Dayne Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kayan Yıldız'ın Dayne Hanesi
Dayne Hanesi.png
Hane arması lavanta zemin üzerine bir kılıç ve kayan bir yıldız
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Kayan Yıldız
Şimdiki Lord Lord Edric Dayne
Bölge Dorne, Westeros
Unvan Kayan Yıldız Lordu
Torrentine Kralı
Bağlılık Martell Hanesi
Diğer Kol(lar) Yüksek İnziva-Dayne Hanesi
Silah Şafak
Kurulma Tarihi Şafak Çağı

Kayan Yıldız'ın Dayne Hanesi, Dorne'un soylu hanelerinden biridir. Yerleşkeleri Kayan Yıldız'dır, Martell Hanesi'nin başlıca yeminli hanelerinden biridir. Sabah Kılıcı unvanı Şafak kılıcını taşıyan Dayne'li bir şövalyeye verilen unvandır. Kılıcın; düşen bir yıldızın merkezindeki maddeden yapıldığı iddia edilmektedir. Armaları lavanta zemin üzerine bir kılıç ve kayan bir yıldızdır.

Dayne Hanesinin diğer kolu Yüksek İnziva'nın Dayne Hanesi'dir. Görünüşte hane üyeleri Yedi Krallık'ın geri kalanına benzer gelenek ve görenekleri olsada çoğunlukla Taşlı Dornelu'lara benzerler. Rhoyne görünümündeki Dornelulardan farklı olarak sarı saçlı, soluk ve koyu kahverengi arasında değişen ciltleri ve mor gözleri vardır.

Kayan Yıldız Şövalyesi

Tarihi

Kayan Yıldız'ın Dayne Hanesi Yedi Krallık'ın en eski hanelerinden biridir, Şafak Çağı'nda kurulduklarını iddia ederler. Ünlerini büyük ölçüde atalarından kalma kılıçları Şafak'tan ve onu kullanan adamlardan alırlar. İlk Dayne'nin Torentine'nin ağzında bir adada Kayan Yıldız'ı inşa ettiği söylenir, orada kayan yıldızdan geriye kalan sihirli bir taş bulduğunu iddia eder. Sonra onun soyundan gelen İlk İnsan kralları Torrentine ve Kayan Yıldız Lordu olarak anılırlar.

Dayne'ler, Menzil ve Dorne arasındaki birçok savaşa katılmışlardır. Özellikle binlerce yıldır Oakheart'ları öldürüyorlardı, Ateş Yıldızı Kral Samwell Dayne bir kez Eski Şehir'i yakar. Son Dayne Kralı Akşam Kılıcı Vorian Dayne Nymeria'nın Savaşı'nda yenilir ve Sur'a gönderilir. Daha sonra Dayne'ler Kral Yorwyck V Yronwood'a karşı Nymeria'yı desteklerler. Nymeria'nın üçüncü kocası Sabah Kılıcı Sör Davos Dayne'dir. Nymeria'dan sonra Davos'tan olan oğlu değil ilk kocası Mors Martell'den olan kızı iktidar olur.

Dayne Hanesi'nin atlıları

Dorne'lular Targaryen Hanesi'ne karşı savaştığı zaman Sör Joffrey Dayne bir Dorne ordusuna liderlik ediyordu, Eski Şehir'in duvarlarına yürüdü alanları yerle bir etti ve köyleri yaktı. Bir başka Sabah Kılıcı Ulrick Dayne'dir. Sör Eustace Osgrey'e göre olağanüstü bir şövalyedir ve Daemon Blackfyre ile Ejderha Şövalyesi Prens Aemon'la karşılaştırılabilir.

Daha yakın zamanda Prens Oberyn Martell ve Prenses Elia Martell evliliklerini ayarlamak için Casterly Kayası'na düzenledikleri yolculuklarında Kayan Yıldız'a uğrarlar. Sabah Kılıcı ve Aerys II Targaryen'in ölümcül Kral Muhafızları'ndan olan Sör Arthur Dayne, Kral Ormanı Kardeşliği'ne karşı olan orduda Kral Muhafızları'na öncülük etti. Orman halkını kazandı ve isyancıları püskürttü. Çatışmanın can alıcı yerinde Arthur psikopat olan Gülümseyen Şövalye'yi öldürdü. Jaime Lannister'ı çarpışmanın sonunda şövalye ilan etmiştir. Fırtına Burnu Turnuvası'nda Arthur en iyi arkadaşı Prens Rhaegar Targaryen'i yenmek için on iki mızrak kırar.

Arthur'un kardeşi Leydi Ashara Dayne, Prenses Elia Martell'in nedimesi olarak Harrenhal Turnuvası'nda bulundu. Bir Kral Muhafızı'yla, Eddard Stark'la ve Lord Jon Connington'la dans eder. Turnuva sırasına Sör Arthur, Prens Rhaegar Targaryen'e yenilmiş ve nihai şampiyonluğunu kaybetmiştir. Sör Barristan Selmy, Leydi Ashara'ya deliler gibi aşık olmuş ve eğer ki turnuvayı kazanırsa Aşk ve Güzellik Kraliçesi olarak onu seçmeyi planlamıştır.

Gaspçının Savaşı sırasında Dayne Hanesi Targaryen Hanesi'ne sadakatinin bedelini bazı hane üyelerinin ölümüyle ödeyecektir. Arthur, Neşe Kulesi'nde Lord Eddard Stark ve Lord Howland Reed tarafından öldürüldü. Sonra Eddard Şafak'ı teslim etmek için Kayan Yıldız'a gitmiştir. Leydi Ashara birkaç yıllığına Prenses Elia'nın nedimesi olmuştur ve daha sonra bilinmeyen sebeplerden Kayan Yıldız'a geri dönmüştür. Kardeşinin ölüm haberini ve kılıcını alan Ashara kendinisini Sönüktaş Kılıcı'ndan Yaz Denizi'ne atarak intihar etmiştir. Cesedi asla bulunamadı, kardeşi Leydi Allyria'ya göre Ashara Eddard'a aşıktı. Birçok insan Eddard'ın piçi Jon Snow'un annesinin Ashara yada hizmetçi Wylla olduğunu söyler.

Mevcut Kayan Yıldız Lordu Edric Dayne Sör Arthur'un yiğenidir. Edric halası Leydi Allyria'nın Kara Liman Lordu Beric Dondarrion'un nişanlısı olmasından sonra yaveri olmuştur.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Bran Stark'ın babası Lord Eddard Stark Sör Arthur Dayne'in gördüğü en iyi şövalye deyişini hatırlar.

Kılıçların Fırtınası

Daenerys Targaryen Arstan Beyazsakal ile Arthur hakkında konuşur; Viserys'e göre kardeşleri Ejderha Kayası Prensi Rhaegar Targaryen'in tek rakibi Sör Arthur Dayne'dir.

Edric Dayne

Nehir Toprakları'nda ilerleyen Arya Stark Sancaksız Kardeşlik'le karşılaşır. Lord Edric Dayne'in, Lord Beric Dondarrion'un Sör Gregor Clegane'i adalete getirmesi görevinde eşlik edenlerden olduğu görülür. Grup Şarlatan Geçiti'ninde pusuya düşürülür ve Beric öldürülür. Edric ölülerin bedenlerini savunur daha sonra Myr'li Thoros yanlışlıkla Beric Dondarrion'u yeniden diriltir. Edric yoldaşların kurtulanlarına katılır ve Sancaksız Kardeşlik'i oluşturur, bu haydut grubu kendilerini savaş zulmüne uğrayan Nehir Toprakları'ndaki halkı korumaya adamıştır.

Sör Jaime Lannister Kızıl Kale'deki Beyaz Kitabı okuduğunda büyük bir saygı ile Arthur'u hatırlar.

Kargaların Ziyafeti

Prenses Arianne Martell Myrcella Baratheon'a taç giydirmek için topladığı grupta Dayne'lerin alt dallarından Sör Gerold Dayne'de vardır. Gerold'un Arthur kadar iyi olmadığı söylenir. Arianne'nin planı Yeşilkan'da çöktüğünde Gerold Myrcella'yı yaralar ve kaçar.

Beric son kez öldüğünde ve Leydi Taşkalp Sancaksız Kardeşlik'in komutasını aldığında Edric ile bir grup kardeşlik üyesi gruptan ayrılır. Nerede oldukları bilinmemektedir.

Ejderhaların Dansı

Sör Arys Oakheart'ı öldürmekle suçlanan Gerold Dayne'i avlamakla görevlendirilen Sör Balon Swann liderliğinde ve aralarında Obara Kum'unda bulunduğu grup Yüksek İnziva'ya doğru yola çıkar.

Kayan Yıldız Şövalyeleri

Sör Barristan Selmy, sonradan savaşın çıkma nedeni olarak bilinen Harrenhal Turnuvası'nda Prens Rhaegar Targaryen'e yenilir ve hayatının en büyük hatasını yaptığını anlar. Barristan turnuvayı kazandığı taktirde Aşk ve Güzellik Kraliçesi olarak Ashara'yı seçecekti ancak Rhaegar Lyanna Stark'ı seçer.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Dayne Hanesi

 
 
 
 
 
 
BilinmeyenDayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen Dayne
 
{Ashara Dayne}
 
 
{Arthur Dayne}
 
Allyria Dayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Edric Dayne
 
 
 
 
 
 
 

Tarihi Üyeler

Alıntılar

Şafağı kullanan kişiye her zaman Sabah Kılıcı ünvanı verilir, ve sadece Dayne Hanesinden bir şövalye bu ünvanı taşımaya layık görülür.


-- Yandel'in yazdıkları.


Gerold:Benim bildiğim, Dayneler’in binlerce yıldır Oakheartlar’ı öldürdüğü.
Arianne:Bana öyle geliyor ki, Oakheartlar da o kadar zamandır Dayneler'i öldürüyor.


-- Gerold Dayne ve Arianne Martell