Daznak'ın Çukuru

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Marc Simonetti tarafından çizilen Daenerys Targaryen ve Drogon'un Daznak Çukuru'nda resmedilişi.

Daznak'ın Çukuru, ya da diğer adı ile Daznak'ın Ulu Çukuru, Meereen'de bulunan en büyük ve en müsrif dövüş çukurudur.

Hakkında

Çukurun giriş bölümüne kaderin kapıları adı verilir. Kapılara giden kemerli yolda iki adet devasa bronz savaşçı heykelleri bulunur. Savaşçılardan biri balta, diğeri kılıç kuşanmıştır ve ölümcül bir savaş vermektedirler. Girişin yanında bulunan tuğlalarda o arenada ölen tüm gladyötörlerin isimleri yazmaktadır. Dövüş çukuru birçok farklı renkten oluşan tuğlalardan inşa edilmiştir. Dairesel olarak inşa edilen arenanın her oturma sırası da farklı renklerden oluşmaktadır. Bu renkler;

  • siyah
  • mor
  • mavi
  • yeşil
  • beyaz
  • sarı
  • turuncu
  • kırmızı

En alt sıradaki bölüm kırmızı ve turuncu renkten oluşmaktadır, bunlar Meereen'in en soylu kişileri içindir. Arenanın en üst tarafındaki bölüm ise siyah ve mor renkte boyanmıştır, bu bölümde de Meereen'in köleleri ve fakirleri dövüşleri izlemektedir.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Daenerys Targaryen, Meereen şehrine yaklaştığı sırada şehirin Ulu Ustaları 163 çocuğu mızrağa oturtmuş ve onu geri döndürmeye çalışmıştı. Daenerys, şehri ele geçirdikten sonra misilleme olarak Daznak'ın Çukuru'nda 163 Ulu Ustayı mızrağa oturtmuştur.

Ejderhaların Dansı

Daenerys, Yunkai ve Meereen halkı ile barış sağlamak adına Hizdahr zo Loraq ile olan evliliği sırasında dövüş çukurlarını tekrardan açmıştır. Dövüşler başladıktan kısa süre sonra arenada oluşan sesin ve kanın kokusunu alan Drogon, arenaya gelmiş ve onlarca kişiyi öldürdükten sonra Daenerys'i sırtına alarak oradan ayrılmıştır.

Viserion ve Rhaegal yanlışlıkla serbest bırakıldıktan sonra, Meereen'in yönetici konseyi arenaya 1.000 adet koyun getirmiş ve ejderhaların açlığını gidermeye çalışmıştır. Ejderhalar koyun etini oldukça beğeniyordu ve her acıktıklarında çukurlara geri döndüler.

Alıntılar

Ve ejderhanın insanları ikiye ayırdığını, onları küllere çevirdiğini gördüm. İnsanlar koşuşturmaya başlamıştı, çukurdan bir an önce çıkmaya çalışıyorlardı, fakat ben bir gösteri görmeye gelmiştim, ve Ghis'in tüm ulu tanrıları adına, bir tane görmüştüm. Ben mor sıralarda oturuyordum, o yüzden ejderhanın benimle uğraşacağını hiç düşünmedim.

Meereen'in surları dışarısında Tyrion Lannister ile konuşan eski bir köle.