davos Kral'ın Şehri'ndeki Bit Çukuru'nda zorluklar ve sefalet içinde doğmuş alt tabakadan bir adamdır. Gençliğinde Pençelikedi isimli bir gökede Tyrosh'lu kaçakçı ve korsan Roro Uhoris'e hizmet eder. Fakat sonunda Uhoris Doğu Gözcüsü'nde Gece Gözcüleri'ne ait filo tarafından yakalanır, Yabanıllar'la silah ticareti yapmak suçundan idam edilir. Davos bu olaydan etkilense de Gece Gözcüleri mensuplarıyla ticaret yapmayı sürdürür.

Pençelikedi 'de geçirdiği zamandan sonra Davos kendi yolunu çizer ve küçük bir gemi edinerek Yedi Krallık'te ki en meşhur kaçakçılardan biri haline gelir. Kara yelkenli gemisini geceleri limandan limana götürür ve gizli koylardan geçirir. Kaçakçı olarak Üç Kız Kardeşler'i ziyaret eder. Davos Beyaz Liman'ı da sık sık ziyaret eder, son ziyareti FS 294 civarındadır. Davos, Marya adında bir kadınla evlenir, yedi çocukları olur; Dale, Allard, Matthos, Maric, Devan ve Stannis ve Steffon.

Robert'ın İsyanı sırasında Fırtına Burnu Kuşatması'nda neredeyse bir yıl boyunca Redwyne Filosu Gazap Burnu'nu kapalı tutar; Davos, açlıktan ölen insanların ona en iyi fiyatı ödeyeceğini bildiği için soğan ve tuzlanmış balık dolu gemisini kaleye sığ sulardan sokar. Yiyecekler Lord Eddard Stark'ın kuşatmayı kırmaya gelene kadar Stannis Baratheon'un adamlarının açlıktan ölmesine engel olur. Stannis Davos'a hizmetinin ödülü olarak Davos'u şövalye ilan ederek ona Gazap Burnu'nda seçkin araziler bahşeder ve hane adı olarak Seaworth ismini seçmesine izin verir. Bununla birlikte Davos'un geçmiş suçlarına kefaret olarak sol elinin parmaklarının ilk eklemlerinin kesilmesine hükmedilir. Davos kararı adil bulur ve Stannis'in bizzat parmaklarını kesmesini ister. Davos kesilen parmakların kemiklerini boynundaki bir kesenin içinde tutar, çünkü ailesi için satın aldığı geleceğin şansı olduklarına inanır.

Davos şimdi Stannis Baratheon'un hizmetindedir ve savaş kadırgası Kara Betha 'nın kaptanıdır. Davos, Prens Joffrey Baratheon'un isim günü için yapılan turnuvada Stannis Baratheon ile Kral'ın Şehri'dedir.

Sör Davos Seaworth.jpg

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

HBO serilerinden Davos Seaworth

Ejderha Kayası Lordu Stannis Baratheon, ağabeyi Kral Robert I'ın ölümünden sonra kendini Westeros Kralı ilan ettiğinde Davos bu iddiayı destekler. Davos Lys'li korsan Salladhor Saan'a elçi olarak gönderilir ve filoyu Stannis'in davasına katmaya ikna eder. Daha sonra Fırtına Toprakları'na yelken açan Davos, Fırtına Lordları'yla görüşmeye çalışır ancak çok azı görüşmeyi kabul eder ve onlar arasında bile Stannis'e destek toplayamaz ve bu görevinde başarısız olur. Stannis sancaktarları için verdiği ziyafete bilerek Üstat Cressen'e haber vermez, ziyafete sonradan katılan Cressen'in gözlerinin içine bakan tek kişi Davos'tur. Davos oturduğu sırada üstadın oturması için yer açar; Üstat Cressen'in Stannis'in planlarının başarısızlığa mahkum olacağına inandığını hisseder. Cressen şarabına zehir attığında buna tanık olur ve Cressen şarabını Melisandre ile paylaşmak istediğini söylediğinde onu durdurmaya çalışır. Cressen şarabı içtikten sonra ölür ancak Melisandre'ye birşey olmaz.

Davos dindar bir adam değildir ancak yinede Stannis'in Melisandre'nin rehberliğinde R'hllor'a yüzünü dönmesini ve Ejderha Kayası'nda ki Yedi İnancı'na ait ahşap tanrı heykellerinin yakılmasına karşı çıkar. Davos, büyük oğullarının açıkça tanrıların yakılması hakkında yaptıkları yorumlara karşı onları temkinli olmaları konusunda uyarır ve gerçek krallarını sorgulamamaları gerektiğini söyler. Davos, Stannis'in Işık Getiren'i ateşlerin içinden çektiğine tanıklık eder ancak kılıcın kızıl bir hurdaya benzediğini düşünür. Salladhor Saan daha sonra Davos'a kılıcın Işık Getiren olmadığını söyler.

Stannis, Kral Joffrey I Baratheon'da dahil olmak üzere Cersei Lannister'ın çocuklarının birer piç olduğunu ve kendisinin Demir Taht üzerindeki hakkını açıklayan bir mektup hazırlatır. Stannis, çoğu lordun büyük olasılıkla aldıkları bu mektupları yakacağını bildiği için Davos'u Martı Kasabası'na, Parmaklar'a, Üç Kız Kardeş'e ve Beyaz Liman'a göndererek mektuplarının okunmasını sağlar. Davos, okuma yazma bilmeyen halk için mektupları okuyacak şövalyeleri de yanında götürür. Oğulları Dale ve Allard, güneye ve doğuya gönderilir. Stannis Davos'a mektup hakkında fikirleri sorulduğunda kelimelerin açık sözlü ve güçlü olduğunu ancak hala kanıt olmadığını söyler. Stannis, Robert'ın kabul edilmiş piç oğlu Edric Fırtına'nın geçerli kanıt olduğunu söylediğinde Davos ona Edric'e asla ulaşamayacağını çünkü onun Fırtına Burnu'nda olduğunu hatırlatır. Davos ayrıca Stannis'e Westeros halkı üzerinde yabancı bir dini zorlamaması gerektiğini tavsiye eder çünkü bu hareket onu sevmelerine engel olacaktır; ancak Stannis bunu görmezden gelir çünkü sevilmediğinin farkındadır.

Davos görevini bitirdikten sonra Fırtına Burnu Kuşatması'nda Stannis'e katılır. Stannis, Kale Muhafızı Sör Cortnay Penrose ile müzakere ederken diğer pek çok lordun içinde Davos'da bulunur. Cortnay teslim olmayı reddettiğinde Davos Stannis'e Kral'ın Şehri'ne gitmesini tavsiye eder ancak Stannis Fırtına Burnu'n da yenilgiye uğramayı reddeder. Davos'a Melisandre'yi Fırtına Burnu'nun altına götürmesini emreder. Davos rahibeden hoşlanmaz, onun Üstat Cressen'i ve Renly Baratheon'u öldürmekle suçlar. Melisandre, Cressen'in kendisini öldürdüğünü, Renly'nin ölümünde bir suçunun olmadığını ve Renly'nin korumasız olduğunu açıklar; ancak hiçbir büyünün fırtınanın bile yıkamadığı Fırtına Burnu duvarlarını geçemeyeceğini söyler. Kalenin altında duvarların içerisine girdiklerinde Davos Melisandre'nin sonrasında Cortnay'ı öldürecek gölge suikastçi doğurduğuna şahit olur. Davos dehşete düşer.

Fırtına Burnu'nun alınmasından sonra Stannis Kral'ın Şehri'ne yürüyüşe geçmeye hazır hale gelir. Davos ve yedi oğlundan dördü, Kral'ın Şehri'nde gerçekleşen Karasu Savaşı'nda Stannis'in kraliyet filosunun bir parçasıdır. Davos filo kumandanı Sör Imry Florent'i, Lannister'ların hazırladığı yeni savunma hatlarını gözlemek için casus göndermesi konusunda ikna etmeye çalışır ancak Imry sayısal üstünlüğüne dayanarak bunu reddeder. Davos, Joffrey'in kraliyet filosunun dar Karasu Koyu'nda az sayıda olması ve diğer stratejik hatalara dikkat çeker. Aceleyle koya ilerleyen filoyu tuzağa düşürmek için büyük zincir kaldırılır. Filonun çoğu, üç Seaworth gemisi de dahil olmak üzere çılgınateşle yok edilir. Davos'un büyük oğulları -Dale, Allard, Matthos ve Maric- ölür, Davos'da suya düşer. Davos çılgınateşten kaçmak için suya derinlemesine dalar ve yaşamak için yüzmeye çalışır, fakat Soğan Şövalyesi nefes almak için yüzeye ulaşamadığı zaman bilinçsiz kalır.

Kılıçların Fırtınası

Davos günlerce Merling Kralının Mızrakları denen ıssız bir adada alır ve Yedi'nin onunla konuştuğuna dair halüsinasyonlar görür, ta ki şans eseri Salladhor Saan'ın gemilerinden biri onu fark edip oradan kurtarır. Tüm felaketlerden Melisandre'yi suçlar ve onu öldürmeyi planlar. Ancak büyüleri rahibeyi uyarır ve Davos Ejderha Kayası'na çıktığında Sör Axell Florent tarafından tutuklanır. Davos, Melisandre tarafından ziyaret edilir; rahibe Stannis'in zayıf düştüğünü ve bir başka gölge suikastçı daha yaratırsa onun öleceğini söyler. Davos oğullarının ölümü için onu suçlar ancak Melisandre kendisi savaşta yer alsaydı sonucun farklı olacağını iddia eder. Davos'a Stannis'in Azor Ahai'nin yeniden doğmuş hali olduğunu, Davos'un Işığın Tanrısı'na hizmet ettiğini ve bunu tekrar yapacağını söyler. Davos'un hücresine sonradan ihanet suçuyla tutuklanan Stannis'in Kral Eli Lord Alester Florent getirilir.

Davos zindandan serbest bırakılır ve Stannis'e götürülürken Axell, Stannis'in Kral Eli olarak ağabeyi Alester yerine kendisini önermesini söyler. Davos, Joffrey'e diz çöken yaşlı Lord Ardrian Celtigar'ın makamı Pençe Adası'na saldırı planlayan ve halkı katletmek isteyen Axell'ın planına şiddetle karşı çıkar; Stannis dürüst danışmanı olan Davos'u Yağmur Ormanı Lordu ve Dar Deniz Amirali ilan eder, ihanetten yakılarak idam edilecek Alester'ın yerine Kral Eli görevine Davos'u atar. Davos, Stannis'in Edric Fırtına'nın kanıyla şişen üç sülüğü üç isyancı kralın isimleriyle yakarken yanındadır; bu krallar Balon Greyjoy, Robb Stark ve Joffrey Baratheon'dur.

Davos Seaworth franz.jpeg

Davos, Robb'un Kızıl Düğün'de öldüğü ve Balon'un Pyke'de köprüden düşerek öldüğü haberini aldığında Stannis, Axell, Kraliçe Selyse Florent ve Melisandre ile konsey toplantısında bulunur. Melisandre isyankar üç kraldan ikisinin öldüğünü ancak varislerinin çoktan yerlerini aldıkları konusunda onları uyarır. Diğerleri Stannis'i, Edric'in kral kanını kullanarak taştan ejderhaları uyandırması için ikna etmeye çalışır ancak Davos bunun sadece akraba katili olarak lanetlenmesine sebep olacağını hatırlatır. Üç sülük yakıldığını ve sadece iki kralın öldüğünü söylediğinde Stannis'te onun fikrini savunur. Tek başına mücadelesini sürdüren Davos Stannis'e, Prenses Shireen'in Edric ile olan dostluğunu hatırlatır ancak Stannis Joffrey'de ölürse çocuğu feda etmek zorunda kalacağını itiraf eder.

Davos Üstat Pylos'un derslerinde okumayı öğrenir. Pylos, Davos'a pratik yapması için Kara Kale'den Üstat Aemon'un daha önce gönderdiği mektuplardan birini verir. Davos; Sur'un Ötesindeki Kral Mance Rayder tehdidini, İlk İnsanların Yumruğu'nda ki mücadeleyi ve Aemon'un Lord Kumandan Jeor Mormont'un tüm birlikleriyle öldürüldüğüne dair korkularını öğrenir. Davos mektubu sorduğunda Pylos mektubu Alester'e gösterdiğini ancak kral ve rahibenin uyarının farkında olmadıklarını söyler. Davos, Melisandre'nin bitmeyen gece hakkında konuşmaları ve Stannis'in alevlerde gördüğü imgeleri hatırlayarak ikisinin de mektubu görmesi gerektiğine inanır.

Davos, aralarında Pylos'un da olduğu Stannis'e sadık birkaç adamla birlikte Edric Fırtına'yı Salladhor Saan'ın gemilerinden biriyle gizlice kaçırtır. Sör Andrew Estermont çocuğa eşlik eder ve gecenin bir vakti Ejderha Kayası'ndan ayrılırlar. Çocuk güvenli bir şekilde uzaklaştığında Davos, Stannis'e gider ve Joffrey'in öldüğünü söyler. Melisandre Stannis'ten Edric'i ister ve kral bu işin sonunda ejderhalar uyanmazsa bedeli hayatıyla ödeyeceği konusunda Melisandre'yi tehdit eder. Melisandre ise Stannis'in Azor Ahai'nin yeniden doğmuş hali olduğu konusunda emindir ve kırmızı kuyruklu yıldızın bunun müjdesi olduğunu söyler. Davos, Edric'in gittiğini söylediğinde Melisandre'nin tepkisinden alevlerde bunu görmediğini anlar. Stannis öfkelidir ancak Davos ona bir kralın halkını koruması gerektiğini aksi taktirde kral olamayacağını söyler. Stannis Işık Getiren'i çeker ve Davos'a son bir sözü olup olmadığını sorar. Davos onlara, Pylos'un Gece Gözcüleri'nden aldığı ve Stannis'in gerçek düşmanının Kuzey'de olduğuna ikna edip güçlerini Sur'a taşımasına neden olan mektubu okur.

Sör Davos.jpeg

Kargaların Ziyafeti

Vekil Kraliçe Cersei Lannister Küçük Konsey'e Davos'un Lord Wyman Manderly ile görüşmek üzere Beyaz Liman'a gönderildiğini bildirir. Davos'un Wyman'ın varisi Sör Wylis Manderly'nin hayatına karşılık idam edilmesi emrini açıklar. Bir sonraki toplantıda Davos'un kafasının kesildiğine ve Lord Wyman'ın kafayı ve kesilen elleri Beyaz Liman'ın duvarlarına astırdığı ve Frey'lerinde bu haberi onayladığı söylenir. Sör Jaime Lannister Wylis'i Harrenhal'da serbest bırakır ve onu Beyaz Liman'a yola çıkması için Bakire Havuzu'na gönderir.

Ejderhaların Dansı

Stannis'in emriyle Davos, Salladhor Saan'ın Lys'li paralı filosuyla birlikte iddiasını desteklemek için Sur'daki Kıyıdaki Doğugözcüsü'nden Beyaz Liman'a yola çıkar. Bununla birlikte bir dizi fırtınanın filosuna verdiği zarardan dolayı Salladhor Stannis'in davasını terk eder, Davos'a da onunla Basamaktaşı'na gelmek yada küçük bir tekneyle yoluna devam etmesi arasında seçim yapmasını ister. Stannis için görevini sürdürmeyi seçen Davos Tatlı Kız Kardeş'te kıyıya çıkar. Kız Kardeş Kasabası'nda adanın girişindeki geçitlerde yakalanır Dalgakıran'lı Lord Godric Borrell'ın önüne çıkarılır. Godric Davos'a, Lysa Arryn'in ve Tywin Lannister'ın ölümleri hakkında bilgilendirir; Kral'ın Şehri'nde şimdi Cersei Lannister'ın hüküm sürdüğünü söyleyerek hangi tarafa katılacağı konusunda şüpheleri olduğunu fark etmesini sağlar. Godric sessiz kalması şartıyla Davos'un Beyaz Liman'a gitmesine izin verir ancak daha önce Lord Walder Frey'in Lord Wyman Manderly ile anlaşma sağlaması için Beyaz Liman'a birkaç Frey gönderdiğini söyler.

Davos Beyaz Liman'a vardığında Lord Godric'in dediği gibi Manderly'lerin Frey'ler ve Bolton'larla anlaşma yaptığını öğrendiğinde kimliğini gizlemeye karar verir. Limanda savaş gemilerini gören Davos Wyman'ın asker yetiştirdiğini öğrenir. Tembel Mığri adında bir meyhaneye giren Davos burada Robett Glover'ın Lord Manderly'den destek bulmak için Beyaz Liman'a geldiği ancak Lord Mandely'nin bunu gözardı ettiği, bazı Kuzeyli hanelerin Demirdoğumlu'lara karşı savaştığı ve Umber Hanesi'nin Bolton'lara katıldığını öğrenir. Davos'un, Sör Wylis Manderly'nin Demir Taht'a rehine olmasından dolayı umutları azalmıştır. Durumunun umutsuz olmasına rağmen Davos Lord Manderly'i görmek için ısrar ederek Yeni Kale'de bir nöbetçiye yaklaşır.

Ancak Davos esir alınır; geniş, havadar ve konforlu bir odadan çıkması izin verilmez. On sekiz gün sonra Balıkadam Meclisi'nde Lord Manderly'nin huzuruna çıkarılır. Davos özel bir görüşme talep eder ancak bu reddedilir ve hakkındaki suçlamalar Wyman'ın akrabaları, Frey elçileri ve diğerlerinin huzurunda yapılır. Çoğu ona karşı düşmanca davranır ve Wyman'ın kuzeni Sör Marlon Davos'a Stannis'in gücü hakkında sorular sorduğunda Davos sessiz kalır, bu durumda askeri gücünün çok küçük olduğunu tahmin eder. Davos'u destekleyen tek kişi Wyman'ın torunu olan Wylla Manderly, Manderly Hanesi'nin Kızıl Düğün'ün intikamını almak için Stannis'i desteklemeleri gerektiğine ısrar eder. Lord Wyman buna rağmen Davos'u tutuklar ve onun Kurt İni'ne götürülüp ellerinin ve kafasının kesilmesini emreder. Davos hapsedilir ancak, Wyman Davos'a benzer bir mahkum bulur. Mahkumun başı kesilir, kellesi katrana batırılır ve ağzına soğan konur. Ellerinden birinin parmakları Davos'un parmakları gibi kısaltılır. Başı ve elleri sonra şehrin duvarlarına mızraklara geçirilir. Cersei bu hareketi nedeniyle Manderly Hanesi'nin sadakatine ikna olur ve Sör Wylis Manderly'nin Beyaz Liman'a dönmesine izin verilir.

Wylis'in eve dönüşünü kutlamak için düzenlenen ziyafet sırasında Lord Wyman, Robett Glover'dan Davos'u serbest bırakmasını ve Yeni Kale'de gizlice buluşmak için getirmesini söyler. Wyman, Davos'a takındığı tavır için özür diler; hayatta kalan tek oğlunun hayatını kurtarmak için fars oyunu oynaması gerektiğini açıklar. Wyman Davos'a, ne Frey'lerin Kızıl Düğün hakkında söyledikleri yalan hikayelere inandığını ne de Bolton'ların Kışyarı'nın Düşüşü ile ilgili yaydıkları hikayelere itibar ettiğini söyler. Davos'a Kışyarı Yağmalanması sırasında hayatta kalan Wex Pyke'den Bran ve Rickon Stark'ın hayatta olmalarına tanıklık ettiğini ve daha da önemlisi Rickon'un nereye gittiğini öğrenirler. Wyman Davos'a, Rickon ve ulukurdu Tüylüköpek'i Skagos'dan getirmesi durumunda Stannis'e bağlılık yemini edeceğini söyler.

Alıntılar

Benim tanrım Kral Stannis'tir. Beni yarattı ve güveniyle kutsadı." [1]

-Davos'tan Salladhor Saan'a

Melisandre: Siz iyi bir adam mısınız Davos Seaworth?

Davos: Adamım. Karıma iyi davranırım ama başka kadınlar da tanıdım. Oğullarım için iyi bir baba olmaya çalıştım, bu dünyada bir yerleri olması için uğraştım. Evet, kanunları çiğnedim ama bu geceye kadar kendimi şeytan gibi hissetmedim. Benim hamurum karışık diyebilirim leydim, iyi ve kötü.

Melisandre: Gri bir adam. Ne beyaz ne de siyah ama her ikisinden de payını almış. Siz bu musunuz Sör Davos? [2]

-Melisandre ve Davos

Seaworth'ün kulağa soylu gelen bir tınısı vardı ama o hâlâ Bit Çukuru'ndan gelen Davos'tu. Üç tepenin üstüne kurulmuş bu şehre, evine dönüyordu. Gemiler, yelkenler ve kıyılar hakkında Yedi Krallık'taki her adamdan fazla şey biliyordu. Islak güvertelerde, kılıç kılıca umutsuz dövüşlerden payına düşeni almıştı. Ama bu çeşit bir mücadelede bakir sayılırdı, heyecanlıydı ve korkuyordu. Kaçakçılar savaş borusu öttürüp sancak açmazdı. Tehlike kokusu aldıklarında yelkenlerini şişirir ve rüzgârdan hızlı kaçarlardı." [3]

-Davos'un düşünceleri

Stannis: Bedelinin ne olduğunu biliyorum! Geçen gece şömineye bakarken alevlerin içinde ben de bazı şeyler gördüm. Bir kral gördüm, başında alevden bir taç vardı, yanıyordu... yanıyordu Davos. Onu kendi tacı tüketti ve etlerini küle çevirdi. Bunun ne anlama geldiğini Melisandre'den duymaya ihtiyacım var mı sence? Ya da senden? Eğer Joffrey ölürse... bir krallığa karşılık bir piçin hayatı nedir ki? Davos: Her şey. [4]

Stannis Baratheon ve Davos

Krallar ve cesetler her zaman refakatçi çeker. [5]

–Davos'un düşünceleri

Jared: Kızıl Düğün, Genç Kurt'un marifetiydi. Gözümüzün önünde bir canavara dönüştü ve zararsız bir safdil olan kuzenim Çıngırak'ın boğazını parçaladı. Lord babamı da parçalayabilirdi fakat Lord Wendel araya girdi.

Davos: Wendel Manderly'yi Robb Stark'ın öldürdüğünü mü iddia ediyorsunuz?"

Jared: Ve daha birçok kişiyi. Benim kendi oğlum Tytos ile kızımın kocası da onların arasındaydı. Stark bir kurda dönüştüğünde kuzeyli adamlar da aynı şeyi yaptı. Varglar bir ısırıkla başka varglar doğururlar, bu gayet iyi bilinir. Benim ve kardeşlerimin yapabildiği tek şey, onlar hepimizi öldürmeden önce hepsini yok etmekti.

Davos: Sör, adınızı öğrenebilir miyim?

Jared: Frey Hanedanı'ndan Sör Jared.

Davos: Frey Hanedanı'ndan Jared, ben size yalancı derim. [6]

Jared Frey ve Davos

Şövalye olduğumdan daha iyi bir kaçakçıydım, yazmıştı karısına. Kral Eli olduğumdan daha iyi bir şövalyeydim ve koca olduğumdan daha iyi bir Kral Eli'ydim. Çok üzgünüm Marya. Seni sevdim. Sana karşı işlediğim kusurları affet lütfen. [7]

–Davos'dan eşi Marya Seaworth'e yazdığı mektuptan

Hakkında Söylenenler

Bir kaçakçı aynı zamanda insan sarrafı olmalı.

-Stannis Baratheon'dan Davos'a

Çok zeki bir baban var Devan. Hizmetimde daha az lord ve daha fazla kaçakçı olmalı diye düşünmeme sebep oluyor.

-Stannis Baratheon'dan Devan Seaworth'e

Cersei : Stannis soğan kaçakçısını vekil olarak Beyaz Liman'a göndermiş. Manderly adamı bir hücreye kapatmış. Bize onunla ne yapması gerektiğini soruyor.

Orton : Buraya göndersin ki onu sorgulayabilelim. Adam çok kıymetli şeyler biliyor olabilir.

Qyburn :Bırakın ölsün. Onun ölümü kuzeye ders olur, vatan hainlerinin başına ne geldiğini öğrenirler.

Cersei : Tamamen katılıyorum. Manderly'e adamın kafasını derhal kesmesini söyledim. Böylece Beyaz Liman'ın Stannis'i destekleme olasılığı ortadan kalkar.

Aurane : Stannis'in yeni bir El'e ihtiyacı olacak. Belki de turp şövalyesi ?

-Cersei Lannister, Orton Merryweather, Qyburn ve Aurane Su.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
Davos
 
Marya
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dale
 
Bilinmeyen
 
Allard
 
Matthos
 
Maric
 
Devan
 
Stannis
 
Steffon
 
  1. Kralların Çarpışması, Bölüm 10, Davos I.
  2. Kralların Çarpışması, Bölüm 42, Davos II.
  3. Kralların Çarpışması, Bölüm 58, Davos III.
  4. Kılıçların Fırtınası, Bölüm 54, Davos V.
  5. Ejderhaların Dansı, Bölüm 9, Davos I.
  6. Ejderhaların Dansı, Bölüm 19, Davos III.
  7. Ejderhaların Dansı, Bölüm 29, Davos IV.